Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Warsztaty z prawa budowlanego

Z taką propozycją Powiat Pilski wyszedł po raz pierwszy. Mowa o bezpłatnych warsztatach z prawa budowlanego, które odbyły się w środę w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”.
Warsztaty z prawa budowlanego

- Pracując na stanowisku starosty, spotykam się z wieloma osobami, które składają wnioski o pozwolenia na budowę. Część złożonych dokumentów wymaga poprawek, co oczywiście zabiera bezcenny czas. Warto zadbać o znajomość prawa, które pomoże zapobiec ewentualnym pomyłkom. Wychodzimy naprzeciw przedsiębiorcom, realizującym inwestycje budowlane. Wierzymy, że z naszym wsparciem będzie im znacznie łatwiej przebrnąć przez gąszcz przepisów. Dziękuję wszystkim, którzy dotarli na nasze warsztaty – powiedział starosta Eligiusz Komarowski, który organizował przedsięwzięcie wraz z Mileną Tomasz, powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego.

– Zależy nam, aby jak największa liczba podmiotów zapoznała się z prawem budowlanym w celu uniknięcia nieprawidłowości przy składaniu wniosków, czy realizacji inwestycji. Chcemy, żeby inwestorów nie dotknęły przykre konsekwencje, związane z samowolą budowlaną. Dlatego uważam, że takie warsztaty są bardzo dobrym pomysłem – stwierdziła Milena Tomasz, która tego dnia wygłosiła prelekcję, koncentrującą się na trzech sprawach: procesie realizacji inwestycji, utrzymaniu obiektów budowlanych i samowolach budowlanych.

Duży wkład w organizację warsztatów miał Wydział Architektury i Budownictwa, działający w ramach Starostwa Powiatowego w Pile. Jego pracownicy, wraz ze specjalistami reprezentującymi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, przez cały czas trwania zajęć dyżurowali, udzielając porad zainteresowanym firmom.

Aleksandra Kinowska, dyrektor wydziału, przedstawiła zgromadzonym, jak przebiega proces pozyskiwania pozwoleń na budowę: - Każda budowa musi być poprzedzona wydaniem pozwolenia, o które zabiega sam inwestor. Są jednak drobne wyjątki, w przypadku których takie pozwolenie nie jest wymagane: wiaty w zabudowie mieszkalnej, jak również wolno stojące altany na działkach o określonej wielkości. Nie trzeba też zgłaszać docieplenia budynków o wysokości do 12 metrów. Warto wiedzieć, że Powiat nie pobiera opłat za wydanie pozwoleń na zabudowę mieszkalną. Maksymalny czas oczekiwania na decyzje wynosi 65 dni, jednak my staramy się wydawać je bez zbędnej zwłoki. Decyzja staje się prawomocna po dwóch tygodniach. 

Osoby zainteresowane procesem pozyskiwania pozwoleń na budowę mogą korzystać ze wsparcia Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Pile od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 – 15:30.

(pp)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Vacłav 30.06.2017 21:57
Dobry pomysł, widać że ten starosta jednak sporo robi

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama