Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

O kapelanach wojskowych w majową rocznicę

W bardzo specjalny sposób w siedzibie pilskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczczono 73. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Zorganizowano tam spotkanie pod hasłem: "Udział żołnierza wojska polskiego w zakończeniu II wojny światowej" z historycznymi wykładami, a także rozmowami na temat roli kapelana w wojsku polskim.
O kapelanach wojskowych w majową rocznicę

Na to szczególne wydarzenie grupa "Historia Bliżej Życia" zaprosiła sympatyków historii oraz członków Koła nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile do Sali Senatorskiej UTW. Podczas spotkania odbył się wykład dra Roberta Kolasy - "Wilhelm Kubsz - niezwykły kapelan"- przybliżający postać legendarnego duchownego. Natomiast ks. kpt. Tomasz Wola, kapelan ewangelicki Wojska Polskiego opowiedział zebranym o roli kapelana w wojsku. Mówiono także o wielu ciekawostkach historycznych, o których nie zawsze pisze się w podręcznikach:- To wspaniałe spotkanie, które poszerza wiedzę i podkreśla, jak ważna jest pamięć o takich rocznicach. Pamięć jest potrzebne dla zachowania naszej narodowej tożsamości. - mówiono w podsumowaniu wydarzenia.
Spotkanie poprowadziła Teresa Żelażniewicz. Starosta Pilski Eligiusz Komarowski przekazał prelegentom drobne upominki oraz wiązanki kwiatów, które w jego imieniu wręczyła prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Bogumiła Cybulska.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama