Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wielki zlot na małych torach

Po raz siódmy do Białośliwia zjechali miłośnicy kolejek wąskotorowych 600 mm.
Wielki zlot na małych torach

Choć święto ciuchci trwało w sobotę i niedzielę, to najzagorzalsi pasjonaci wąskotorówek mogli już w piątek obserwować rozładunek taboru na białośliwskiej stacji. Nazajutrz – już oficjalnie – pojazdy zaprezentowały się w widowiskowej paradzie przed kilkusetosobową widownią, wśród której obecni byli m.in. starosta pilski Eligiusz Komarowski, wicestarosta Stefan Piechocki i wójt gminy Białośliwie Krzysztof Rutkowski. Na torach pojawiły się m.in. drezyna drogowo-szynowa z Ostrowa Wielkopolskiego, lokomotywa spalinowa DL6 z 1958 roku, pracująca kiedyś w kopalni torfu w Grądach koło Gryfic, po modyfikacji wyposażona w silnik od… Ursusa C330 oraz przedziwnej konstrukcji rower szynowy. Zachwyt wzbudziła lokomotywa Gls30, odbudowana kilka lat temu w wersji lux w warsztacie pilskiego Interloku, własność Waldemara Wilandta. Tabor Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa reprezentowały WLS-ki Ld1-1 i Ld1-3 oraz przywrócona do życia niespełna dwa lata temu rumuńska spalinówka Lyd2-56 Maybach, ochrzczona imieniem "Rubinek". W kłębach pary wyjechały na paradę parowozy Borsig z poznańskiej kolejki parkowej Maltanka (rocznik 1925) oraz Px 38-805 (rocznik 1936), noszący od 2002 roku imię Leon dla upamiętnia wieloletniego przewodnika po Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Leona Lichocińskiego.

- Kochamy lokomotywy spalinowe, ale parowóz to jest to! Nie ma piękniejszego dźwięku od tego, jak parowóz stygnie po jeździe – zapewniał prowadzący imprezę Jacek Jędrzejczak.

Przez dwa dni zlotu odbywały się kursy na trasie Białośliwie - Kocik - Białośliwie i Białośliwie - Pobórka Wielka - Białośliwie. Gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu zorganizował zajęcia animacyjne dla dzieci, na starszych zaś czekała wieczorna dyskoteka.

(msz)

Czytaj także w najbliższym wydaniu TN



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama