Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

ZŁOTE PIÓRA dla młodych Mistrzów Słowa rozdane!

W Młodzieżowym Dom Kultury w Pile nagrodzono laureatów XVI Regionalnego Konkursu „O Złote Pióro” odbywającego się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Pile oraz Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.
ZŁOTE PIÓRA dla młodych Mistrzów Słowa rozdane!

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów z Piły i regionu. Organizatorem jest Klub Literacki „Pegazik” prowadzony przez poetkę i dziennikarkę Zuzannę Przeworską działający przy MDK oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile.

W konkursie, któremu przyświecało hasło „Od magii świata do magii słowa”, wzięło udział 74 autorów, którzy nadesłali 262 utwory wierszem i prozą. Najwięcej prac konkursowych zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wyrzyska, Wysokiej, Kaczor Łobżenicy, Osieka, a także z Chodzieży.        

- Poziom był wysoki, wpłynęła rekordowa liczba prac i to o różnorodnej tematyce – tak w skrócie jurorzy Zuzanna Przeworska – przewodnicząca jury, poetka, dziennikarka, wydawca, prezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, która patronuje konkursowi; Elżbieta Ambroż – poetka i Jan Arski – dziennikarz, animator kultury, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, podsumowali tegoroczną edycję konkursu.

W imieniu Zarządu Powiatu zwycięzcom gratulował Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, a w poszczególnych kategoriach główne nagrody zdobyli:

 

Autorzy ze szkół podstawowych:

ZŁOTE PIÓRO – MARIKA PYTLARZ – SP5 w Pile - za dojrzałość metafor, bogactwo języka i głębię pytań w zestawie liryczno-refleksyjnych wierszy: ”Zguby”, „Wahania”, „Pytania”

II nagroda ex aequo: Julia Musiał SP11 Piła - za głębokie przemyślenia, za marzenia o „lataniu nad własnymi myślami” wplecione w piękne i lapidarne poetyckie strofy; Tatiana Pacholska SP Wyrzysk - za tajemniczość zamkniętą w interesujących, sprawnie napisanych miniaturkach literackich: „Niedaleko”, ”Niech się dzieje”, Weronika Ciżmowska  SP2 Piła - za fantazję twórczą w zabawnym, pełnym przygód opowiadaniu „Wielka awantura”; Maja Wygrzywalska SP4 Piła - za pełną fantastyki podróż po Pile i „genialne” odkrycia w opowiadaniu „Mój wielki dzień – moja pamięć o Powstaniu Wielkopolskim”. 

III nagroda ex aequo: Sandra Załóg, Maja Augustyn, Karolina Dębicka, Gabriela Kubera;

Autorzy z gimnazjów:

ZŁOTE PIÓRO – ALICJA TYRAŃSKA z gimnazjum w SP^ w Pile – za błyskotliwą narrację w intrygującym, literackim opowiadaniu psychologicznym „Anioł”

II nagroda ex aequo:

- Wiktoria Pytlarz z Gimnazjum SP5 Piła - za dojrzały styl, dopracowane puenty, barwne przenośnie, strofy, jakie wpisują się w każdą wrażliwość; Klaudyna Krukowska z Gimnazjum SP2 w Pile - za urodę poetyckich słów i zawartą w wierszach muzykę, która „dotyka głosem”;

III nagroda ex aequo: Amelia Pietrzak, Julia Misiak;

Autorzy ze szkół ponadgimnazjalnych:

ZŁOTE PIÓRO – WERONIKA PYTLARZ z I LO im. M.Skłodowskiej-Curie w Pile - za własną poetykę i cudowną grę słów, bogactwo metaforyki, dojrzałość wątków zaczerpniętych z filozofii, sięgających sedna wrażliwości duszy w zestawie egzystencjalno - lirycznych wierszy i błyskotliwą prozę poetycką „Normy nieużywane”

II nagroda ex aequo: Agata Mindykowska I LO w Pile - za piękno stylu, lekkość pisania o zawiłych drobiazgach składających się na codzienność, bogate metafory wpisane w prozę i jej „Odsłony”; Julia Opiłowska – ZS im. S. Staszica w Pile – za wyobraźnię i barwne obrazy w prozie poetyckiej, za metafory i próby tworzenia dwunastozgłoskowcem;

III nagroda: Jagoda Polak, Klaudia Soczewka

Autorzy – studenci:

ZŁOTE PIÓRO – ALEKSANDRA KAMIŃSKA z Nowego Dworu k. Szydłowa  - studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  - za głębię metafor, za „słowa, które nawilżą pęknięte wargi”, za poetycką „tęsknotę za człowiekiem obcym”

II nagroda ex aequo: Zuzanna Golec z Piły – UMK Toruń – za niebanalną wyobraźnię, za opisanie życia „z niedoborem cudów” w miniaturkach literackich i prozie poetyckiej; Aleksandra Wojciechowska z Piły – studentka PWSZ - za świetne liryczne portrety i za to, że nie brakuje jej czasu na wiersze, kiedy „zbyt szybko nastaje noc”

Nagroda Specjalna ufundowana przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol

Julia Wiśniewska SP5 w Pile – za autobiograficzną, błyskotliwą, bogato ilustrowaną zdjęciami, opowieść o niezwykłej przyjaźni, jaką łączyła autorkę z koniem o imieniu Balansas - za piękną narrację, staranność i ogrom pracy włożonej w przygotowanie książeczki.

Specjalne podziękowania za twórczą pracę z dziećmi i młodzieżą ufundowane przez Fundację Literacką im. Ag, nieszki Bartol otrzymali: Anna Panek (SP Wyrzysk), Małgorzata Zyber (SP4 Piła), Maja Cieślak – Strzelec (SP7 Piła), Marta Orlińska (SP5 Piła), Anna Kozimor (SP Wyrzysk), Katarzyna Włodkowska (ZS im. S.Staszica Piła), Małgorzata Dobrańska (ZS Budowlanych Piła), Beata Lipowicz (SP6 Piła), Mirosława Rościszewska (SP6 Piła);

eKi

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama