Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Film pilanki jedzie do Włoch!

Julia Mendyk z klasy 3c II LO ZS im. S. Staszica w Pile wzięła udział w międzynarodowym konkursie Booktrailer Film Festival. Julia stworzyła zwiastun do książki „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i już odniosła spory sukces!
Film pilanki jedzie do Włoch!

Julia Mendyk to uczennica klasy 3c II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, która wzięła udział w międzynarodowym konkursie Booktrailer Film Festival. 

- Julia stworzyła zwiastun do książki „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Przesłany film otrzymał 3 miejsce w etapie ogólnopolskim konkursu, przechodząc jednocześnie do etapu międzynarodowego we Włoszech – informuje szkoła. 

Booktrailer Film Festival narodził się w roku 2007 w Liceo scientifico di Stato A. Calini w Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella. Inicjatywa miała na początku charakter lokalny. Szybko jednak zyskała popularność w całym kraju, stając się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym. Szkolny konkurs przekształcił się w ogólnokrajowy festiwal, a od roku 2017 w festiwal międzynarodowy. Rozszerzenie idei festiwalu stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus +.

Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To forma, która łączy literaturę z filmowymi środkami wyrazu oraz tradycyjną lekturę z nowymi technologiami. Organizatorami konkursu są placówki w poszczególnych krajach, biorących w zmaganiach udział, m.in. Liceo Scientifico Statale Annibale Calini w Brescii (Włochy) – koordynator, Scuola Secondaria Giosuè Carducci w Brescii (Włochy), Liceo Amaldi w Barcelonie (Hiszpania), czy Scuola Superiore Italiana w Madrycie (Hiszpania). Organizatorem eliminacji ogólnopolskich jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Targu. Prace oceniane są przez grono specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki, świata filmu i literatury, nowoczesnego nauczania, mediów i komunikacji. Najlepsze filmy są kierowane do międzynarodowego finału konkursu we Włoszech.

Film Julii Mendyk, zwiastun „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, można obejrzeć na platformie YouTube. To czarno-biały obraz, w klimacie lekko mrocznym, przywołującym atmosferę psychologicznego thrillera, czy opowieści kryminalnej, którą podsyca świetnie dobrana, niepokojąca muzyka (Viking World „War Cry”). Na pewno intryguje i budzi ciekawość, co do dalszej treści. Tak więc główna idea konkursu, jaką jest zachęcenie odbiorcy do sięgnięcia po książkę Wyspiańskiego, jest w tym przypadku jak najbardziej zrealizowana. I to perfekcyjnie! Są tu „dwa światy”, są „niespodziewani goście” i jest „uśpienie”, które musi przynieść niespodziewane zdarzenia… Symbolem tego uśpienia jest taniec, nawiązujący do chocholego tańca z dramatu pisarza. Leje się także płyn do szklanic… To sugestia oszołomienia, zamroczenia, sugerująca obrazy z pogranicza snu i jawy. I oczywiście jest pawie pióro. Porzucone, zgubione… Jak to w „Weselu” właśnie, w którym „czapkę wicher niesie”… 

„Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur”.  

Gratulacje dla autorki! – za uważność, dbałość o detale, gesty, za sprawne połączenie wszystkich elementów tej krótkiej, filmowej układanki.        

Szczególne podziękowania ZS im. S. Staszica skierował także do Marysi Kotiuszko, Anieli Borkowskiej i Oliwiera Mikołajczyka, za wystąpienie w filmie Julii Mendyk. 

Obraz został zrealizowany w gospodarstwie agroturystycznym „Stodoła Tradycji” w Rychliku. 

(bek)

fot. ZS im. Staszica


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama