Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Odjazdowy bibliotekarz wyruszył w trasę

W sobotni ranek sprzed pomnika Powstańców Wielkopolskich w Pile ruszył „Odjazdowy Bibliotekarz”. Była to już VIII edycja ogólnopolskiego rajdu rowerowego miłośników książek i rowerów. Wśród uczestników znaleźli się bibliotekarze nie tylko z Biblioteki Pedagogicznej w Pile (organizatora), ale także bibliotek szkolnych i NI UAM w Pile. Swą obecnością zaszczycili rajd również czytelnicy (ci dorośli i ci najmłodsi) oraz stali rowerzyści na czele z Janem Balcerzakiem.
Odjazdowy bibliotekarz wyruszył w trasę

Tegoroczna trasa to Piła-Kaczory-Rzadkowo, czyli ponad 45 km w pięknych okolicznościach przyrody. Pogoda wspaniała, a w Kaczorach do rajdu dołączyła grupa uczniów ze SP w Kaczorach z Joanną Stachowiak, która przekazała uczestnikom cenne informacje i ciekawostki dotyczące historii Kaczor i okolic. Motywem przewodnim była WOLNOŚĆ - w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było patriotycznie, ale na wesoło.

Uczestnicy na starcie otrzymali chorągiewki, a na trasie zatrzymali się w kilku ciekawych miejscach m.in. obejrzeli piękny mural Powstańców Wielkopolskich w Rzadkowie. Na mecie rajdu czekał na nich „duch” hrabiny Joanny Nepomuceny Grabowskiej z Pałacyku w Rzadkowie ( wybudowanego w 1850 r), oraz dyr. miejscowego przedszkola, które ma tam swoją siedzibę. Obecni byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic. Było wspólne ognisko i śpiewanie patriotycznych pieśni. Biblioteka Pedagogiczna dziękuje wszystkim uczestnikom, szczególnie tym najstarszym i najmłodszym oraz R. Grześkowiakowi- koordynatorowi rajdu i Joasi Stachowiak ze SP w Kaczorach.

***

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Pierwsza edycja rajdu ruszyła w 2010 r. jej inicjatorką była Paulina Milewska - bibliotekarka z Łodzi, wówczas w akcji wzięło udział 90 osób. Akcja każdego roku rozprzestrzenia się dynamicznie i w 2016 r. objęła blisko 11 000 uczestników. W 2018 r. zgłoszono w całej Polsce 108 rajdów.

(bw)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama