41 artystów ze sztuką i antysztuką. Salon Pilski otwarty!

  • 06.01.2020, 09:06 (aktualizacja 07.01.2020, 07:13)
  • bek
41 artystów ze sztuką i antysztuką. Salon Pilski otwarty!
PIŁA  Za nami wernisaż dorocznej wystawy prac artystów środowiska pilskiego

 

Za nami najważniejsze doroczne pilskie wydarzenie kulturalne dla artystów związanych z regionem i pilską Galerią BWA. To także święto dla pasjonatów sztuki i wielbicieli talentów twórców pochodzących stąd i tu pracujących. 43. Salon Pilski ART. 2019 został uroczyście otwarty w miniony piątek. Był to wieczór pełen wrażeń, spotkań, wymiany poglądów, z uhonorowaniem naszych twórców kwiatami i upominkami, z muzyczną niespodzianką. 

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprosiło na otwarcie Salonu Pilskiego ART. 2019. To 43. już Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. W tym roku swoje prace powstałe na przestrzeni minionego roku prezentuje 41 twórców. Na wystawie zobaczyć można prace malarskie, grafiki, kolaże, fotografie, także wideopokaz ze zdjęć prezentowany w pętli na monitorze oraz artystyczną instalację przestrzenną – tę ostatnią przygotowała tegoroczna debiutantka na Salonie Pilskim, pochodząca z pilskiej rodziny artystów Wiktoria Łuszczewska.   

Gości przywitał Edmund Wolski, dyrektor pilskiego BWA. A byli wśród nich m.in. autorzy prezentowanych prac – artyści związani z Piłą i regionem, a także poseł Grzegorz Piechowiak i członkowie Zarządu Powiatu Pilskiego, wicestarostowie Arkadiusz Kubich i Przemysław Pochylski.

- Otwieramy dzisiaj 43. już Salon Pilski. To imponująca liczba mówiąca o długotrwałej pilskiej tradycji organizowania tego przeglądu. Wśród artystów jest trzech takich, którzy uczestniczą w Salonie od pierwszej jego edycji: to Alfred Aszkiełowicz, Andrzej Tomaszewski i Andrzej Podolak. Jak co roku przegląd ma charakter pokoleniowy: prezentujemy prace wybitnych artystów z uznanym statusem, ale i debiutantów. Pokazujemy dzieła, które bronią się od razu i takie, które będą dyskutowane - tak jak ma to miejsce co roku na Salonie – mówił Edmund Wolski.  

Na wystawie można obejrzeć także przygotowaną na tegoroczny Salon Pilski pracę zmarłego w 2019 r. Tadeusza Wyrwy – Krzyżańskiego. Przesłanie to skłania do refleksji…

- Wielką radością napawa nas fakt, że mamy u nas tak znakomitych artystów. Wystarczy wspomnieć, że nasze wystawy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, praktycznie drzwi galerii w tym roku nie zamykały się – zaznaczył wicestarosta Arkadiusz Kubich. Artystom, w imieniu Zarządu Powiatu Pilskiego, życzył wytrwałości w tworzeniu sztuki. - Na ten Nowy 2020 rok chciałbym życzyć państwu przede wszystkim nowych pomysłów twórczych, abyście byli nadal naszymi ambasadorami w Polsce i na świecie, abyście każdego dnia mieli wenę i czerpali radość i szczęście ze swojej artystycznej pracy – mówił wicestarosta.

Podziękowania staroście Eligiuszowi Komarowskiemu i całemu Zarządowi Powiatu za wsparcie Galerii i całoroczną pomoc złożył dyr. E. Wolski.

- A państwu – zwrócił się do widowni - dziękuję, że wielokrotnie w tym roku gościliście u nas, że pokazaliście, że dobra sztuka jest potrzebna, że nie da się żyć wyłącznie codziennymi sprawami, że w atmosferze sztuki, wśród pięknych dzieł i przy pięknej muzyce człowiek nabiera innego ducha.

O tegorocznym Salonie i pokazanych na nim pracach mówiła Elżbieta Wasyłyk, etatowy plastyk pilskiej Galerii, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie i kurator tegorocznego Salonu Pilskiego.

- Staraliśmy się tak ułożyć obrazy, by sobie wzajemnie nie przeszkadzały. Bo wszyscy z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że wystawa jest bardzo różnorodna zarówno tematycznie jak i stylistycznie. Ale w tym roku udało się nam zrobić bardzo dobrą aranżację, także dlatego, że trochę prac odrzuciliśmy. Kilku artystów miło zaskoczyło nas tym, co zaprezentowali, natomiast część środowiska tkwi w dość rozległym i długotrwałym constans. Wystawa pilska jest średnią krajową, jeżeli chodzi o poziom i także jeżeli chodzi o media, o te środki, którymi posługują się artyści. Mamy tu obrazy bardzo konwencjonalne, ale mamy też przykłady antysztuki, co w tej chwili w przestrzeni sztuki polskiej, ale i europejskiej, jest normalne.  Antysztuka to nie znaczy, że jest to coś niesamowitego czy upiornego. Antysztuka to są te wszystkie wytwory artystyczne, które łamią nasze pojęcie, nasze wyobrażenie sztuki, pewien kanon estetyczny, w którym zostaliśmy wychowani – mówiła E. Wasyłyk.

Jak należy oglądać tę wystawę?

- Myślę, że na wystawie – na każdej wystawie - należy zawsze zadać sobie dwa pytania: dlaczego podoba mi się ta praca i szukać odpowiedzi do bólu, albo dlaczego mi się ta praca nie podoba i także szukać odpowiedzi do bólu… - proponowała kuratorka.

Artyści zostali uhonorowani przez wicestarostów i dyrektora BWA kwiatami oraz pamiątkami, a potem wszyscy stanęli do tradycyjnego wspólnego zdjęcia.

Podczas wernisażu ze wspaniałym noworocznym minirecitalem wystąpili Sebastian Czaja i Aleksander Kistowski Był to energetyczny show na skrzypce i fortepian, pełen humoru i wirtuozerii oraz przeróżnych klimatów – od romantycznych po rozrywkowe. Zachwyciły aranżacje mieszające stylistyki – od stricte klasycznych po jazzowe, z elementami muzyki filmowej czy nuty ludowej.

A potem był poczęstunek i spotkania oraz rozmowy w kuluarach. Były pamiątkowe fotografie przy obrazach i na okolicznościowej „ściance”. Goście długo jeszcze pozostawali w murach Galerii, wśród artystycznych dzieł, dzieląc się opiniami i wrażeniami… 

Honorowy Patronat nad wystawą sprawuje Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Wystawę można oglądać do 2 lutego.

eKi

 

Edmund Wolski, dyrektor BWA i UP: - Miniony rok dla naszego Biura był bogaty w wydarzenia. Zorganizowaliśmy ok. 40 ważniejszych imprez, w tym 16 wystaw. Przed bardzo liczną widownią zaprezentowało się ponad 100 artystów z całej Polski. Gościliśmy środowiska akademickie z Poznania, Szczecina. Niezapomniane wrażenia wywarła ostatnia wystawa - I ogólnopolski przegląd sztuki sakralnej „Słowo ciałem / Obraz słowem”, na który zaprosiliśmy dzięki plastyczce BWA Elżbiecie Wasyłyk dziesięciu artystów z Polski. Wystawa była codziennie odwiedzana przez wiele osób. Przyszły rok zapowiada się niemniej ciekawie. Będą mocne wystawy. Zapowiedziały się środowiska artystyczne z Torunia, Poznania, z profesorami wyższych uczelni. Będziemy gościli dwóch znakomitych twórców z Warszawy, będą fotograficy, rzeźbiarz z Kołobrzegu, a już w marcu zapraszam na przegląd malarstwa „Wyspy polskości”, wystawę poplenerową, w której swoje prace – nie tylko powstałe podczas pleneru w Hercowie – zaprezentuje 10 znakomitych artystów z całego kraju, m.in. Artur Przebindowski z Krakowa, który odnosi obecnie wspaniałe sukcesy artystyczne. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia w naszej galerii będzie miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie; wstępnie nazwałem je „Różna Polska - Jedna Polska”. Będziemy mieli okazję zapoznać się ze sztuką zakopiańską i kaszubską. Zaprezentują się wybitni artyści z tych kultur i kapele góralska oraz kaszubska. W tym roku odbędą się także dwie wystawy jubileuszowe: malarstwa Alfreda Aszkiełowicza oraz fotografii Stanisława Pręgowskiego. Zapraszam już dziś do wspólnych spotkań i wspólnych przeżyć.

 

43. Salon Pilski ART 2019 - Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego trwa. Wystawę można oglądać do 2 lutego. Prace prezentują:

Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Paulina Brodowska, Ewa Gosiewska-Borowiecka, Danuta Dagry Grabowska, Robert Judycki, Alina Kluza – Kaja, Anna Kluza, Zbigniew Kosicki, Henryk Król, Wacław Kubski, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Agnieszka Kołcon, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Andrzej Podolak, Anna Mrosczok-Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Piotr Spek, Danuta Szymaś, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Elżbieta Wasyłyk, Iwona Widawska-Kubska, Renata Wojnarowicz i Dariusz Zatoka.

 

bek

Zdjęcia (76)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
:(
:( 05.02.2020, 08:14
O, i B. jest - się posunęła
Janusz Wawelski
Janusz Wawelski 13.01.2020, 22:01
Serchan Korcmass dał tak czadu, że aż Robertowi vel Dżekowi odbiło się spermą w stanie Montana.
dópolog
dópolog 13.01.2020, 07:10
Popatrzyłem na odbyt Roberta po powiększeniu i wyostrzeniu. Wygląda że ma żylaki od tego tureckiego róchania od czasy ucieczki do hameryki. Ale poza tym pięknie wyślizgana ta jego kicha!
bliosko coraz bliżej
bliosko coraz bliżej 12.01.2020, 20:12
wieprzok wylazł z barłogu i hejtuje
prawda boli
prawda boli 11.01.2020, 20:56
To nieprawda, że aby dawać za pieniądze, trzeba przekroczyć pewien próg minimum urody. Z doniesień mieszkańców bloku przy wawelskiej, przyzwyczajonych do szkaradzieństwa łażącego jak jaka klępa po ulicach, gdyby ktoś z zewnątrz nieoczekiwanie natknął się na klap-powiekę Krechę (20 zł) przeraziłby się i zakrzyknął: o matko boska, jak w tym kawale o urodziwości inaczej. Co taka piękna inaczej? Ale aby ulżyć sobie w chuci mimo to nie musiała Krecha dawać za darmo i po ciemku, bo trafił się jej tak samo poczwarowaty kur***l Jahój, któremu bebech opada niżej kolan. Nieprawdą więc jest, że nie ma brzydkich kobiet, bo wystarczy chętny na brzydotę facet – najczęściej (jak w tym przypadku) też szkaradnie brzydki
laska z wybiegu na rewii mody
laska z wybiegu na rewii mody 12.01.2020, 22:06
To prawda, że aby dawać za pieniądze, trzeba przekroczyć pewien próg minimum urody.
Ima nie śmierdzieć z piczki.
jury
jury 12.01.2020, 22:16
to masakra tego głupka "prawda boli Wczoraj, 20:56.
a stary hejtuje
a stary hejtuje 10.01.2020, 21:47
w góvnie młodego lemana z upodobaniem rzeźbią penisy w NYC
Krystyna L.
Krystyna L. 10.01.2020, 21:37
leman, cuchniesz ziemią, jak odbyt twego syna turecką spermą. Zerem od dawna jesteś
Pachnidło Nagrody: World Fantasy Award—Novel
Pachnidło Nagrody: World Fantasy Award—Novel 12.01.2020, 22:13
Pierwsze słyszę by snuć analogie smrodowo-fetorowe między zapachem ziemi i odorem z duupy jakiegoś pedała.
Jan Baptysta Grenouille,
żal duupą do góry
żal duupą do góry 10.01.2020, 21:35
No i widzicie, jak trolle - gnomy GPS100 skurviły taki kulturalny temat?
DOBRE!!!
DOBRE!!! 10.01.2020, 16:34
To nazwisko prawie 75-letniego hejtera wziętego z kórwy i ruskiego sołdata - dziś buraka z wawelskiej - nawet po wielokrotnej rewaluacji będzie synonimem cwaniactwa, oszustwa, szachrajstwa, krętactwa, buractwa, ukrytego nagrywania, sądowej żenady, pedalstwa, umysłowej degrengolady, nienawiści, złodziejstwa, narkotyków, dawania odtylca, totalnej życiowej porażki i okradania chorych. Hejter zdechnie niebawem, ale smród po nim jeszcze długo się będzie kitwasił jak smog na Krakowem. I ten smród to jedyne, z czego go na chwilę zapamiętają
ojciec hejter wawelski
ojciec hejter wawelski 10.01.2020, 16:33
Twoja twarz brzmi znajomo – rzekł serchaan korkmas, patrząc w ospermiony odbyt roberta nowelasa.
Baba jaga z klap powieką
Baba jaga z klap powieką 10.01.2020, 16:29
leman hejtuje jak hejtował. Syn daje dópy jak dawał. A czy Krycha jeszcze dycha?
hahahaha
hahahaha 10.01.2020, 17:35
tak, dycha, a nawet dwie dychy ;)
o kurestwie dziennikarskim
o kurestwie dziennikarskim 10.01.2020, 19:33
A czy Krycha jeszcze dycha?

Były czasy, kiedy redaktor Mariusz Szalbierz pisał ślozowate (inaczej: łzawe) artykuły, opowieści o bohaterskich wolontariuszach i wolontariuszkach, którzy nieśli bezinteresowną pomoc ludziom chorym, porzuconym, bezradnym. Ale jak tylko boss się zorientował, że szefowa, znaczy Krycha, działa w stowarzyszeniu sozologów, od razu nastroszył swoich medialnych meneli, żeby zajeebać medialnie tom babę. Odtąd wszystko w hospicjum pilskim było złe, chuujowe, interesowne.

Jak to można zachowywać się jak skurvysyn, mimo, że podobno mamusia kurvą nie była.
ormo czuwa
ormo czuwa 11.01.2020, 19:44
Aby dawać za pieniądze, trzeba przekroczyć pewien próg minimum urody. Z doniesień mieszkańców wiochy na peryferiach, przyzwyczajonych do szkaradzieństwa, łażącego jak jaka klępa po ulicach, gdyby ktoś z zewnątrz nieoczekiwanie natknął się na mamusię przeraziłby się i zakrzyknął: o matko boska, jak w tym kawale o urodziwości inaczej. Co taka piękna inaczej? Aby ulżyć sobie w chuci musiała dawać za darmo i po ciemku, gdzieś w szatni dyskoteki remizy w sylwestra, na stojaka, aby szybko, bo kto zapali światło i facetowi natychmiast opada niżej kolan. Nieprawdą jest, że nie ma brzydkich kobiet a tylko za mało wódki i piwa.
W-wa 45
W-wa 45 11.01.2020, 16:35
wpis wyżej syna ukraińskiej kórvy i skośnookiego sołdata
agrozoologia
agrozoologia 12.01.2020, 22:04
W-wa 45, jesteś zielony jak euglena i tyle masz komórek.
gradacja zawodu
gradacja zawodu 10.01.2020, 19:45
Hospicjum zostało rozwiązane w roku 2007,13 lat temu, a powstało w 1993. Mija 27 lat. Wtedy mogło być, że mamusia dawała za pieniądze. 77 - 27 = 50. Takie wywłoki chodziły na przykład w Warszawie jako rosówki (dawały tanio ostatnim ochlapusom, co wracali z pijaństwa nad ranem, kiedy wyłaziły dżdżownice), gruzinki (aktywne w gruzach ze swoimi zasyfiałymi skarbonkami-vaginami), braminki (arystokracja kurev, dawały w bramach).
kurestvo jest wieczne i wielogenderowe
kurestvo jest wieczne i wielogenderowe 11.01.2020, 13:19
A w Białośliwiu w kącie podwórka gałązki tui leżą pokotem
Zaś na gałązkach duupą do góry wydawca daje, kto ma ochotę.
hłehłe
hłehłe 10.01.2020, 21:49
cóż za 'wysublimowany' język, hejterze lemanowic
o
o 11.01.2020, 13:02
to napisał Paweł S.
literturoznawstwo experymentalne
literturoznawstwo experymentalne 11.01.2020, 12:38
Opis rzeczywistości niekoniecznie musi pachnieć wysublimowaną narracją: Nałkowską z przodu lub Iwaszkiewiczem z tyłu.
serchan
serchan 09.01.2020, 22:53
Wpis hejtera, skazańca, męża naciągaczki, ojciec syna-pedała - hejtertskie zero lat 75, najgorszy sort ssaków!!!
kaszanka z grilla
kaszanka z grilla 10.01.2020, 13:27
Pasuje jak ulał do Mariusza skazanego nienawistnika (hejtera), ojca synusia pedała co kręci śmigiełka ciapatym w bramie. Jest rozbieżność z metryką, która podaje 12101962-08811 a wyglądem, który faktycznie aspiruje do 75-78 lat przeżytych w syfie, smrodzie, gnoju i rozpuście. Podobno w rozliczeniu za wywiad zechciał wsadzić palec w miejsce ciasne, mokre i ciepłe.
wokanda
wokanda 10.01.2020, 16:31
lamenowicz, hejterskim zerem jesteś i jako zero zdechniesz :) Spójrz w lustro, pokrako z jedną bruzdą mózgową
i co?
i co? 10.01.2020, 17:30
W aplikacji dotyczącej nazwisk polskich w Polsce nie ma osoby o nazwisku lamenowicz. I co wy teraz zrobicie, zasrańcy?
LM
LM 10.01.2020, 17:35
Leżenie do góry duupą sprzyja nieprawidłowym odczytom, przestawianiu liter, co w matematyce nazywa się wariacjami i permutacjami. A jeśli w dodatku przypomnimy, że w curriculum vitae Mariusz Szalbierz podaje jako wartości podstawowe niewiedzę i niepamięć, przestawienia, przekręty, podmiany są na podstawą powodzenia w robocie herszta GPS100.
i to!
i to! 10.01.2020, 17:33
guwno w dópie twego syna zrobimy za pośrednictwem turasa
zachęta do roboty
zachęta do roboty 10.01.2020, 17:39
Róbcie, róbcie! Cała chawira z wiochy na peryferiach nadaje się do robienia góvna duupą do góry.
My z Gronem
My z Gronem 11.01.2020, 12:47
Można do obróbki użyć kierzanki a w razie zatwardzonych góvien zastosować podstawowe narzędzie górnicze, którego działanie musi znać każdy absolwent technikum górnictwa, choćby naftowego.

Ze spisu pilskiego technikum górnictwa naftowego wiadomo, że wybitnymi absolwentami są: Ciechanowski Jacek, ksywa więzienna "Senator", Szalbierz Mariusz - hejter instytucjonalny skazany prawomocnie za pomówienie w roku 2007.
ciekawska podfruwajka
ciekawska podfruwajka 11.01.2020, 12:58
co jest tym narzędziem?
Wincenty Pstrowski
Wincenty Pstrowski 11.01.2020, 13:20
To kilof.
Sinkiewiczowa Irsza
Sinkiewiczowa Irsza 10.01.2020, 21:38
z wawelskiej - to studio wstydu, tfu!
Zofia z Piły
Zofia z Piły 10.01.2020, 13:28
A naciągaczka?
szef
szef 10.01.2020, 13:32
Kiedy zostaje dłużej w pracy, przy robieniu loda kierownictwu naciąga napletek na uszy. Dlatego naciągaczka.
My z Gronem
My z Gronem 09.01.2020, 20:10
Antysztuka zaznaczyła się w braku obecności redaktora Szalbierza. Chyba nie zdążył przewrócić się z ulubionej pozycji do góry na pozycję do dołu, co umożliwia pionizację. I nie przybył. To wielka strata. Kultura poniosła szkodę, jaka zdarzyła się dla całej ludzkości 5 marca 1953 roku z Związku Radzieckim. W hołdzie mama i tatuś nadali synkowi na drugie imię Józef.
Ryśki fajne chłopaki są, takie ruskie dusze szerokie
Ryśki fajne chłopaki są, takie ruskie dusze szerokie 09.01.2020, 20:55
A tatuś wstąpił do ormo.
sztandar wyprowadzić, a Noska płacze
sztandar wyprowadzić, a Noska płacze 09.01.2020, 20:57
Ormowcy to są ludzie najgorszego sortu. Bijące serce partii.
Cija
Cija 10.01.2020, 13:16
lemanu a ty dostałeś pałami od ormo czy od zomo?
sierżant Kamiński post mortem
sierżant Kamiński post mortem 10.01.2020, 13:30
Od mo.
firanki z wątroby.
firanki z wątroby. 10.01.2020, 19:13
sierżant Kamiński zapił się na śmierć i umarł. jest ryzyko, że redaktor z wiochy na peryferiach będzie miał tak samo.
edukacja
edukacja 12.01.2020, 16:10
Może zespół srrajdków z GPS100, którzy mieli udekorować grób Lemana swoimi wytworami przemiany materii, zawczasu zrobi sobie zbiorowy trening, jak osrrać przewidywany przyszły grób Lemana. W tradycji mo - ormo, gdzie tatuś działał pałą -pasztetówą takie treningi są niezbędne jak ćwiczenia walenia pałą ormowską w ludność (pikantne obrazy w filmu Człowiek z marmuru, scenę pałowania manekina z Andrzejem Sewerynem może przybliżyć znawca kina Maciej Szalbierz ze wsi Białośliwie powiat pilski). Wydaj się, że zbiorowe srranie na grób wymaga uzgodnienia czynności, zgrania w czasie, wcześniejszych przygotowań dietetycznych. Pewnie sierżant Kamiński zrozumie i ogrzeje swoje gnaty w cieple wielu kup.
gerontolog
gerontolog 09.01.2020, 20:53
On w ogóle już nie wstaje.
Krecia Demandiac
Krecia Demandiac 06.01.2020, 22:56
Co w tej sztuce jest antysztuką, bo nie wiem!
Wasza Anda Czewonogórska
Wasza Anda Czewonogórska 10.01.2020, 13:36
To jest takie ględzenie, trucie duupy niezorientowanej tłuszczy. Nie istnieje antysztuka. Jest sztuka lub jej brak.
W portfelu możesz mieć parę banknotów lub zero. Nie ma możliwości aby kto miał antybanknot.
Max Kasiorny
Max Kasiorny 10.01.2020, 19:07
Ja żem miał 50 srebrników z Jaruzelem. Było napisane: 40 lat komunizmu i ruskimi literami, znaczy bukwami: Nacjonalnyj Polskij Bank (niestetyż na moim komputrze nie ma aplikacji pod tytułem Tablica znaków). Emisja : Moskwa 22 lipiec 1984; 40 lat w zbrodniczej służbie sowieckiego imperium. Akurat ten egzemplarz miał serię GR 13121981. Mi się zdaje, że to jest przykład antybanknotu.
wyjątki potwierdzają regułę
wyjątki potwierdzają regułę 10.01.2020, 19:16
O kurva, humor satyra. Z Jaruzelskim antypolakiem wszystko jest anty-.
Krecia Demandiac
Krecia Demandiac 10.01.2020, 13:38
Dzięki za info. Też jestem żydówką.

Pozostałe