Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Poznaj dzieła złotego duetu

Dzisiaj w Pałacu Działyńskich w Złotowie odbył się wernisaż wystawy "Mistrzowskie jak rzadko które … "Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce"
Poznaj dzieła złotego duetu

Wernisaż spotkał się z niezwykle dużym zainteresowaniem, w pałacowej sali zjawił się nadkomplet gości! Przybyłych sympatyków historii Złotowa i twórczości P. J. Lenne przywitała Katarzyna Urban, zapraszając na początku do wysłuchania minirecitalu utworów z epoki bohatera wystawy, Trio instrumentalne - Amelia i Janusz Jędrzejczyk oraz Stanisław Ogorzałek w stylowych strojach zebrało gorące brawa za swój wykon. Obszerny wykład o działalności P. J. Lenne i K. Schinkela - Złotego duetu, ich śladach w Złotowie wygłosił Jerzy Jelonek. Gratulacje na ręce prezesa stowarzyszenia WZLOT - Kamili Krzanik-Dworanowskiej, które sprowadziło wystawę do Złotow złożył m.in. Henryk Szopiński, dr Paweł Owsianny i burmistrz Adam Pulit. Podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom, właścicielom pałacu złożył także jeden z inicjatorów sprowadzenia wystawy - Stanisław Pawełek, wyróżniając p. Żebryk, którzy wypatrzyli wystawę podczas zwiedzania zamku Sarny w Sudetach.

Peter Joseph Lenné (1789-1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Artysta-ogrodnik pozostawił po sobie liczne założenia parkowe, które do dziś budują tożsamość wielu europejskich miast. Nie każdy jednak wie, że Lenné swój los związał także ze Złotowem. Wystawa stanowi zaproszenie do odkrycia zaprojektowanych przez niego ogrodów krajobrazowych położonych na wschód od Odry, znajdujących się obecnie w granicach Polski (w tym złotowski Zwierzyniec), w których powstaniu Lenné miał bezpośredni lub pośredni udział. Wystawa przedstawia przykłady wybitnych realizacji parkowych i szkicuje ich obecny stan.

Wystawa jest prezentowana w formie stojących plansz, przedstawiających ujęcie historyczne i stan obecny obiektów, zaprojektowanych przez P. J. Lenné. Ze zbiorów muzealnych można obejrzeć powiększone wizerunki pocztówek złotowskiego Zwierzyńca z okresu międzywojennego. Atrakcją multimedialną wydarzenia był film, przygotowany przez Roberta Cierniaka, prezentujący miejsca związane ze słynnym architektem krajobrazu. Całość okraszona dźwiękami lasu, tak aby zaangażować wszystkie zmysły zwiedzających. Wernisaż stanowić będzie inaugurację cyklu kulturalnych wydarzeń, m.in. wykładów, w złotowskim Pałacu Działyńskich.

Wystawę zwiedzić będzie można wraz z muzealnym przewodnikiem. Wystawa potrwa do 30 czerwca 2023 roku i będzie dostępna dla we wtorki i czwartki - w godzinach od 10:00 do 16:00, oraz w weekendy od 13:00 do 16:00.

Proponowane są również Spacery historyczno-przyrodnicze z leśnikiem po Parku Zwierzyniec, który został zaprojektowany przez pruskiego architekta. Pierwsze terminy: 4 i 6 kwietnia, godz. 11:00. Możliwe jest umówienie terminu zwiedzania dla grup, zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. tel. 539 942 765.

Wystawa wraz z wydarzeniami towarzyszącymi organizowana jest w ramach zadania publicznego, które jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Złotów. Organizatorzy: Lokalna Organizacja Turystyczna Wielkopolskie Zdroje, Nadnotecki Instytut UAM w Pile, Muzeum Ziemi Złotowskiej, Nadleśnictwo Złotów, Pałac Działyńskich w Złotowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama