Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Młodzież szkół ponadgimnazjalnych i Gombrowicz – świetna inicjatywa Powiatu Pilskiego i MDK-u

Pojedynek na miny w pilskiej Iskrze
Młodzież szkół ponadgimnazjalnych i Gombrowicz – świetna inicjatywa Powiatu Pilskiego i MDK-u

 

Kim jesteśmy i jak nas postrzegają? Czy można ustrzec się „gęby” i czy śmieszne, a może przerażające jest „wpadanie w rolę”?  – o tym wszystkim mogą podyskutować uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pilskiego, którzy licznie przybyli do MDK „Iskra” w Pile na sztukę Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”.  To był perfekcyjnie przygotowany spektakl. I wspaniała inicjatywa!

W środę, 13 lutego, Młodzieżowy Dom Kultury „ISKRA” gościł Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Aktorzy wystawili sztukę Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”. Inicjatywa spotkała się z wyraźnym entuzjazmem uczniów – Narodowy Teatr Edukacji przygotował spektakl perfekcyjnie, a co więcej, zaprosił uczniów po przedstawieniu na spotkanie z teatrem i z improwizacją.

„Misją Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza jest tworzenie i realizacja projektów teatralnych oraz imprez edukacyjnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem poprzez sztukę” – tak siebie reklamują.  Mówiąc wprost: aktorzy prezentują adaptacje lektur szkolnych poprzez teatr i inne formy aktorskie. A co istotne – tworzą spektakle bogate, mistrzowsko zagrane, z bogatą scenografią – nie są to adaptacje powierzchowne, okrojone, pozbawione tego, co w teatrze najistotniejsze, czyli magii. „Ferdydurke” aktorów z Wrocławia, to dzieło, które chętnie zobaczyłby każdy pasjonat teatru, stworzone z pasją i – czego przegapić się nie da – przez profesjonalistów. Pięciu aktorów na scenie – plus maski – gęby i obraz w tle – multiplikujący bohaterów opowieści, pogłębiający przestrzeń. Ciekawe rozwiązanie, dodające spektaklowi dynamiki, nowoczesności i… uroku.

,,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza jest szczególną pozycją w prozie polskiej XX wieku. To historia głównego bohatera, którego najpierw wtrącono na powrót do szkoły, w której zabrania się uczniom samodzielnego myślenia i gdzie uczy się schematami; potem do snobistycznego domu inżynierostwa Młodziaków, w którym panuje pseudonowoczesność i wydumana naturalność; w końcu do tradycyjnego dworu ziemiańskiego pogrążonego w odrętwieniu. Gombrowicz buntuje się przeciwko tym tradycyjnym ładom, pokazuje, że jego bohater nigdy nie uwolni się od społecznego terroru. Co więcej, wszędzie nałożą mu „gębę”, która jak maska na zawsze przylgnie mu do twarzy i od której nigdy się nie uwolni… Młodzież z entuzjazmem śledziła zwłaszcza sceny szkolne, bo te są ich „porządkiem dziennym”, podobał się pojedynek na miny, uśmiech (politowania?) budziły wyczyny wysportowanej i przesadnie wyzwolonej Zuty, podobał się Parobek Waluś…

To co odbyło się po spektaklu, to druga odsłona genialności aktorów, którzy odwiedzili Piłę. Improwizowane scenki, które ochotnicy odgrywali przed swoimi kolegami na scenie, zaangażowały w pełni zebraną publiczność. Gratulacje!

eKi

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama