Działkowe jubileusze w Pile: "Za Parkiem" - 65 lat, "Nafta" - 5 lat

  • 28.07.2018, 15:48
  • Admin admin
Działkowe jubileusze w Pile: "Za Parkiem" - 65 lat, "Nafta" - 5 lat

Rodzinne Ogrody Działkowe „Za Parkiem” działają od 1953 roku i powstały na terenie powojennego wysypiska gruzów i śmieci z terenu Piły. Przez ten czas teren przeszedł ogromną metamorfozę. Obecnie w skład ogrodów wchodzi 261 działek o łącznej powierzchni 8,4 hektara. Szefem ROD „Za Parkiem” od 2001 roku jest Czesław Wiśniewski.

- Można powiedzieć, że nasze ogrody działkowe od 1985 roku zmieniły się nie do poznania. Wcześniej był to teren typowo uprawny, potem pojawiło się zezwolenie na sianie trawy, dzięki czemu przybyło alejek i miejsc rekreacyjnych. Zmieniła się też wielkość altan – informuje Czesław Wiśniewski. – Same ogrody, z roku na rok, są coraz ładniejsze. Co ważne, w 2017 roku zostaliśmy laureatem w konkursie krajowym zyskując tytuł „ROD Roku 2017” – dodaje.

Jednakże nie wszystko idzie po myśli. Jak podkreśla Czesław Wiśniewski, aby ogrody mogły rozwijać się coraz lepiej potrzebne są pieniądze, a ROD „Za Parkiem” funkcjonuje jedynie ze składek działkowiczów (50 tys. zł w skali roku). Tymczasem na remont czeka budynek, w którym spotykają się działkowcy podczas swoich uroczystości. – Naszą największą potrzebą jest wymiana dachu na tym budynku. Niestety jest to kwota 70 tys. zł, co przewyższa nasze możliwości – mówi Czesław Wiśniewski.

W trakcie jubileuszu 65-lecia istnienia ROD „Za Parkiem” wręczono dziesięć pucharów działkowiczom, którzy najlepiej dbają o swoje ogrody, czyniąc je wspaniałymi terenami rekreacyjno-wypoczynkowymi. Wręczono też dwie złote odznaki „zasłużonego działkowca”.

***

Tego samego dnia równie zaszczytny jubileusz, bo 55-lecie swojego istnienia, świętowały Rodzinne Ogrody Działkowe „Nafta”. Zgromadzonych przywitała prezes zarządu – Jolanta Elicka, która ogrody „Nafta” pod swoją pieczą ma od kwietnia 2002 roku.

Ogrody „Nafta” zostały założone w 1963 roku na terenach typowo bagiennych. Pierwszymi założycielami byli: Antoni Birecki, Kazimierz Piotrowski, Jan Białas, Kazimierz Prajzner i – obecny podczas sobotniej uroczystości – Genadiusz Siedłowski. Na przełomie 2002 i 2003 roku ROD „Nafta”, około 1,76 ha ze swojego terenu, oddały na cele publiczne, pod budowę obwodnicy.

Obecnie ogród posiada 4,34 ha ziemi i zrzesza 198 działkowców na 141 działkach o średniej powierzchni około 300 m. kw.

- Wszystkie działki w przeszłości pełniły funkcję warzywniaka i dostawcy owoców, obecnie przekształciły się w tereny rekreacyjne i wypoczynkowe dla użytkowników, ich najbliższych rodzin oraz znajomych i przyjaciół, którzy chcą uciec z blokowisk, zgiełku miasta – mówiła prezes Jolanta Elicka.

W dalszej części uroczystości jednemu z działkowiczów wręczono odznaczenie zasłużony dla Polskiego Związku Działkowców. Nadano także trzy złote odznaki zasłużony dla PZD, jedną srebrną i cztery brązowe.

(es)

Admin admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe