Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Cech pełen tradycji

Tradycji stało się zadość. W niedzielne popołudnie w pilskim Cechu Rzemiosł Różnych świętowano Dzień Rzemiosła. Nie obyło się bez wyróżnień, dyplomów i podziękowań za rzemieślniczy trud oraz zaangażowanie w szkolenie uczniów w zawodach związanych z rzemiosłem. -Rzemieślnik to zawód z przyszłością -powiedział do gości Starszy Cechu, Jan Jaczewski.
Cech pełen tradycji

Wszyscy chcą być informatykami lub zajmować się ochroną środowiska. A kto znajduje pracę na zachodzie Europy? Odpowiedź brzmi: rzemieślnicy. Stolarze, hydraulicy, cieśle, fryzjerzy, mechanicy pojazdów samochodowych itp. Rzemieślnicza robota pozostaje synonimem wysokiej jakości oraz rzetelnej wiedzy często przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Dobry rzemieślnik, mistrz, majster, fachowiec, fachura - będzie zawsze poszukiwany i ceniony. Takie jest zdanie rzemieślników i to nie tylko pilskich.

Starszy Cechu, Jan Janczewski:- Rzemiosło jest istotnym elementem uzupełniającym przemysł i wpływającym na przyspieszenie rozwoju gospodarczego kraju. Jest czynnikiem zmniejszającym bezrobocie i wspomagającym system oświatowy. Rzemiosło opiera się głównie na ciężkiej i mozolnej pracy, nie tylko wg. Kodeksu Pracy 8 godzin, ale i znacznie dłużej. Rzemieślnik to zawód z przyszłością. Ma sens. Przetrwanie na rynku pracy wymaga elastyczności na aktualne potrzeby. Wiedza zawodowa poparta rzemieślniczym świadectwem czeladniczym lub dyplomem mistrzowskim otwiera drogę na rynki pracy w Polsce i za granicą.

W cenie zawsze byli i będą specjaliści. Ale współczesny rzemieślnik to nie tylko fachowiec, doskonale znający swoją branżę. Musi jeszcze znać internet, języki, posiadać podstawy wiedzy o księgowości i marketingu. Musi iść z duchem czasu.

***

W trakcie uroczystości złożono wiele podziękowań za wspieranie Cechu i wspomaganie szkolnictwa zawodowego. Wręczono szereg okolicznościowych wyróżnień. Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznała srebrne odznaki „za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”. Otrzymali je długoletni, zasłużeni pracownicy zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w pilskim Cechu: Hanna Biela, Wiesława Ptak - pracownicy Pralni „SONIA” Stanisław Pirch w Pile; Wojciech Strus, Łukasz Sikora - pracownicy Firmy Meble-Produkcja-Handel Wojciech Tokarski w Pile; Paweł Sommerfeld, Bartosz Ratajczak, Adam Kowalski, Czesław Michelus- pracownicy Zakładu Inst. Sanit. C.O. i Gazu Marian Madej Piła;

Dyplom z medalem CRR otrzymali: Jadwiga Chmara – właścicielka Salonu Fryzjerskiego IDA w Pile z okazji 60-lecia powstania zakładu; Stanisław Pirch - właściciel Pralni Sonia Stanisław Pirch w Pile za reprezentowanie pilskiego Cechu i rzemiosła oraz w uznaniu za zdobycie licznych nagród;

Już po raz kolejny Cech Rzemiosł Różnych wraz z rzemieślnikami brał udział w Subregionalnych Targach Pracy i Kariery w Pilskim Inwest Parku. W związku z tym Zarząd CRR złożył podziękowania za zaangażowanie i prezentację „na żywo” efektów nauki w zawodach rzemieślniczych dla mistrzów zawodu. Podziękowania za udział w Targach Pracy otrzymali: Anna Palus i Urszula Kwiatkowska - Studio Fryzjerskie Damsko-Męskie w Pile, Jerzy Witkowski - Zakład Ogólnobudowlany w Pile, Wojciech Tokarski -Meble-Produkcja-Handel w Pile, Daniel Balukiewicz - „FOTO-DANIEL” w Pile, Stanisław Smoguła - Firma „ELZAS” w Pile, Bogusław i Bartosz Ciszewscy - Zakład Kominiarski w Pile, Danuta i Krzysztof Nowak - Hurt Detal Art. Przemysłowe, Ogumienie i Wyroby Gumowe w Pile.

Podziękowania –DYPLOMY otrzymali także: Mariusz Drożdż - Przedsięb. Zaopatrzeniowe WENTMAR w Pile, Franciszek Miedziński -„CHRUPEK” PPHU Sp.j. Miedzińscy F.P.T. wZłotowie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama