Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Korekta PIT 2018 przez internet – jak ją wykonać?

Błąd w zeznaniu podatkowym lub niezłożenie obowiązkowego załącznika to częste powody, dla których konieczna jest korekta deklaracji. Na szczęście, można ją szybko wysłać on-line. Trzeba jednak pamiętać, że korekta PIT przez internet lub w formie papierowej wymaga złożenia dodatkowego załącznika. Podatnik musi też uregulować zaległe należności. Tylko dzięki temu będzie mógł uniknąć kary za przestępstwo bądź wykroczenie skarbowe.
  • 13.12.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Korekta PIT 2018 przez internet – jak ją wykonać?

Korekta PIT przez internet lub w formie papierowej – do kiedy można ją złożyć?
Jeśli podatnik zauważył, że popełnił błąd w swoim zeznaniu podatkowym, jak najszybciej powinien złożyć korektę. Może to jednak zrobić najpóźniej w ciągu 5 lat od końca roku podatkowego, w jakim można było rozliczać zeznanie wymagające poprawy. Dzięki temu uniknie kary, jaka została przewidziana dla osób, które nie wpłaciły fiskusowi należnej kwoty podatku.

Od tej reguły jest jeden wyjątek. Nawet jeśli jeszcze nie minęło 5 lat, podatnik traci możliwość złożenia korekty PIT przez internet lub w formie papierowej, jeśli upłynęło już 14 dni od momentu, gdy otrzymał on zawiadomienie od urzędu, informujące o tym, że wszczęto postępowanie w jego sprawie lub został rozpoczęty proces kontrolny. Wtedy jest już za późno na to, by móc poprawić swoje rozliczenie.

Uzasadnienie złożenia korekty zeznania

Ze składaniem korekty wiąże się pewien warunek – podatnik musi do niej dodać załącznik ORD-ZU. Program umożliwiający rozliczanie PIT przez internet sam wskaże użytkownikowi, że należy go wypełnić. To właśnie na tym formularzu trzeba zamieścić wyjaśnienie, dlaczego podatnik zdecydował się na złożenie korekty. W ORD-ZU musi się też znaleźć opis działań, które podatnik wykonał, by naprawić swoją pomyłkę. Warto w nim opisać także czynniki, jakie wpłynęły na to, że deklaracja nie została rozliczona lub złożona poprawnie. Bez tego formularza korekta nie zostanie zaakceptowana przez urząd skarbowy.

Uregulowanie zaległych należności – obowiązek podatnika

Jeśli w związku z popełnieniem błędu na deklaracji, podatnik zapłacił wcześniej zbyt niską kwotę podatku, jest zobowiązany do tego, by przekazać fiskusowi brakującą kwotę razem z odsetkami, które zostały naliczone w związku z opóźnieniem. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, nie później jednak niż w terminie wyznaczonym przez właściwy organ, czyli urząd skarbowy.

Uzupełnienie formularza z programem PIT

Podobnie jak w przypadku pierwszych deklaracji PIT, formularz korekty również najłatwiej uzupełnić w programie do rozliczeń podatkowych. Wystarczy tylko zaznaczyć w aplikacji, że celem jest złożenie korekty. Następnie należy po kolei uzupełniać wszystkie pola, tak jak wskazuje program lub zdecydować się na pomoc kreatora, który automatycznie wypełni zeznanie na podstawie udzielonych wcześniej przez użytkownika odpowiedzi. Warto zwrócić szczególną uwagę na pola, które w poprzedniej deklaracji zawierały błędne dane.

Jeżeli podatnik korzystał z programu już przy wypełnianiu pierwszego formularza PIT, aplikacja powinna przechowywać zapisaną deklarację, dzięki czemu dane, które nie wymagają edycji, nie będą musiały być ponownie wpisywane. Po uzupełnieniu zeznania można przesłać korektę formularza PIT przez internet razem z niezbędnymi załącznikami.

 

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

undefined

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama