Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

"Wiosenne Nastroje" - koncert na 20 lat współpracy ...

„Wiosenne Nastroje” to tytuł koncertu jaki odbył się w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile z okazji jubileuszu 20-letniej współpracy pilskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Szkołą. W koncercie wystąpili uczniowie szkoły, a także - na specjalnie życzenie słuchaczy UTW - pilska pianistka Jolanta Reszelska.
"Wiosenne Nastroje" - koncert na 20 lat współpracy ...

Gości na koncercie przywitał Andrzej Czaja, dyrektor Szkoły: - Uniwersytet to słowo, które brzmi godnie, dumnie, ale to państwo tworzycie ten uniwersytet i z największym szacunkiem kłaniam się dziś państwu, za to, że chcecie tu przychodzić. Mam nadzieję, że następne 20 lat będzie obfitować w nasze spotkania, a za jakiś czas, prawdopodobnie za niedługi, dołączę do państwa grona i będę z państwem siedział tam, i słuchał artystów występujących tu, na scenie! – mówił. 

Koncert poprowadziła muzykolog Grażyna Kędziora. Spotkanie było okazją do wspomnień – wydarzeń, działań, podejmowanych wspólnie przez UTW i szkołę przez ostatnie 20 lat, wyzwań. A wspominano m.in. pierwsze spotkania w Grupie Melomanów. - Pamiętam jak 20 lat temu Danuta Gawrońska zjawiła się w murach szkoły i po paru minutach rozmowy zrodził się pomysł comiesięcznych audycji muzycznych dla słuchaczy – mówiła G. Kędziora.  

- Początkowo nie mieliśmy gdzie się zbierać. Wszyscy chętni zebrali się w sali i nie było za bardzo wiadomo, jak te grupy wyodrębnić, ponieważ zainteresowanych kulturą szeroko pojętą, było wielu. Przyszli melomani, plastycy, literaci. Z czasem nas przybywało i już osobno spotykali się literaci, którzy tworzyli, plastycy, którzy chcieli malować i melomani. Dzięki pani dyrektor biegaliśmy na spotkania – gdzie tylko była muzyka… - wspominała Danuta Gawrońska.  

- Prowadzenie dla was zajęć uświadomiło mi, że 50-, 60-, 70-latek to człowiek nadal aktywny, ciekawy świata i pełen energii do jego poznania. Przecież wy właściwie już nic nie musicie, ale za to bardzo chcecie: dowiedzieć się czegoś nowego, nauczyć się nowych rzeczy, posłuchać nowej muzyki. Zarażacie innych swoją pozytywną energią i uśmiechem – mówiła Grażyna Kędziora. 

Wspomniano także Irenę Kuczyńską, która wraz D. Gawrońską redagowała gazetkę UTW. Obecnie Grupą Melomanów kieruje Weronika Lipiecka - niewielka ciałem, za to wielka duchem! – wulkan energii, pomysłów. 

Trzeba zaznaczyć, że spotkania Grupy, dzięki energii Wery Lipieckiej, to nie tylko comiesięczne audycje dla melomanów, to także koncerty, m.in. świąteczne, to recitale dyplomowe uczniów placówki, to audycje sekcji fortepianu prowadzone przez Jolantę Reszelską, to zajęcia rytmiczno-ruchowe i z muzykoterapii prowadzone przez Urszulę Jaworską. Wspomnieniom i podziękowaniom nie było końca. 

A potem przyszedł czas na muzyczną ucztę. W koncercie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina: Teresa Lubina, Antonina Litwinienko, Urszula Wachowska, Oksana Olszewska i Igor Stecko z klas Jolanty Reszelskiej, Kamili Wiśniewskiej-Czai, Małgorzaty Śmigielskiej, Marcina Niewęgłowskiego i Urszuli Jaworskiej. Na specjalne życzenie słuchaczy UTW wystąpiła także Jolanta Reszelska. 

Na koniec spotkania głos zabrała prezes UTW Bogumiła Cybulska: - Kiedy na coś czeka się 20 lat, wydaje się, że to tak długo. Ale kiedy czeka się z muzyką, jest to jak jedno mgnienie, jak jedna chwila. A ile przeżyć się z tym wiąże, ile wrażeń i na jak długo one pozostają, to tylko my wiemy. Dziękujemy za tę muzykę, za te doznania, za ten koncert – dziękowała w imieniu słuchaczy UTW szkole i jej muzykom. 

(bek)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama