Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pilanie bliżej flamenco

W Galerii Hotelu Gromada w Pile odbył się wernisaż wystawy prac Agnieszki Ulanowskiej
Pilanie bliżej flamenco

Wystawa nosi tytuł „Me siento flamenca” i jest zapisem fascynacji autorki Agnieszki Ulanowskiej tańcem flamenco. Wernisaż utonął w muzyce, wspomnieniach Andaluzji, obietnicach…

Agnieszka Ulanowska to architekt wnętrz.

- Jest od urodzenia pilanką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Projektuje wnętrza prywatne, publiczne oraz przestrzenie wystawiennicze. Tworzy w takich dziedzinach jak malarstwo grafika, wzornictwo przemysłowe. A niektórzy z państwa wiedzą, że także współpracuje z naszą Galerią, aranżując wystawy – przedstawił artystkę dyrektor BWAiUP Edmund Wolski.

Powiat Pilski reprezentował Przemysław Pochylski, który wręczył autorce wystawy bukiet kwiatów, życząc jej wielu sukcesów artystycznych i przyjemności z realizowania tanecznych pasji.

– Moją pasją jest flemenco – z tańca czerpię twórcze inspiracje – przyznała artystka.

Podczas wernisażu opowiadała o początkach fascynującej przygody z kulturą flamenco.

- Przypadkowo trafiłam na zajęcia tańca flamenco; nie sądziłam, że tak bardzo mnie to wciągnie, że zrodzi się z tego prawdziwa pasja.

Flamenco to całe zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji i tam do dziś można oglądać jego wykonanie. Stąd południe Hiszpanii, Andaluzja, to dla Agnieszki Ulanowskiej miejsce, gdzie może swój taniec doskonalić i jednocześnie podziwiać.

Tańcem flamenco opowiada się historię, a ruchy ciała i gesty wyrażają stany emocjonalne tancerza. Trzeba dodać, że istnieje bardzo wiele stylów – i szkół - flamenco - są one związane z jego charakterystyką, zależną m.in. miasta, gminy, wioski, z której pochodzą. Artystka potrafi poszczególne szkoły scharakteryzować i rozpoznać – spotkanie było więc pełne wspomnień, opowieści i … obietnic! – zebrani pragnęli bowiem obejrzeć autorkę prac w tańcu. Artystka obiecała zatańczyć - i prawdopodobnie już latem w pilskim BWA zainteresowani będą mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z flemenco – w ramach wieczorów na patio Galerii.  

Prace Agnieszki Ulanowskiej pokazane na wystawie powstały pod wpływem emocji wywołanych tańcem. Pokazują tancerki w ruchu, w charakterystycznych dla flamenco gestach, pozach i oczywiście strojach.

Zapraszamy do oglądania wystawy – Galeria Hotelu Gromada (na parterze) zaprasza!

eKi

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama