Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Powiat Pilski przygotowuje obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego

Uroczystym spotkaniem w sali Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych 26 kwietnia r. zainaugurował swoją działalność Powiatowy Komitet Honorowy Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jego przewodniczącym jest starosta pilski Eligiusz Komarowski, a wiceprzewodniczącym Jan Ryszard Garbarczyk, prezes Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. 
Powiat Pilski przygotowuje obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego

Jest to kontynuacja bliźniaczych przedsięwzięć sprzed dziesięciu i pięciu lat, które również Powiat wraz z Towarzystwem inicjowali. Przy poprzednich rocznicach zostały wydane pamiątkowe publikacje: „Powrót orła” i „Kiedy ojczyzna wezwała”. Na stulecie nie może być inaczej. Członkowie Koła przygotowali już wiele bezcennych materiałów do kolejnej książki. Bardzo chciałbym, aby jubileusz miał nie tylko wysoki poziom merytoryczny, o co jestem całkowicie spokojny, ale również konkretny wymiar popularnonaukowy. Być może dzięki mniej standardowym działaniom, których zamierzamy się podjąć, temat Powstania Wielkopolskiego zainteresuje osoby, które dotąd nie zajmowały się dziejami regionu. Serdecznie zachęcam też do udziału w pracach Komitetu Honorowego, jest on otwarty na wszystkich chętnych  – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

- Tak wyjątkowe obchody mają nam przypomnieć, że dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu duża część dzisiejszego powiatu pilskiego odzyskała upragnioną wolność. Zryw sprzed stu lat był finałem najdłuższej wojny współczesnej Europy, udanym zakończeniem walk z germanizacją polskich ziem. Najpierw trwała żmudna praca u podstaw, a później świadoma walka z najeźdźcą, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup społecznych. I na ten fakt też należy zwrócić uwagę. Nasz Komitet z pewnością podkreśli role małych ojczyzn i lokalnych bohaterów, którzy swoją postawą zasłużyli na wieczną pamięć – dodaje Jan Ryszard Garbarczyk.  

Skład Komitetu Honorowego, do którego na początek chęć przystąpienia zgłosiło niemal 50 osób, jest ciągle otwarty na wszystkich, którzy swoimi działaniami chcieliby włączyć się w przedsięwzięcia mające upamiętnić te wyjątkowe jubileusze.

***

W Powstaniu Wielkopolskim, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, kiedy do Poznania dotarł Ignacy Jan Paderewski, wzięły udział tysiące mieszkańców całego regionu. Dzięki ich zaangażowaniu, udało się odnieść spektakularne zwycięstwo nad pruskim zaborcą. Rozejm zawarto 16 lutego 1919 roku, ale walki trwały jeszcze przez długie miesiące.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama