Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Salezjanie w Pile Od 1979 roku po dziś dzień - wystawa na jubileusz

PIŁA 40-lecie Inspektorii Salezjańskiej pw. Św. Wojciecha w Pile
Salezjanie w Pile  Od 1979 roku po dziś dzień  - wystawa na jubileusz

Salezjanie w Polsce mogą poszczycić się przeszło stu dwudziestoletnią już historią. Inspektoria św. Wojciecha z siedzibą w Pile została powołana do istnienia dekretem Przełożonego Generalnego ks. Idziego Vigano dnia 16 grudnia 1979 r. W tym roku mija 40 lat od tej chwili.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile Ziemowit Niedźwiecki oraz Inspektor Salezjańskiej Prowincji św. Wojciecha w Pile ks. Roman Jachimowicz SDB zapraszają do oglądania wystawy „Duchowe dziedzictwo św. Jana Bosko. 40 lat Salezjańskiej Inspektorii św. Wojciecha w Pile". Wystawę można oglądać do 26 maja br.

Towarzystwo św. Franciszka Salezego (Societas Sancti Francisci Salesii; skrót zakonny SDB) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi. Ks. Jan Bosko swoje życie poświęcił młodzieży i dzieciom, organizując dla nich oratoria (miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy), a także szkoły dające zawód i szanse dalszej nauki. Salezjanie przybyli do Polski w 1898 r. Pierwszą ich placówką był zakład w Oświęcimiu. Zgromadzenie w Polsce rozwijało się bardzo prężnie, bo już w 1933 nastąpił podział na 2 prowincje zakonne (warszawska i krakowska).

- Salezjanie w Polsce mogą poszczycić się przeszło stu dwudziestoletnią już historią. W latach 1892-2019 Zgromadzenie wpisało się w dzieje polskiego Kościoła wieloma sukcesami na polu wychowania młodzieży, pracy duszpasterskiej w parafiach, pracy naukowej. Dynamiczny rozwój Towarzystwa św. Franciszka Salezego w Polsce, był przyczyną powoływania na poszczególnych etapach jego historii nowych zakonnych jednostek administracyjnych, zwanych u salezjanów inspektoriami. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w roku 1979, kiedy z dotychczasowych dwóch polskich prowincji warszawskiej i krakowskiej wydzielono dwie nowe inspektorie: pilską i wrocławską. Inspektoria św. Wojciecha z siedzibą w Pile została powołana do istnienia dekretem Przełożonego Generalnego ks. Idziego Vigano dnia 16 grudnia 1979 r. W skład nowej inspektorii weszły placówki salezjańskie z północno-zachodniej części Polski, wydzielone z dotychczasowej inspektorii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Określone zostały zewnętrznymi granicami ówczesnych diecezji: chełmińskiej, gdańskiej, gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, szczecińsko-kamieńskiej i włocławskiej. Było to wówczas łącznie 57 placówek, które tworzyły 15 erygowanych kanonicznie wspólnot zakonnych – przypomina historię pilskiej inspektorii ks. Jarosław Wąsowicz SDB.

W ciągu ostatnich 40 lat inspektoria pilska odnotowała znaczny rozwój. Powiększyła nie tylko liczbę współbraci i domów zakonnych, ale także rozpoczęła działalność na wielu nowych odcinkach. Przede wszystkim wskrzeszona została salezjańska działalność pedagogiczna w szkołach i ośrodkach wychowawczych. Po roku 1989, kiedy zmieniły się okoliczności, Kościół mógł powrócić do prowadzenia szkół. Salezjanie podjęli to wyzwanie z dużym zaangażowaniem i rozmachem. Dzisiaj szkoły salezjańskie należą do najliczniejszych w gronie szkół katolickich, a spośród wszystkich czterech polskich inspektorii, najwięcej szkół prowadzonych jest przez prowincję św. Wojciecha w Pile. Ponadto wspomnieć należy także o prężnym rozwoju salezjańskich oratoriów, świetlic terapeutycznych, ośrodków wychowawczych, powstaniu domów dziecka, które dokonały się w ostatnich latach.

Na terenie inspektorii pilskiej działalność wśród młodzieży prowadzą liczne grupy i stowarzyszenia.

- Wśród nich wymienić należy Salezjańską Organizację Sportową (SALOS RP), Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Ruch „Światło – Życie”, Salezjańską Pielgrzymkę Ewangelizacyjną i Pustynię Miast. Od lat funkcjonuje Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży. Prowadzi ono aktywną działalność na rzecz realizacji charyzmatu ks. Bosko w różnych ośrodkach naszej inspektorii. Dla całości obrazu pracy salezjanów inspektorii pilskiej dodać należy, że wielu z nich jest zaangażowanych w pracę dydaktyczną i naukową na wyższych uczelniach m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Na terenie Inspektorii św. Wojciecha znajduje się też Wyższe Seminarium Duchowe Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie – wymienia ks. Jarosław Wąsowicz.

Prezentowana wystawa wpisuje się w cykl imprez o charakterze jubileuszowym organizowanych w roku 2019 przez Inspektorię św.Wojciecha. Przygotowana została we współpracy z Muzeum Okręgowym w Pile. Zgromadzone na niej eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej i związane są z historią Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce oraz z historią Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

(bek)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama