Rozwijamy się, mimo trudności jakie napotkaliśmy

  • 09.10.2018, 12:34
  • Krzysztof Kuźmicz
Rozwijamy się, mimo trudności jakie napotkaliśmy
Trudna współpraca z Radą Gminy oraz bałagan jaki zastał na początku urzędowania nie powstrzymał wójta Krzysztof Rutkowskiego. Gmina Białośliwie systematycznie rozwija się i powoli zapomina o gorszych czasach. Z ubiegającym się o reelekcję wójtem gminy Białośliwie Krzysztofem Rutkowskim rozmawiał Krzysztof Kuźmicz.

Panie wójcie, zbliża się koniec kadencji, a więc czas podsumowań. Co było największym pana zdaniem największym osiągnięciem w tym okresie?

Obejmując stanowisko wójta w 2014 roku nie spodziewałem się, że tak wiele spraw będzie wymagało mojej natychmiastowej reakcji. Można zapytać, dlaczego reakcji? Otóż, stan Urzędu Gminy z jakim musiałem się zmierzyć był fatalny. Począwszy od konieczności zinformatyzowania samego urzędu, zakupu niezbędnych sprzętów do referatu gospodarczego po zmniejszenie długu, który uniemożliwiał wykonywanie najpilniejszych inwestycji z uwagi na brak zdolności kredytowej gminy. Zanim rozpoczęła się moja praca nad koncepcją funkcjonowania gminy należało zrobić wszystko, aby tę pracę unowocześnić i usprawnić, po to by efektywnie realizować założenia programowe prezentowane w programie wyborczym. Nie jestem człowiekiem, który łamie dobre imię drugiej osoby, dlatego też uniknę oceny poprzedniej władzy, choć pozostawiała ona wiele do życzenia i przede wszystkim naprawy. Mijająca kadencja mimo trudności z jakimi przyszło jej się zmierzyć okazała się jednak pozytywna na wielu płaszczyznach związanych m.in. z infrastrukturą drogową: realizacja ulic Zielonej, Kościelnej, Tysiąclecia, Dworcowej oraz Kordeckiego, która w związku z brakiem aprobaty ze strony Rady Gminy nie została zrealizowana w całości, ponadto drogi gruntowe na realizację których poniesiono znaczne nakłady finansowe. Trwają prace nad nowym studium dotyczącym całej gminy, które ma na celu zwiększenie istotnych dla Białośliwia miejsc pod rozwój przedsiębiorstw oraz mieszkalnictwa. Modernizujemy sieć wodociągową oraz stację uzdatniania wody, aby zapewnić poprawę jakości wody. Możemy również pochwalić się 54 przyłączami wody do gospodarstw domowych, które tego pilnie wymagały. Kolejnym osiągnięciem, o którym należy wspomnieć są wydatki poniesione na oświatę w wysokości 1 mln zł. Udało się wygłuszyć halę sportową, zmodernizować zaplecze sanitarne, szatnie oraz pracownie. Doceniają Państwo estetykę w naszej Gminie, jest to możliwe dzięki prostym, ale jakże znaczącym sprawom, jak zakup odpowiedniego sprzętu do utrzymania czystości w Gminie, jaką możemy obecnie zaobserwować. Dobro naszych mieszkańców to moja motywacja, która pozwala na dokonywanie działań doprowadzających do polepszenia standardów życia, tak jak w przypadku pomocy żywnościowej z Banku Żywności, którą pozyskaliśmy w ilości 121 ton. Zreorganizowaliśmy oraz usprawniliśmy działania Gminnego Ośrodka Kultury. Ponoszone są większe nakłady finansowe na sport, co w znaczący sposób przekłada się na osiągnięcia dzieci i młodzieży. Na uwagę zasługuję ilość uzyskanych dofinansowań, która pozwoliła między innymi na podejmowanie różnorodnych działań dla dobra mieszkańców gminy. Zmniejszenie zadłużenia gminy, które pozwoliło na rozwój nowych możliwości. W toku są inwestycje, których realizacja jest bardzo istotna, na przykład budowa kanalizacji w miejscowości Nieżychowo. Podczas mijającej kadencji wykonano wiele zadań, które są ważne dla rozwoju Gminy. Należą one do zadań małych, jednak mają ogromne znaczenie dla życia mieszkańców.

 

A czy tych inwestycji mogło być więcej, gdyby współpraca z Radą Gminy układała się bardziej wzorcowo? Mówiąc delikatnie, bardziej skomplikowanej, często rzucającej kłody pod nogi i trudnej do okiełznania rady w naszym regionie trudno szukać.

Współpraca z Radnymi, tak jak Pan wskazuje, nie należała do najłatwiejszych. Zawsze jednak przyświecał mi jeden główny cel, dobro mieszkańców oraz dobro naszej gminy. Starałem się konkretnie i rzeczowo tłumaczyć pojawiające się pytania czy wątpliwości, jednak aby je zrozumieć, druga strona musi wykazywać inicjatywę słuchania, jak również zrozumienia w zgodzie z obowiązującymi zasadami prawa. Moje działania opieram na tym, aby spełnić oczekiwania całej Gminy, a nie pojedynczych jednostek. Niejednokrotnie jednak bywało tak, że różnego rodzaju konflikty z Radnymi wynikały z ich prywatnych upodobań, bądź przekonań, które nie powinny mieć miejsca. Cieszę się jednak, że pomimo trudnych chwil, jakie miały miejsce podczas pracy z Radą Gminy, udało się doprowadzić do realizacji inwestycji ważnych dla naszej lokalnej społeczności, zawdzięczamy to w dużej mierze współdziałaniu z mieszkańcami.

 

Wracając do inwestycji, to które uznałby pan za największe, jakie udało się zrealizować w mijającej kadencji? No i jakie są dalsze plany?

W mijającej kadencji zrealizowano zadania, których nie należy określać jako największe, ale na pewno potrzebne, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy jakości życia całej społeczności. Zadania małe generują duże inwestycje, których wykonanie wymaga odpowiednich nakładów finansowych, którymi gospodaruje się mądrze i konsekwentnie. Nie sztuką jest zadłużać gminę do maksimum, sztuką jest wyciągnąć ją z długów, aby następnie móc podejmować kolejne rozsądne kroki do przygotowania inwestycji niezwykle ważnych dla mieszkańców. Żeby mówić o inwestycjach, o których marzą niektórzy, np. budowa przedszkola, basenu czy innych tego typu obiektów użyteczności publicznej należy najpierw uporządkować sprawy, bez których ciężko jest żyć, między innymi kanalizacja, woda, infrastruktura drogowa, oświetlenie uliczne, poprawa bezpieczeństwa, oświata czy chociażby wiaty przystankowe, które oponentom wydają się mało ambitne. Każdy ma prawo ustalać priorytety, które określają kierunek jego pracy. Pragnę wskazać, że podjęto szereg działań, które pozwoliły poprawić chociażby estetykę Naszej Gminy, na którą z radością tak często wskazują mieszkańcy. Ponadto zrealizowaliśmy zadania takie jak przebudowa ulic w Białośliwiu, dróg lokalnych czy gruntowych, remont i modernizacja obiektów oświatowych, budowa placów zabaw, budynku rekreacyjnego, modernizacja targowiska. Należy również wspomnieć o najbardziej kosztownej inwestycji, wymagającej naszej szczególnej uwagi – budowie kanalizacji w Nieżychowie. Jako włodarz gminy, mam w głowie mnóstwo pomysłów, które chciałbym zrealizować. Najważniejsze jest dla mnie to, aby być szczerym wobec naszych mieszkańców i dlatego też prezentuje w swoim programie wyborczym zadania oraz inwestycje, którym gmina może realnie sprostać. W nadchodzącej kadencji pragnę skupić się głównie na rozwoju infrastruktury technicznej, społecznej oraz gospodarczej w Naszej Gminie.

 

Wspomniał pan, że nie jest sztuką zadłużać gminę. Czym jednak podyktowana była decyzja o zmniejszaniu zadłużenia gminy? Wiele zadłużonych samorządów tłumaczy, że bez długów nie da się obecnie inwestować czy rozwijać. Wy zadajecie kłam tej tezie, bo i ograniczacie zadłużenie, i inwestujecie.

Decyzja o zmniejszeniu zadłużenia gminy to dla mnie główny priorytet i klucz do dalszych, kosztownych inwestycji. Dlatego też jako rdzenny mieszkaniec Białośliwia i jako Wójt muszę dbać o to, by wszystkim Nam żyło się lepiej. Szukam możliwości realizacji wielorakich zadań, poprzez mądrze zbilansowane zadłużenie możemy teraz podjąć się o wiele bardziej ambitnych wyzwań. Na kolejne zmiany przyjdzie czas, gdyż 4 lata mojej pracy przynoszą widoczne efekty, które już pozwoliły na poprawę standardów życia w Gminie i nadal będą owocować.

 

Podsumowując, co cieszy Pana najbardziej w tej kadencji i co jest Pana dalszym celem?

Cieszy mnie rozwój Naszej Gminy i pragnę kontynuować działania, jak również podejmować nowe wyzwania prowadzące do zadowolenia i poprawy standardów życia wszystkich mieszkańców Naszej Małej Ojczyzny, którą jest Gmina Białośliwie. Jestem osobą otwartą i komunikatywną, dlatego chętnie wysłucham każdego obywatela tej Gminy i zrobię co w mojej mocy, aby im pomóc oraz zapobiegać ich problemom.

Krzysztof Kuźmicz

Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Karol
Karol 05.11.2018, 07:50
Na poły anonimowe plucie jadem jest, jakby to powiedzieć, modne pośród gawiedzi. Na początku poprzedniej kadencji, bodaj po pół roku urzędowania, zarzucano Wójtowi błoto na Kościelnej na odcinku od Kościuszki. Jakoś nikomu nie przyszło do głowy rozliczyć za o błoto poprzednika. Dzisiaj jest tam porządna droga. Niech to będzie symbol pierwszej kadencji Wójta Rutkowskiego. Na kolejny poczekajmy cztery lata. Według mnie metoda drobnych kroków i przemyślanego rozwoju jest lepsza od budowania basenu na boisku szkolnym albo stoku narciarskiego w Krostkowie. Metoda małych kroków dotyczy także rozwoju osobistego. Zanim ktoś we mnie wysączy jad niech się zastanowi czy zasłużyłem. Nikogo nie obraziłem, nie zaglądam przez firanki w cudze okna. Pochodzę z Białośliwia i jak wielu obywateli chcę żyć spokojnie w pięknej Polsce. A na nią składają się piękne Małe Ojczyzny. Myślę, że Białośliwie idzie we właściwym kierunku. Na duże, poważne inwestycje przyjdzie czas. Powodzenia Wójcie! Życzę kolejnych dwóch udanych kadencji.
...
... 17.10.2018, 15:55
Jezeli chodzi o dzialania prowadzace do zadowolenia i poprawy standardow mieszkancow to musze stwierdzic, ze bardzo slabo to wyszlo Wojtowi i to wiadac po negatywnych komentarzach i calej nagonce w internecie na Pana,a to juz o czyms swiadczy jezeli mamy tu tylu rozjuszonych mieszkancow. Chcialabym jeszcze zauwazyc ze Pan wojt dbal tylko i wylacznie o Bialosliwie, jakby gmina składała sie tylko z tej miejscowosci. Zadane bylo pytanie dot. wykonanych inwestycji, i praktycznie wszystkie w Bialosliwiu. A reszta wiosek topi sie w blocie i brudzie. Dzieci w okresie wiekszej wilgoci chodza do szkoly po kolana w blocie, bo tak sa zaniedbane drogi ktore juz dawno powinny byc utwardzone. Czasami zastanawiam sie czy zyjemy w XXI wieku czy sredniowieczu. Moje obiekcje siegaja rowniez calej administracji, wojt obsadzil ja cala swoja rodzina i znajomymi, a teraz nie wazne co chcesz zalatwic trwa to dobrych pare miesiecy.
Wyborcow Rutka jest wiecej!!!!
Wyborcow Rutka jest wiecej!!!! 14.10.2018, 20:07
Brawo Panie Wojcie za to ze nie zniza sie pan do poziomu jaki preferuja wyborcy oraz sztab?pana kontrkandydata...UG jest otwarty od poniedzialku do piatku wiec mozecie sobie przyjsc i faktury sprawdzic?ale jezeli uwazacie ze zle robil bo kupowane byly niezbedne produkty po tanszej cenie to ja was pytam czy wy zrobili byscie odwrotnie? Glupota ludzka nie zna granic!!! A wiec Panie Wojcie zycze wygranych wyborow oraz przychylnych radnych nie takich co rzucaja klody pod nogi tak jak dotychczas!!!!
Mm
Mm 16.10.2018, 10:02
Dostał wniosek wiec powinien pokazać nie znasz się to się nie udzielaj
.
. 12.10.2018, 15:20
Szkoda że z droga na ulicy 3-maja nadal jest nie zrobiona obiecali nam utwardzic ja na dzien dzisiejszy ale niestety do tego nie doszlo. Wstyd żeby w czasie deszczu nie szło dojechac do swojej posesji.
pytam - wyborca
pytam - wyborca 11.10.2018, 08:47
Panie Rutkowski - pokaże pan wreszcie też faktury, czy będziesz pan czmychał jak szczur po kątach?
obcy ale zorientowany
obcy ale zorientowany 10.10.2018, 12:09
Białośliwiacy zasługują na takiego gospodarza. Część na pewno. Ważne by te "mądrzejsze" miejscowości w tej gminie się postarały i go wygoniły. Niech lepiej unowocześnia sklepik z gwoździami a nie urząd. Tam pewnie długów dzisiaj już nie ma. Ale obroty pewnie spadną i 4 tłuste lata mijają.
Rut
Rut 10.10.2018, 20:31
Patrzę na gminę oczami rodzinnego sklepiku
buhaha
buhaha 09.10.2018, 22:04
co on pierd..oli???
hahahahha
hahahahha 09.10.2018, 20:54
ale kaszana!!!!!
taka jest prawda
taka jest prawda 09.10.2018, 20:34
Tygodnik "Wspólnota" przedstawił ranking wykorzystania środków europejskich przez samorządy w latach 2014-2017.

Z gmin naszego powiatu w wykorzystaniu środków unijnych w latach 2014-2017 przoduje Łobżenica, gdzie w przeliczeniu na jednego mieszkańca wskaźnik ten wyniósł 312,68 zł. Bardzo blisko tego poziomu jest gmina Ujście - 296,65 zł.

Kolejne miejsca zajmują gminy: Piła 281,06 zł, Miasteczko Krajeńskie - 223,85 zł, Wysoka -195,86 zł i Wyrzysk - 147,65 zł.

Listę samorządów z najgorszym poziomem wykorzystania środków UE zamykają gminy Białośliwie - 42,62 zł oraz Szydłowo - 4,12 zł.
...
... 09.10.2018, 18:51
szczerym wobec mieszkańców? To, kłamco, pokaż faktury!!!!
Paweł
Paweł 09.10.2018, 17:42
Jestem mieszkańcem sąsiedniej gminy nie Bialosliwia ale śledzę kampanie obu kandydatów , mam tez znajomych w bialosliwiu i jeśli chodzi o sprawę z fakturami to w głowie sie nie mieści ze takie coś robił. Dziwie się także ze stoklosa popiera takie działania i publikuje wywiad z kimś takim oby to się nie odwróciło przeciwko niemu
b
b 09.10.2018, 18:50
człowiek-porażka
Franek
Franek 09.10.2018, 16:00
Jak wrócę będę k.... ciął jak brzytwa!
śliwka
śliwka 09.10.2018, 13:37
dużo mogliby powiedzieć o nim ojciec i teść, wątpię aby zagłosowali za nim
zly
zly 09.10.2018, 13:18
Zakłamany człowiek jak ich mało.
czytelnik
czytelnik 09.10.2018, 13:15
"Szukam możliwości realizacji wielorakich zadań, poprzez mądrze zbilansowane zadłużenie możemy teraz podjąć się o wiele bardziej ambitnych wyzwań" Ale jakich to ambitne wyzwania Wójcie ma Pan na myśli? Więcej treści w tym co Pan mówi a mniej słów

Pozostałe