Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Na Placu Konstytucji 3 Maja stanie ławeczka Staszica

Stanisław Staszic siedzący na ławce, przeglądający pierwsze wydanie swojego dzieła „Przestrogi dla Polski” i w zamyśleniu spoglądający znad lektury w stronę osoby, która przy nim przysiądzie – tak autor projektu, dr Robert Sarnecki wymyślił ławeczkę Stanisława Staszica. Niedługo stanie ona na Placu Konstytucji 3 Maja.
Na Placu Konstytucji 3 Maja stanie ławeczka Staszica

Pomysł zlokalizowania w Pile ławeczki Stanisława Staszica zrodził się już jakiż czas temu. W zeszłym roku został natomiast zgłoszony przez mieszkańców miasta do realizacji w roku 2017 w ramach budżetu obywatelskiego. Zadanie to będzie kosztowac 125 tysięcy złotych.

Projekt ławeczki wykonał dr Robert Sarnecki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Jak podaje Urząd Miasta, ławeczka przedstawia osobę Stanisława Staszica podczas przeglądania pierwszego wydania jego dzieła „Przestrogi dla Polski”, unoszącego zamyślony wzrok znad lektury w stronę osoby, która przysiada obok niego:- W zamyśle autora- czytamy w komunikacie- gest ten tworzy interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni.

Stanisław Staszic kształcił się w Paryżu, dlatego jego postać ubrana bedzie we francuski strój, model z roku 1812. Konstrukcja ławki natomiast, na której zasiądzie wielki pilanin, nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla (z 1795 roku) oraz pałacu w Nieborowie i innych z tego okresu.

Ławeczka stanie na Placu Konstytucji 3 Maja. W ciągu najbliższych dni Zarząd Dróg i Zieleni w Pile podpisze umowę w sprawie realizacji tego projektu.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bolec 10.05.2017 17:19
W każdym mieście ławeczka. Czy to jskaś akcja ogólnopolska?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama