Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Jak udekorować grób bez pomnika?

Dbanie o groby najbliższych to oznaka szacunku i pamięci o zmarłych, dlatego warto regularnie je odwiedzać i sprzątać. Należy jednak pamiętać o umiarze – zbyt duża ilość dekoracji nie prezentuje się dobrze i źle wpływa na estetykę. Które sposoby przystrajania sprawdzą się najlepiej w przypadku grobu bez pomnika?
  • 28.05.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak udekorować grób bez pomnika?

1. Iglaki i kwiaty

Dobór odpowiednich roślin na grób bez pomnika może sprawić trochę trudności, dlatego warto już wcześniej dowiedzieć się, które z nich będą trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Dużą wytrzymałością i niewielkim zapotrzebowaniem na pokarm charakteryzują się przede wszystkim różne odmiany cisów i jałowców, a także cyprysów i jodeł. Warto jednak pomyśleć nad ich miniaturowymi odpowiednikami, którymi można obsadzić grób i stworzyć z nich zielony płot. W kompozycję iglaków doskonale wpasują się również fioletowe barwinki, białe hosty czy dostępne w wielu wariantach kolorystycznych rozchodniki, osiągające nawet 80 cm wysokości.

2. Ozdobne kamienie

Groby bez pomnika bardzo często dekorowane są ozdobnymi kamieniami. Wiele osób tworzy za ich pomocą przybierające różne kształty kompozycje lub usypuje na całej powierzchni miejsca pochówku cienką warstewkę. Tego typu kamienie można kupić w dużych sklepach budowlanych lub zamówić w internetowej hurtowni. Spośród wielu odmian najlepiej wziąć pod uwagę:

  • Występujący w wielu wariantach kolorystycznych grys (m.in. beżowy, biały, szary, czerwony).
  • Nie ulegający rozkładowi gnejs, czyli kamienna kora, charakteryzujący się specyficznym, paskowanym ubarwieniem.
  • Otoczaki wyróżniające się białą lub bardzo ciemną barwą i niezwykle gładką powierzchnią.
  • Wyglądający efektownie ozdobny żwir (np. miodowy) o drobnej strukturze.

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie odmiany kamieni będą odporne na podmuchy wiatru – przy lekkich skałach istnieje ryzyko ich rozwiania, dlatego warto zabezpieczyć granice kompozycji obrzeżem chodnikowym, płotkiem czy mini-palisadą.

3. Ławki

Obecnie coraz częściej można zobaczyć na cmentarzach stojące przy grobach ławki. Decydują się na nie zazwyczaj ci, którzy odwiedzają miejsca pochówku swoich bliskich z dużą częstotliwością lub osoby, poświęcające na takie wizyty więcej czasu. Ławka bez wątpienia może stanowić funkcjonalną ozdobę, a jej wybór powinien być przemyślany. W ofercie profesjonalnych zakładów kamieniarskich, takich jak http://nagrobki-granitex.pl/nasza-oferta/lawki-na-cmentarz, znajdują się modele ruchome i składane – dodatkową zaletą tych ostatnich jest możliwość zaoszczędzenia miejsca i szansa na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Ważnym elementem, w przypadku tego typu wyposażenia, jest też materiał – dobrze sprawdzi się wysokiej jakości, eleganckie drewno (np. mahoń lub dąb) lub tworzywo sztuczne, wyróżniające się wysokim połyskiem i intensywnym kolorem.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama