Piła a Niepodległa- sympozjum

  • 02.12.2018, 14:21
  • Anna Czapla-Furtacz
Piła a Niepodległa- sympozjum
Towarzystwo Miłośników Miasta Piły zaprasza na Sympozjum „Piła a Niepodległa”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 5 grudnia 2018 roku w godzinach 11.00 – 13.30 w Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji (sala kameralna).

W programie m.in. wykłady i komunikaty: Piła w latach I wojny światowej 1914 – 1918, Marek Fijałkowski; Zasługi rodu Drygasów, Michał Początek; Udział pilan w pracach Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, Roman Chwaliszewski; Związek Polaków w Niemczech, Oddział w Pile, Robert Kolasa; Towarzystwo Śpiewu Kościelnego „Halka”, Przemysław Wojnarowski; Kościół na drogach do wolności w XX wieku, ks. Jarosław Wąsowicz SDB; Stan upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego w Pile, Wojciech Kicman; Relacje między Polakami a żołnierzami, więźniami obozu jenieckiego w Pile, w świetle dokumentów i wspomnień, Maciej Usurski; Kształtowanie się państwowości polskiej na terenach północno – zachodniej Wielkopolski w świetle zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Pile, Danuta Żebrowska; Towarzystwo Miłośników Miasta Piły a Niepodległa, Jacek Stróżyński.

Moderator Maria Bochan prezes TMMP

Sympozjum towarzyszą wystawy.

Maria Bochan:- Plakaty patriotyczne z okresu walk o niepodległość 1918-1921" to wystawa zorganizowana przez Muzeum Stanisława Staszica, prezentująca 19 plakatów, wśród których są plakaty werbunkowe, egzemplarze upamiętniające ważne wydarzenia historyczne oraz plakaty zachęcające obywateli do okazywania hojności na potrzeby wojska. Większość obiektów związana jest z wojną polsko-bolszewicką 1920 r., ale są również plakaty poświęcone powstańcom wielkopolskim i walce o wytyczenie granic na Śląsku. Wszystkie plakaty pochodzą ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Oni walczyli o Polskę 1918-1945 – patrioci regionu Północnej Wielkopolski” - to wystawa przygotowana przez Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych. Ekspozycja przybliża sylwetki bohaterów tamtych trudnych dla Polski dni. Prezentowany jej fragment przedstawia sylwetki 9 osób związanych z historią miasta Piły.

Organizator sympozjum: Towarzystwo Miłośników Miasta Piły. Partnerzy: Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Koło Nr 9 w Pile, Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Archiwum Salezjańskiej Inspektorii Pilskiej, Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Pile.

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe