Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Niepodległość oczyma ówczesnych

PIŁA  Patriotycznie w Galerii na Poddaszu
Niepodległość oczyma ówczesnych

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)” - tak opisał Jędrzej Moraczewski nastrój entuzjazmu i wzruszenia, jaki ogarnął naród polski w dniu 11 Listopada 1918 r.

„Odzyskanie niepodległości w oczach ówczesnych” to tytuł wystawy jaką zaprezentowano w Galerii na Poddaszu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Ekspozycja została przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

- Składa się z 11 plansz, na których zostali przedstawieni twórcy polskiej niepodległości, a przede wszystkim ich poglądy, wypowiedzi: Józef Piłsudski, Józef Haller, Roman Dmowski, Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Eugeniusz Kwiatkowski. Co prawda, w/w różnili się politycznymi poglądami, a także politycznymi wyborami, jednakże ich zasługi dla powstania niepodległej Polski i jej rozwoju są niezaprzeczalne – mówi Ewa Fijałkowska z Galerii na Poddaszu PWSZ.

- Wystawa jednocześnie stanowi przyczynek do zainteresowania się biografiami, a zarazem dokonaniami ludzi walczących o niepodległość na tle historii II Rzeczypospolitej. Jest także swoistym hołdem złożonym tym osobom. Opracowując materiał do wystawy korzystałyśmy przede wszystkim z księgozbioru naszej Biblioteki Uczelnianej jak również z materiałów zawartych w „Księdze Pamiątkowej 1918-1928. Dziesięciolecie Polski Odrodzonej". Zależało nam na faksymiliach dokumentów i zdjęć, by móc uchwycić klimat tamtych lat – wyjaśnia kurator wystawy Irena Łosoś.

Wystawę można zwiedzać w Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile do dnia 30 listopada br.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama