Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wycieczka w nagrodę!

PIŁA Uczennice II LO STO wygrały turniej dla siebie i przyjaciół. Pojechały do Warszawy
Wycieczka w nagrodę!

Takie nagrody – tylko z Galerią Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego! W II Powiatowym Turnieju Wiedzy o Sztuce organizowanym przez BWA w Pile można było wygrać m.in. dwudniową wycieczkę do Warszawy – dla 10 osób! Właśnie przyszedł czas na odbiór wygranej.

Drużyna II Liceum Ogólnokształcącego STO w Pile zwyciężyła w II Powiatowym Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych. Zwyciężczynie: Pola Piątek, Oliwia Różycka oraz Zuzanna Wołowska pojechały w nagrodę na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wygrały transport, noclegi i spektakl w Teatrze Narodowym – był to „Kordian” w doborowej obsadzie. Co istotne, nie pojechały same, bo nagrodę wygrały dla siebie i przyjaciół. 

Turniej odbywał się w marcu br., a koniec roku szkolnego to idealna pora na wyjazdy. Przyszedł więc czas na realizację wygranych. 

- Trzy zwyciężczynie zaprosiły siedem koleżanek i „odebrały” nagrodę. Wyjazd wczesnym rankiem  umożliwił nam zorganizowanie zajęć z malarstwa w Muzeum Narodowym: omawiałyśmy obrazy, które znałyśmy dotychczas tylko z książek. Wieczorna wizyta w teatrze była niezwykłą atrakcją: znani aktorzy, spektakl zrealizowany z ogromnym rozmachem… Może nie wszystko zrozumiałyśmy, ale na pewno zapamiętałyśmy! Siedziałyśmy blisko sceny, mogłyśmy śledzić nie tylko ruch, ale i mimikę - ! – komentują laureatki. 

Dzień zakończyły nocnym spacerem po centrum Warszawy. 

- Następnego dnia miałyśmy jeden cel: Łazienki Królewskie. Poznawałyśmy je jako zespół pałacowo-parkowy, chodziłyśmy po alejkach znajdując poukrywane budynki, Teatr na Wodzie i zazdrościłyśmy królowi Stasiowi… Wycieczka na zawsze pozostanie w naszej pamięci, to była najlepsza nagroda, jaką mogłyśmy sobie wyobrazić! Warto było się uczyć…

Była to II edycja Turnieju poświęconego sztuce, organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Turniej odbywa się od 2 lat pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. W tej edycji zmierzyło się 9 szkół ponadpodstawowych – 8 z Piły i jedna z terenu powiatu. Wygrała drużyna II Liceum Ogólnokształcącego STO w Pile. Zwyciężczynie spędziły dwa dni w stolicy wraz z przyjaciółmi i z opiekunką, która przygotowała je do Turnieju, panią Bożeną Piecuch. W Teatrze Narodowym obejrzały spektakl „Kordian” w reż. Jana Englerta, w doborowej obsadzie – m.in. z Jerzym Radziwiłowiczem, Danutą Stenką, Ewą Wiśniewską, Grzegorzem Małeckim, Mariuszem Bonaszewskim… Galeria zapewniła grupie nocleg w ścisłym centrum Śródmieścia, skąd wszędzie jest blisko, dosłownie na „rzut beretem”. 

Swoją nagrodę odebrały już także zwyciężczynie z roku ubiegłego, Lena Biela, Zofia Pielacha i Nadia Zarańska z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Pile - w tym roku za II miejsce w Turnieju. Również z przyjaciółmi udały się do Poznania na spektakl w Teatrze Nowym, gdzie wspólnie obejrzeli „Wesele” wg Wyspiańskiego. III miejsce zdobyła ekipa I LO w Pile - Marcelina Grabowska, Kacper Nalepa i Martyna Hoffmann. Zaprosili oni swoich przyjaciół na koncert muzyki filmowej, który odbywał się w Pile. 

– Jest to bardzo trudny turniej, zakres zagadnień jest niezwykle szeroki. Młodzież odpowiada na pytania z całej historii sztuki – od starożytności do współczesności, a pytania dotyczą architektury, rzeźby, malarstwa, konkretnych artystów, kierunków w sztuce, manifestów artystycznych – po prostu wszystkiego; następnie w II turze na pytania o artystów regionu pilskiego i ich twórczość oraz o zabytki powiatu pilskiego; w końcu ostatnia tura wymaga od nich rozpoznania dzieł sztuki polskiej i światowej – podania autora i tytułu. Materiał jest trudny do opanowania w krótkim czasie. Ci młodzi ludzie muszą poświęcić naprawdę dużo czasu, by do tych zmagań się przygotować. Nieustannie pozostajemy więc pod ogromnym wrażeniem wiedzy uczestników – komentują jurorki Turnieju. 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama