UAM uczelnią badawczą! Mamy to!

  • 04.11.2019, 12:41 (aktualizacja 04.11.2019, 12:43)
  • bek
UAM uczelnią badawczą! Mamy to!
PIŁA/ POZNAŃ  - Mam nadzieję, że taka perspektywa przyciągnie do nas zdolnych, młodych ludzi chcących zająć się pracą naukową

 

W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki pierwszego konkursu w programie ,,Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia badawcza’’ Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wszedł w skład elitarnego grona uczelni badawczych. Zdecydowała o tym grupa 15 międzynarodowych ekspertów. Tym samym UAM w latach 2020–2026 będzie otrzymywać zwiększoną subwencję. Być może jakaś część subwencji trafi do pilskiego Nadnoteckiego Instytutu UAM.

- Dzisiejsza decyzja to potwierdzenie, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych i najlepszych uczelni w naszym kraju - powiedział JM rektor prof. Andrzej Lesicki.

Obok Uniwersytetu Adama Mickiewicza status uniwersytetu badawczego zyskały: Uniwersytet Warszawski,

Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Subwencja jaką otrzymują obecnie uczelnie podniesione do rangi badawczych, zwiększona zostanie o 10 procent w latach 2020-2026.  

- Odnieśliśmy sukces godny obchodzonego niedawno jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego. Cieszymy się, że właśnie w roku 100-lecia naszej Alma Mater uzyskaliśmy nie tylko status uczelni europejskiej, ale także tytuł uczelni badawczej. Dzisiejsza decyzja to potwierdzenie, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych i najlepszych uczelni w naszym kraju. Naszą mocną stroną zawsze była znakomita kadra naukowa, teraz, jako uczelnia badawcza, dysponująca większymi środkami, będziemy mogli jeszcze ściślej powiązać kształcenie z badaniami prowadzonymi przez naukowców. Mam nadzieję, że taka perspektywa przyciągnie do nas zdolnych, młodych ludzi chcących zająć się pracą naukową. Złożony przez uczelnię wniosek aplikacyjny liczył ponad 200 stron. Zawarto w nim wiele informacji o „kondycji naukowej” uniwersytetu, analizę SWOT oraz precyzyjnie opisany plan działań, które UAM chce podjąć, jako „uczelnia badawcza”. Cieszymy się, że międzynarodowe grono ekspertów doceniło wartość tego projektu - mówi rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Andrzej Lesicki.

Rozstrzygnięty właśnie, pierwszy konkurs „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, to jedna z najważniejszych inicjatyw przewidzianych w Konstytucji dla Nauki. Jego celem jest wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Spośród 20 najlepszych uczelni w Polsce uprawnionych do startu w konkursie wyłoniono 10, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać specjalną subwencję. Każda z 20 uczelni była oceniana przez 15 ekspertów. Znaleźli się w ich gronie byli rektorzy, prezydenci czy prorektorzy czołowych uczelni europejskich,  m.in. Uniwersytetów w Aarhus, Getyndze, Amsterdamie,  Manchesterze czy Southampton. Członkami zespołu oceniającego byli również wybitni badacze, cieszący się autorytetem w międzynarodowym środowisku naukowym.

Co to oznacza dla pilskiej placówki UAM? Być może większe wsparcie dla prac naukowych prowadzonych przez pilskich naukowców, m.in. doktorów Jakuba Małeckiego – glacjologa oraz Pawła M. Owsiannego - hydrobiologa- biogeografa i ich zespołów badawczych. To także lepsze perspektywy dla młodych ludzi, podejmujących tu studia.

bek

(fot.UAM Poznań)

 

 

bek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe