Uroczysta sesja Rady Powiatu w Pile na koniec kadencji

  • 16.11.2018, 15:39
  • bek
Uroczysta sesja Rady Powiatu w Pile na koniec kadencji
15 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile odbyła się już ostatnia sesja Rady Powiatu w Pile V kadencji przypadającej na lata 2014-2018. Była uroczysta również z tego powodu, że zbiegła się z obchodami 20-lecia samorządu powiatowego.  

W sesji uczestniczyli radni mijającej kadencji, jak i ich poprzednicy, którzy zasiadali w radach powiatu na przestrzeni lat 1998-2018. Przybyli również liczni goście, pilscy parlamentarzyści, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, szefowie jednostek prowadzonych przez Powiat Pilski, w tym placówek oświatowych. Na początku minutą ciszy uczczono pamięć radnych, którzy nie dożyli tej uroczystej chwili.

54 już i ostatnią sesję V kadencji Rady Powiatu w Pile otworzył jej przewodniczący Kazimierz Wasiak.

-  Kończy się V kadencja samorządu powiatowego. Wydarzenie to zbiega się w czasie z 20. rocznicą reformy administracyjnej, która powołała do życia powiat pilski. Zmiany, jakie zaszły i cały czas zachodzą w naszej małej ojczyźnie powinny napawać optymizmem. To zasługa nas wszystkich, zarówno poprzedników, którzy przez minione lata budowali powiat pilski i wzmacniali wspólnotę jego mieszkańców, jak i obecnych radnych i członków Zarządu Powiatu, którzy kontynuują ten wysiłek – powiedział przewodniczący Rady Powiatu w Pile, Kazimierz Wasiak.

Przypomnijmy, że na początku tej kadencji starostą pilskim był Franciszek Tamas, a w marcu 2016 radni na to stanowisko wybrali Eligiusza Komarowskiego.

- To były dwa różne zarządy, ale oba zasługują na duże uznanie. Ostatnie cztery lata były dla nas czasem intensywnej pracy. Nowe drogi, zmiany w służbie zdrowia, pomocy społecznej, oświacie, kulturze i sporcie – to dobre tego przykłady. Mam nadzieję, że te działania będą kontynuowane – dodał przewodniczący Kazimierz Wasiak, dziękując na koniec wszystkim którzy pracowali i pracują na rzecz rozwoju powiatu pilskiego.

Następnie głos zabrał Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Należą się przede wszystkim podziękowania „rodzicom chrzestnym” powiatu pilskiego, który mimo zakusów niektórych polityków, co do jego rozbioru, przetrwał w swoim kształcie do dzisiaj. Dziękuję Wam za to serdecznie, gdyż wielu z Was jest dzisiaj na tej sali. Przez te lata wszyscy budowali siłę powiatu pilskiego i przyczynili się do jego rozwoju. Mam na myśli przede wszystkim zadania ustawowe, jakie spoczywają na samorządzie powiatowym i były realizowane: dbanie o edukację, ochronę zdrowia i bezpieczeństwo mieszkańców. I dziękuję za to – zaczął starosta pilski.

Eligiusz Komarowski zwrócił uwagę również na zmiany, jakie zaszły w kadencji 2014-2018.

- Powiat jest inaczej postrzegany, Starostwo Powiatowe stało się przyjaznym urzędem, otwartym na  mieszkańców. Dużym sukcesem było pozyskanie ogromnych środków z zewnątrz, dzięki którym poprawił się komfort życia mieszkańców. Dziękuję za współpracę  samorządom gminnym, wojewódzkiemu i parlamentarzystom. Dziękuję mieszkańcom za ich pomysły, współpracę, bo to mieszkańcy są największą wartością powiatu pilskiego – powiedział.

Starosta pilski podziękował także posłom ziemi pilskiej, którzy szczególnie w ostatnich 3 latach aktywnie wspierali działania samorządowców powiatu pilskiego.

Gratulacje i życzenia owocnej pracy na rzecz samorządu powiatowego padły także z ust posłów Grzegorza Piechowiaka, Marcina Porzucka i Błażeja Pardy. Posłowie Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek zaakcentowali jeszcze wagę dalszej doskonałej współpracy z samorządem powiatowym.

Głos zabrała także Mirosława Rutkowska-Krupka, radna i jednocześnie wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, która podkreśliła jednolitość terytorialną powiatu pilskiego oraz pozytywne strony jego funkcjonowania dla mieszkańców gmin powiatu pilskiego

- To, co do tej pory działo się przez minione 20 lat w powiecie pilskim jest na pewno ogromnym sukcesem i zapisuje się dobrymi zgłoskami. Wiele zostało zrobione, w pozytywnym sensie, o czym długo można by dyskutować. Gratuluję - powiedziała. 

Potem wszyscy radni obecnej kadencji otrzymali symboliczne pamiątki i na koniec wykonano wspólne zdjęcie. Kadencja obecnej Rady Powiatu upływa 16 listopada. Obrady nowej zaplanowano na 22 listopada. Kolejna kadencja będzie trwała 5 lat.

Uroczystość uświetnił występ Łukasza Karaudy, wybitnego młodego śpiewaka operowego, absolwenta prestiżowej uczelni Royal Welsh College of Music and Drama w Wielkiej Brytanii.

Wybory do rad powiatu, w tym Rady Powiatu w Pile, po wprowadzeniu reformy administracyjnej kraju, wprowadzającej trójpodział władzy samorządowej (gminy, powiaty, województwa) odbyły się 11 października 1998 r. Powiat pilski powstał 1 stycznia 1999 roku. Rada Powiatu w Pile liczy 25 osób.

 

 

bek

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe