Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Piła a Niepodległa- sympozjum

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły zaprasza na Sympozjum „Piła a Niepodległa”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 5 grudnia 2018 roku w godzinach 11.00 – 13.30 w Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji (sala kameralna).
Piła a Niepodległa- sympozjum

W programie m.in. wykłady i komunikaty: Piła w latach I wojny światowej 1914 – 1918, Marek Fijałkowski; Zasługi rodu Drygasów, Michał Początek; Udział pilan w pracach Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, Roman Chwaliszewski; Związek Polaków w Niemczech, Oddział w Pile, Robert Kolasa; Towarzystwo Śpiewu Kościelnego „Halka”, Przemysław Wojnarowski; Kościół na drogach do wolności w XX wieku, ks. Jarosław Wąsowicz SDB; Stan upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego w Pile, Wojciech Kicman; Relacje między Polakami a żołnierzami, więźniami obozu jenieckiego w Pile, w świetle dokumentów i wspomnień, Maciej Usurski; Kształtowanie się państwowości polskiej na terenach północno – zachodniej Wielkopolski w świetle zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Pile, Danuta Żebrowska; Towarzystwo Miłośników Miasta Piły a Niepodległa, Jacek Stróżyński.

Moderator Maria Bochan prezes TMMP

Sympozjum towarzyszą wystawy.

Maria Bochan:- Plakaty patriotyczne z okresu walk o niepodległość 1918-1921" to wystawa zorganizowana przez Muzeum Stanisława Staszica, prezentująca 19 plakatów, wśród których są plakaty werbunkowe, egzemplarze upamiętniające ważne wydarzenia historyczne oraz plakaty zachęcające obywateli do okazywania hojności na potrzeby wojska. Większość obiektów związana jest z wojną polsko-bolszewicką 1920 r., ale są również plakaty poświęcone powstańcom wielkopolskim i walce o wytyczenie granic na Śląsku. Wszystkie plakaty pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Oni walczyli o Polskę 1918-1945 – patrioci regionu Północnej Wielkopolski” - to wystawa przygotowana przez Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych. Ekspozycja przybliża sylwetki bohaterów tamtych trudnych dla Polski dni. Prezentowany jej fragment przedstawia sylwetki 9 osób związanych z historią miasta Piły.

Organizator sympozjum: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły. Partnerzy: Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Koło Nr 9 w Pile, Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Archiwum Salezjańskiej Inspektorii Pilskiej, Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Pile.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Masters i JihnsonTreść komentarza: w 43:00 minucie Szalbierz patrzy na Barabasza, jak by chciał zakisić w nim ogóra dla tej okazji w funkcji tłoka czekoladowego.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:06Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: kwakwakwaTreść komentarza: W Kaczorach też bywa, że śmierdzi Śmiłowem. Ale siedzą cicho że strachu kiedy Gadzina znowu coś napisze o smrodach, odorach, fetorach, puszczą jakąś taśmę z nagraniem.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:43Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: rabinTreść komentarza: Portal jest organem zastępczym do pierdolenia ludziom w głowach. Dopóki żyje właściciel, kolebie się ze swoim smrodem po świecie, ten organ zastępczy będzie trwał.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:39Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: resetTreść komentarza: Z obowiązku podaje się zakończenie wywiadu Natalie Yellowstone, które wypadło z powodów nieznanych Trofea są preparowane, wiszą na ścianach, szable, nie szable, piękne poroża, mordy i ryje. Piękny mamy dom. Niektórzy mówią, że eklektyczna brzydota. Za sto lat będzie cud architektury. Pałac Kultury też już inaczej spogląda na te zasrane wieżowce ze szkła i żelastwa w centrum stolicy. Zobaczymy. NY: Czyli jest to przemyślane? ŁB: Wszystko jest przemyślane i goście, i polowania, zaprasza się ważnych ludzi żeby strzelili sobie dobrego dzika, jakiegoś muflona, daniela.. Tu nie ma przypadkowej osoby. NY: Ojciec sam to wszystko wymyśla, czy ma doradców? ŁB: On sam. On wie o ludziach wiele, ma swoich donosicieli i talent. Umie się poruszać w bajorku przywar i słabości ludzkich. Mówił mi ciągle, powtarzał: zawsze jeździłem do bonzów z walizką żarcia i wódki, to się nigdy nie zmieni, jest bezbłędne. Mówił: pamiętaj synu, pół litra było kiedyś najlepszą walutą, dziś to samo, nic się nie zmienia. Stary jest jak krupier, który z góry wie, gdzie wpadnie kulka. Może dać ci wygrać, ale ogólnie wszyscy są przegrani. Bo to nie dusza nawiedzona przez demony, tylko głodne ciało wykoleja człowieka. NY: Ta bardzo odważna, głęboka myśl niech będzie pointą naszego spotkania. Dziękuję za rozmowę. ŁB: To cytat, wielka literatura. Ja się zgadzam z przesłaniem zawartym w tej wypowiedzi. Good luck! Słuchała: Natalie Yellowstone; grudzień 2005.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:29Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: spółkowanieTreść komentarza: Już Mleczko dawał przekaz obrazkowy, żeby nie pieprzyć bez sensu jak nosorożec żyrafę.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: towarzysz FlaszkaTreść komentarza: Kto ma wielką dupę, ten ma mały mózg. Coś za coś.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.
Reklama
Reklama