Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Cześć mieszkańców Piły musi zmienić adresy

W Pile muszą zostać zmienione nazwy niektórych ulic, kojarzących się minionym systemem. Tak chciała nowa władza RP, a Instytut Pamięci Narodowej wskazał ulice, o które chodzi. Teraz osoby z meldunkami z „czarnej listy” czeka zmiana adresów. Pocieszający jest jednak fakt, że w konsultacjach społecznych mogą zdecydować o nowych.
Cześć mieszkańców Piły musi zmienić adresy

Wiosną zeszłego roku Sejm uchwalił ustawę dekomunizacyjna, nakazującą wprowadzenie zmian nazw ulic, placów, skwerów itp., kojarzących się z systemem totalitarnym. Nowa zmiana budziła pewien opór społeczny (z uwagi na niepotrzebne zamieszanie, koszty itp. oraz fakt, że zmiany dekomunizacyjne były już robione przed laty), ale musiała zostać zrealizowana. Jeśli nie po dobroci – siłą decyzji na szczeblu samorządowym, to z nakazu przez wojewodę. Piła- jak wiele innych gmin- wybrała pierwszą ścieżkę.

W odniesieniu do Piły, IPN wskazał na zmiany nazwy ulic Bohaterów Stalingradu, Buczka, Matwiejewa, Siemiradzkiego, Walki Młodych, Placu 9 Maja oraz ul. Armii Ludowej. Ale lista ta ostatnio powiększyła się o kolejne dwie - lustracji w IPN pomyślnie nie przeszły ul. 14. Lutego, kojarzona z wyzwoleniem Piły przez wojska radzieckie oraz ul Czwartaków.

Zastępca prezydenta, Beata Dudzińska:- Wprowadzamy ustawę w życie bez entuzjazmu i z pewnym wewnętrznym sprzeciwem. Aby jednak złagodzić trochę skutki zmiany i zachować elementy dialogu społecznego, chcielibyśmy aby to mieszkańcy dokonali wyboru pod jakim adresem będą mieszkać. Temat trafił do komisji nazewnictwa ulic i tam stworzono listę propozycji, która będzie konsultowana z mieszkańcami.

***

Komisja przygotowała po trzy nowe propozycje nazw do każdej starej, która jest dziś passe. Nie ma jeszcze propozycji dla ul. 14. Lutego i Czwartaków, bo sprawa konieczności ich zmian jest jeszcze dość świeża (odpowiedź z IPN wpłynęła 23 maja).

Dla ul. Bohaterów Stalingradu zaproponowano ul. Teofila Drozdowskiego (działacz niepodległościowy), ul. Spacerową i ul. Wielkopolską. Dla ul. Buczka: ul. Arsenałową, ul. Nowogrodzką, ul. Staromiejską. Dla ul. Walki Młodych: ul. Ks. Jerzego Rumaka (pierwszy kapłan pilski, który odprawił pierwszą mszę w powojennej Pile w kościele św. Rodziny), ul. Długą, ul. Młodych. Dla ul. Matwiejewa: ul. Zbigniewa Religii, ul. Marcina ze Sławska (wielkopolski dowódca chorągwi grunwaldzkiej), ul. Medyczną. Dla ul. Armii Ludowej: ul. kpr. Piotra Konieczki (bohaterski obrońca z Jeziorek, uznawany za pierwszego wielkopolskiego żołnierza, który zginał w II wojnie światowej), ul. Górną, ul. Władysława Warneńczyka. Dla ul. Siemiradzkiego: ul. Słowiańską, ul. Szpitalną,

ul. płk. Kazimierza Rybickiego (powstaniec wielkopolski).

Plac 9. Maja miałby się nazywać dla poprawności politycznej Placem 8. Maja, ale nie będzie podlegał konsultacjom, bo nikt przy nim nie mieszka.

***

Jak informuje Bartosz Mirowski z pilskiego Urzędu Miasta, konsultacje w sprawie zmiany nazw ulic odbędą się pomiędzy 30 maja i 14 czerwca b.r. Uprawnionymi do konsultacji są pełnoletni mieszkańcy tych ulic. Aby wziąć udział w konsultacjach należy odwiedzić punkt konsultacyjny w terminie wskazanym poniżej i tam osobiście wypełnić i zostawić ankietę konsultacyjną.

Wykaz punktów konsultacyjnych: Walki Młodych – 6 czerwca, 16:00 – 18:00 – skrzyżowanie ulic Walki Młodych i Zygmunta Starego; .Siemiradzkiego – 8 czerwca, 16:00 – 18:00 – skrzyżowanie ulic Wysokiej i Siemiradzkiego; Armii Ludowej i Czwartaków – 9 czerwca, 16:00 – 18:00 - ul. Armii Ludowej; 14 Lutego, Buczka, Bohaterów Stalingradu – 14 czerwca, 16:00 – 18:00 u zbiegu ulic Buczka, Śródmiejskiej i 1 Maja, przystanek autobusowy; Matwiejewa – 13 czerwca, 16:00 – 18:00 pasaż przy ul. Matwiejewa.

B. Mirowski:- Ankiety od wtorku 30 maja będą dostępne również na www.pila.pl, www.konsultacjespoleczne.pila.pl , w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Piły. Pobraną i wypełnioną ankietę należy dostarczyć do Urzędu Miasta osobiście, lub pocztą na adres Biuro Prezydenta, Urząd Miasta Piły, Plac Staszica 10, 64-920 Piła.

Dyrektor Julita Grzegrzółka z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM:- W związku z wprowadzeniem w życie nowej ustawy dekomunizacyjnej następnym krokiem gminy Piła będzie opracowanie projektów uchwał, które zostaną przedstawione na sesji Rady Miasta. Rada jako organ uchwałodawczy Gminy zdecyduje o przyjęciu konkretnych nowych nazw.

 

Czytaj także w najbliższym wydaniu TN


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Yola 01.06.2017 19:06
Pięknie...

Trol 01.06.2017 14:50
Mam nadzieję że wymiana dokumentów będzie darmowa

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama