Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Rusza budowa nowej oczyszczalni ścieków w Stajkowie

W czwartek, 21 września wójt gminy Lubasz Marcin Filoda wraz ze skarbnikiem gminy Renatą Fąferek podpisali umowę z wykonawcą nowej oczyszczalni ścieków w Stajkowie oraz wykonawcą sieci kanalizacyjnej przy ul. Kolejowej w Lubaszu.
Rusza budowa nowej oczyszczalni ścieków w Stajkowie

W wyniku przeprowadzonych przetargów wyłoniono najkorzystniejsze oferty na: budowę oczyszczalni ścieków i budowę kanalizacji sanitarnej przy ul. Kościelnej oraz inspektora nadzoru. Wykonawcą oczyszczalni ścieków będzie firma Hydro-Marko sp. zo.o. sp.k. z Jarocina, który zaproponował kwotę 12. 853 500zł za jej wykonanie. Krótki odcinek sieci kanalizacyjnej przy ul. Kolejowej wykona firma Instalatorstwo Sanitarne, Ogrzewania i Ślusarstwo Daniel Turostowski z Połajewa, który zaproponował kwotę 226. 230,11zł. Nad całym projektem będzie czuwała firma Zachodnie Centrum Konsultingowe „EURO INVEST” sp. zo.o. z Gorzowa Wielkopolskiego, która za prowadzenie nadzoru inwestorskiego zaproponowała kwotę 169.740,00zł.

Łączna wartość projektu wyniosła 13. 249 470,11zł

Projekt, który został zatytułowany „Uregulowanie gospodarki wodno – ściekowej w Gminie Lubasz” otrzymał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w wysokości 3 599 698,72 zł.

-Jest to przełomowa inwestycja dla naszej Gminy. Rozbudowana w latach 2009-2012 w sposób znaczący sieć kanalizacyjna na terenie Lubasza i Goraja spowodowała konieczność przebudowy starej oczyszczalni. Przeprowadzone przez nas analizy wskazały na potrzebę budowy nowej oczyszczalni. W związku z czym przygotowaliśmy projekt budowlany, zdobyliśmy dofinansowanie i od października ruszamy z budową – komentuje Wójt Gminy Marcin Filoda.

Nowy obiekt przeznaczony będzie do oczyszczania ścieków o charakterze bytowo - gospodarczym, pochodzących z gminy Lubasz.

Oczyszczalnia zlokalizowana będzie w Stajkowie w miejscu obecnej oczyszczalni. Proces inwestycyjny rozpocznie się od wybudowania nowej oczyszczalni, przełączenia do niej dopływających ścieków, a następnie demontażu starej oczyszczalni.

Biologiczne oczyszczanie ścieków realizowane będzie w warunkach tlenowo - beztlenowych we wspólnym procesie przemian związków węgla, azotu i fosforu. Proces ten przeprowadzony będzie w wielofunkcyjnych reaktorach porcjowych CF-SBR.

Należy podkreślić, iż określone w konkursie warunki umożliwiały realizację inwestycji tylko na obszarze tzw. aglomeracji. Jej zakres jest regulowany przez Uchwałę Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Dla gminy Lubasz aglomeracja została wyznaczona w granicach miejscowości Lubasz, Goraj i Stajkowo – oczyszczalnia. Z tego faktu wynika też wysokość dofinansowania.

Wsparcie unijne zostało przyznane zgodnie z regulaminem konkursu tylko do części gminy objętej aglomeracją, natomiast oczyszczalnia w Stajkowie będzie obsługiwać nieczystości również z pozostałej części gminy. I za tą właśnie część inwestycji gmina musi zapłacić sama. Dodatkowo w przypadku tego rodzaju inwestycji VAT jest dla gminy tzw. kosztem niekwalifikowanym. Oznacza to, że gmina musi w całości sama go opłacić, a następnie może się starać o jego zwrot z Urzędu Skarbowego.

Zgodnie z umową podpisaną pomiędzy Gminą Lubasz, a wykonawcą budowa nowej oczyszczalni ma się zakończyć do 20.04.2018. Krótki odcinek kanalizacji sanitarnej przy ul. Kolejowej będzie wybudowany jeszcze w tym roku.

Liliana Helwich

Inspektor ds. promocji i pozyskiwania środków


 


 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama