Dużo drożej za śmieci

  • 13.01.2020, 17:44 (aktualizacja 13.01.2020, 17:50)
  • red
Dużo drożej za śmieci
PIŁA/ REGION PRGOK  Podwyżki uchwalone. Krajenka zamierza wystąpić z PRGOK . Od 1 marca za odpady posegregowane zapłacimy 29 zł miesięcznie na osobę. Za niesegregowanie - 58 zł. - Czteroosobowa rodzina zapłaci aż 1392 złote w skali roku za śmieci segregowane lub 2784 za odpady niesegregowane!!! To jest skandal! - komentują mieszkańcy.

 

Zarząd PRGOK najpierw zaproponował kwoty 33,86 zł za odpady segregowane oraz 67,72 zł za niesegregowane (obecnie płacimy 15 zł i 34 zł).  Zgromadzenie Związku Międzygminnego odrzuciło uchwałę o podwyżce w tej wysokości. Jednak kolejne głosowanie, które miało miejsce w miniony piątek, przypieczętowało wyższe kwoty. Są one tylko niewiele niższe od tych proponowanych wstępnie: wynoszą 29 i 58 złotych od osoby na miesiąc. - Mamy pewne wątpliwości prawne co do podjęcia tej uchwały – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski i dodaje: - Nie poddajemy się.

Zgromadzenie Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” podjęło uchwałę dotyczącą wysokości stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych. Opłata za odpady segregowane będzie wynosiła 29 złotych od osoby miesięcznie, a za odpady niesegregowane 58 złotych. Nowe stawki wejdą w życie 1 marca 2020 roku. Stawka za styczeń i luty zostaje bez zmian, czyli 15 złotych za odpady segregowane i 35 złotych za odpady niesegregowane.

- Wprowadzenie podwyżek od 1 marca skutkuje tym, że średni koszt odbioru odpadów segregowanych w 2020 roku wynosi 26,67 zł na jednego mieszkańca (dwa miesiące po 15 złotych, 10 miesięcy po 29 złotych). To mniej niż na przykład w Chodzieży, gdzie stawka wynosi 28 złotych miesięcznie od osoby – tłumaczy pokrętnie Zgromadzenie Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” w oświadczeniu wydanym po piątkowym podjęciu uchwały o podwyżkach, ujmując w rozliczeniu także kwoty sprzed podwyżek.

Wcześniejsza uchwała została przez Zgromadzenie odrzucona. Dwa dni wcześniej Zarząd PRGOK zaproponował stawki 33,86 zł za odpady segregowane oraz 67,72 zł za niesegregowane. Przeciwnych uchwale było 10 osób. Za zagłosowało 6. Odrzucono również wnioski radnej Porozumienia Samorządowego Emilii Piechockiej i wójta Białośliwia Krzysztofa Rutkowskiego, którzy proponowali niższe stawki (odpowiednio 16 zł i 28 zł za odpady segregowane). Wójt wnioskował również zupełnie inny system naliczania opłat.

W piątek uchwałę z nowymi – lekko obniżonymi stawkami do 29 i 58 złotych od osoby – już przyjęto. Za podwyżką cen zagłosowali: Marek Andruszkiewicz, Piotr Banach, Bolesław Chwarścianek, Łukasz Czarny, Piotr Głowski, Bogusława Jagodzińska, Andrzej Jasiłek, Urszula Kaczmarek, Stefan Kitela, Artur Kłysz, Bartosz Niezborała, Katarzyna Paczyńska, Lidia Plewa, Krzysztof Rutkowski, Elżbieta Rybarczyk, Rafał Sroka, Tadeusz Witoch, Piotr Wojtiuk, Roman Wrotecki.

Przeciwko byli tylko Emilia Piechocka z Porozumienia Samorządowego i Krzysztof Oświecimski, pełniący funkcję komisarza gminy Miasteczko Krajeńskie. 

 

 

***

- Wypracowane i uchwalone dziś stawki są efektem wielogodzinnych rozmów i negocjacji, które prowadzili członkowie Zgromadzenia. Skupiliśmy się na pracy, prowadziliśmy długie rozmowy w zaciszu gabinetów, analizowaliśmy wszystkie aspekty, szukając rozwiązania, które będzie najlepsze dla naszych mieszkańców – piszą członkowie Zarządu PRGOK.  

Ta argumentacja rozbawiała wielu mieszkańców, czemu dali wyraz na forach internetowych. 

Co więcej, nie ma pewności co do tego, czy za chwilę odbiór śmieci ponownie nie podrożeje…W trakcie piątkowych obrad radna Emilia Piechocka zapytała, czy są przewidywane dalsze podwyżki… Niestety, nie otrzymała jednoznacznej odpowiedzi.

Do dyskusji na swoim fanpage’u włączył się także Eligiusz Komarowski, starosta pilski: - Niestety nasi włodarze i przedstawiciele w ZM PRGOK uchwalili podwyżki za odbiór naszych odpadów. Na posiedzeniu adresaci pytań nie potrafili udzielić informacji, czy w tym roku to ostatnia podwyżka. Za to obiecali, że teraz mają plany jak uszczelnić system śmieciowy… Słyszę w reakcji głosy, że wielu z Was, szczególnie na terenach wiejskich, chce rezygnować z „oddawania śmieci”. W Krajence już grupa mieszkańców zbiera podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie wyjścia gminy z PRGOK. Taką uchwałę podjęli już radni Rady Miejskiej z Okonka.

Faktycznie, po Okonku zaczyna buntować się Krajenka. Rozpoczęto tam działania zmierzające do wystąpienia gminy ze Związku. Oczywiście procedury te nie są błyskawiczne, ale podpisy już są zbierane i machina ruszyła…

- Przeciętna czteroosobowa rodzina zapłaci aż 1392 złote w skali roku za śmieci segregowane lub 2784 za odpady niesegregowane!!! To jest skandal! – napisał tuż po przegłosowaniu podwyżek Arkadiusz Leszek Michalski, kandydat na stanowisko burmistrza Krajenki w wyborach w 2018 roku, na swoim profilu na FB. A potem rozpoczęło się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie wyjścia Krajenki z PRGOK.

„W związku z oporem oraz niezadowoleniem społecznym wyrażanym podczas podpisywania petycji dotyczącej sprzeciwu dla planów zwiększenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, do którego należy Gmina Krajenka, Społeczny Komitet Przeciwko Zwiększeniu Opłaty za Gospodarowanie Odpadami Komunalnymi podjął decyzję o wdrożeniu dalszych kroków i przygotowaniu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w sprawie wystąpienia ze Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” z siedzibą w Pile. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim, którzy dotychczas podpisali się pod petycją oraz osobom zaangażowanym w zbiórkę podpisów. Pragnę również prosić o zaufanie i poparcie dla naszej inicjatywy uchwałodawczej, która ma na celu powstrzymanie władz przed drastyczną podwyżką za odbiór nieczystości poprzez wystąpienie ze związku, który do chwili obecnej proponuje jedne z najwyższych w skali kraju stawek za odbiór nieczystości – pisze Arkadiusz L. Michalski.

W gminach rozgorzały dyskusje, a ściślej wylały się żale na poszczególnych wójtów i burmistrzów głosujących za podwyżką stawek. Trudno dziwić się, zwłaszcza licznym rodzinom.

- Co gmina zrobi z rodzinami lub osobami, które nie wytrzymają tego finansowo? – padają także pytania. I na nie także nie ma jeszcze odpowiedzi. - Utoną w śmieciach, czy może będą dofinansowania dla rodzin na odbiór odpadów?

Jest wiele pytań… Tymczasem co proponuje PRGOK?...   „uszczelnić system śmieciowy” i… karać za niepoprawną segregację… Oto fragment cytowanego już oświadczenia:

„(…) Wpływy z opłat nadal nie będą pokrywały wszystkich kosztów. Prawo zabrania jednak samorządom dopłacania do systemu gospodarki odpadami. ZM PRGOK będzie więc prowadził zintensyfikowane działania mające na celu uszczelnienie systemu. W najbliższym czasie będą więc prowadzone wzmożone kontrole dotyczące prawidłowości danych w składanych przez mieszkańców deklaracjach. Pracownicy będą przede wszystkim sprawdzali to, czy nie jest zaniżana liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość. Ponadto pracownicy będą weryfikować osoby, które złożyły deklarację dotyczącą odbioru odpadów, ale uchylają się od opłat. Kontrole będą docierać także do osób, które mimo obowiązku nie złożyły deklaracji do ZM PRGOK (np. do właścicieli mieszkań, którzy je wynajmują i nie zgłaszają lokatorów do systemu oraz nie płacą za nich). Sprawdzane będzie również to, czy osoby, które zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów, robią to prawidłowo. Ujawnienie nieprawidłowości będzie skutkowało nałożeniem wyższej opłaty. Intensywne kontrole będą prowadzone regularnie we wszystkich gminach, które są członkami ZM PRGOK.”

- A więc podwyżki, mandaty i kary – oto „polityka śmieciowa” realizowana obecnie przez Związek Międzygminny PRGOK… - podsumowuje jeden z mieszkańców.

red

Eligiusz KOMAROWSKI, Starosta Pilski:

- Niestety, Zgromadzenie PRGOK uchwaliło podwyżki opłat za obiór naszych odpadów komunalnych. Będziemy od 1 marca, jeśli Wojewoda albo Regionalna Izba Obrachunkowa nie zakwestionuje dzisiejszej uchwały, płacić od osoby 29 zł lub 58 zł. W przeliczeniu na 4-osobową rodzinę daje to w skali roku około 1400 zł lub 2800 zł. Podwyżki uchwalono stosunkiem głosów 19 „za” i przy 2 głosach przeciwnych, m.in. radnej Rady Miasta Piły Emilii Piechockiej z Porozumienia Samorządowego. Projekt uchwały niestety przeszedł. Ja natomiast deklaruję, że nadal będę się tą sprawą zajmował. Pierwszą kwestią jaką uczynię to zlecę chociaż wstępną analizę prawną, czy wszystko zostało podjęte zgodnie z prawem. Zwrócę się także do Wojewody Wielkopolskiego, by szczególnym nadzorem objął kwestie procedowania tej uchwały, dlatego, że mamy pewne wątpliwości prawne. Nie poddajemy się. Myślę, że niedługo jeszcze w tej kwestii się usłyszmy. Mimo wszystko, walczymy dalej.  

red

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ATEM
ATEM 13.05.2020, 16:04
TAK JAK URZĘDNICY ,NIE UMIEJĄ CZYTAĆ ,,,,,,DYREKTYW ,,,,,SĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM ,,TERAZ PŁACIMY KARY ,,,,,,,,,,,,WYDAWANE DO WSZYSTKICH RZĄDÓW ,,,,,, EKOLOGIĄ ZŁAMUJĄ SIĘ GMINY ,,,, PRZETWARZANIE ŚMIECI
,,TO JA WNIOSŁEM ,,,,,,TO JEST ELEMENT EKOLOGI ,,,,,,,
,,A POWIATY SĄ PO TO ,,,,,BY IM WSZECHSTRONNIE POMAGAĆ ,,,,POWIATY MIAŁY MIEĆ KLINIKI ,,,,,,REHABILITACJI CAŁODOBOWEJ ,,,I JEST DLA PACJENTÓW KTÓRYM MEDYCYNA NIE UMIE POMÓC ,,,,,, 800 BILIONÓW POWIATY DOSTAŁY ,,,,,NA REALIZACJĘ JAK URZĘDNICY NIE ROZUMIELI TO MIELI ZWRÓCIĆ SIĘ DO MINIE O WYKŁADNIĘ ,,,,,,,,,, KASA ZAREZERWOWANA ,,,,,NOWE DZIEDZINY NAUKI CHCĄ UZYSKAĆ MOJĄ WIEDZĘ ,ZA DARMO NIKT NIE PŁACI ,,,bez cenzury ,,,, ,,, ,,,,,,
JL umysłowy wyjob
JL umysłowy wyjob 24.01.2020, 15:44
No właśnie, wieprzoku Januszu, sam się odezwałeś - więc się ciebie informuje, że do końca miesiąca możesz sobie hejtować i komentować sam z sobą ile wlezie. A potem się oceni stan twego umysłu (czyli tej jednej bruzdy od hejtowania, co ci jeszcze lekko marszczy mózg). No to zaczynaj, chory umysłowo hejterze :)
pracować, Arbeiten,robatat', work.
pracować, Arbeiten,robatat', work. 24.01.2020, 17:14
Wy ze swoją ćwierćinteligencją, jednocyfrowym IQ, teorią filozoficzną półprawdy, ćwierćprawdy i góvnoprawdy możecie zająć się oceną tego, co wyleci wam z jelita.
Tymczasem, do końca miesiąca niech Mariusz nareszcie rozstrzygnie dylemat, czy pochodzi on faktycznie od gamety tatusia widniejącego w metryce, czy może od przypadkowego walenia w szatni na sylwestra 1961-1962 z jakimś przedstawicielem najstarszej religii świata. Tę okoliczność religijną Mariusz ustalił już w roku 2006. W przypadku ustalenia tatusia szatniowego, spodziewalibyśmy się oceny mamusi co do różnic walenia beznapletkowca z waleniem napletkowym. Tak, że roboty nie zabraknie.
nagrywacze - ludzie bez honoru
nagrywacze - ludzie bez honoru 22.01.2020, 18:42
https://www.youtube.com/watch?…
My z Gronem
My z Gronem 23.01.2020, 00:27
To nagranie rozmowy męża z żoną uskutecznił Kamil Ceranowski, który podsłuchiwał skrycie i skrycie nagrywał. Nie ma żadnego powodu, aby kto inny nagrywał, mąż żonę lub żona męża, kiedy są oboje zajęci czym innym. Ceranowski sprzedał hurtem Barabaszowi wszystko co ukradł z domu Lemanowiczów w czasie, gdy zainstalował się jako tajny agent - kret Stokłosy, pod pozorem urządzenia grupy redakcyjno-realizacyjnej dla opracowania dużego programu o Stokłosie. Kiedy jednak żona w ciąży zagrożonej a toyota w lizingu, trzeba się ratować. Nie życzymy progeniturze Ceranowskiego niczego złego. Po prostu nie życzymy nic.
ciekawska podfruwajka
ciekawska podfruwajka 23.01.2020, 11:53
Ciekawe jak by skurviała telewizja krajowa, gdyby Ceranowskiemu udało się uzyskać nominację na szefa telewizji polskiej.
universum
universum 23.01.2020, 11:49
Dla świata ciekawe jest, czy zagrożona ciąża zakończyła się sukcesem w sensie porodu siłami natury o czasie, czy może śmiercią płodu w łożysku i koniecznością wyłyżeczkowania jamy macicy?
Osservatore Pilano
Osservatore Pilano 23.01.2020, 12:00
W sprawie progenitury Ceranowskiego wykazuję kompletne désintéressement. Nie chce mi się choćby odlać nie mówiąc o wyssraniu.
Jedynie życzyłbym, aby ten pomiot który chodzi już pewnie do I klasy wsłuchiwał się w tajniki polskiej ortografii i gramatyki, żeby nie wyszedł na głupka jak tata.
fuj!
fuj! 23.01.2020, 07:47
Nie chodzi o to, co było z tym nagraniem dalej, ale o to, jak dwa lemańce się do niego przygotowywali, buhahahahaha!
ZG FC JE Le Man "Milena"
ZG FC JE Le Man "Milena" 23.01.2020, 11:40
Wpis "fuj" jest nielogiczny, prymitywny do bólu. Kto preferuje leżenie do góry duupą i chlanie po półtora flaszki płynów, które powoduje stan wymagający użycia środków wspomagających powrót do trzeźwości, nie może szczycić się właściwościami umysłu wymaganymi dla inteligencji około IQ100. Takie życie jest na poziomie IQ jednocyfrowego.
Podstawowy problem związany z publikacją na portalu jutube wymaga odpowiedzi na pytanie, czy Ceranowski podsłuchuując, nagrywając prywatną rozmowę w prywatnym mieszkaniu własnościowym naruszył zasady Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która w art. 12 obejmuje ochroną tak zwany mir domowy, prawo do prywatności obywateli. Publikując na jutube, światowym medium wymiany informacji, Ceranowski dopuścił się przestępstwa. Jest on w kręgu dziadostwa dziennikarstwa śmieciowego, podobnie jak dziennikarz redaktor i wydawca, który nie waha się publikować relacji z niezapowiedzianej wizyty w cudzym mieszkaniu, w tym opisu zawartości kibla i środków higieny używanych przez domowników. Podobnie jak bloger Obserwatorium (Obsrywatorium), który publikuje absolutnie fałszywe opisy sytuacji uwiecznionej na zdjęciu ukradzionym z prywatnego zbioru internetowego.
Co więcej, to właśnie Ceranowski w czasie istnienia grupy redakcyjno - realizacyjnej powołanej do zbierania materiałów na program w temacie Stokłosy został w dobrej wierze poproszony o rozszyfrowanie działania prostego urządzenia rejestrującego E-matic. Coś tam ustalił, ale bardzo niedokładnie, powierzchownie. Jest nagranie, całkiem przypadkowe, z rozmowy Ceranowskiego z właścicielką tego urządzenia, gdzie dopiero z jej udziałem dochodzi do ustalenia sposobu posługiwania się tą kamerką. Nikt nie próbował wrzucać tego na jutube, bo to byłą rozmowa prywatna. Ale jak żona w zagrożonej ciąży a toyota w lizingu, trzeba się ratować.
szary żuczek
szary żuczek 23.01.2020, 21:08
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka 10 grudnia 1948
Artykuł 12
Nikt nie będzie podlegać arbitralnemu wkraczaniu w jego życie prywatne, rodzinę, mieszkanie lub korespondencję, ani też zamachom na jego honor i reputację. Każdy jest uprawniony do ochrony prawnej przed takim wkraczaniem lub takimi zamachami.
iustitia&lex
iustitia&lex 24.01.2020, 11:16
Mariusz Szalbierz wkroczył bezprawnie w sferę prywatnego życia Lemanowiczów wykonując polecenie Stokłosy, by jako herszt Grupy Pościgowo-Szpiegującej 100kłosy lustrował życie obywateli w tym ich dzieci. Szalbierz jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego, na jego łamach publikował efekty szwendania się w trybie trepaka-chodaka według tradycji esbecko-ormowskiej, podglądania w różnych miejscach, insynuował w publikacjach uzależnienie Lemanowicza od substancji psychoaktywnych, w tym kradzież narkotyków z hospicjum prowadzonego przez żonę Lemanowicza. Szalbierz nie zaprzestał agenturalnej roboty dla Stokłosy po wyrzuceniu go z redakcji Tygodnika Nowego. Jako wierny totumfacki dalej szwendał się za Lemanowiczem, jak za celebrytą, aby zrobić mu zdjęcie, podglądnąć w kiblu, na plaży. Z drugim szwendaczem Barabaszem, imputował konieczność wspierania się Lemanowicza przez używanie płynów wspomagających, reklamowanych w telewizji przez Urszulę Dudziak dla staruszków z zaburzeniami pamięci, dysfunkcją układu krążenia, postępującą ślepotą, niedosłuchem. Ci szwendacze, jako osobnicy z impotencją intelektualną, nawykiem kradzieży cudzych rzeczy dla swoiście rozumianego sukcesu osobistego, nie mają zahamowań aby latami łazić za człowiekiem nielubianym przez swojego bossa, guru, żywiciela kiełbasami i kurczakami ze spadów. Ludzie pokroju Noski, Szalbierza, Barabasza, Zdunka, Ceranowskiego, Utkina, Ciechanowskiego, swoją robotą donosicielską, aktywną inwigilacją naruszają stale prawo wyłożone w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka art. 12, ratyfikowanej przez Polskę. Są zatem przestępcami, ale nie ukaranymi, bo Prokuratura ucieka od poważnego zajęcia się takimi deliktami obawiając się siły oddziaływania medialnego i możliwego negatywnego wpływu upierdliwych enuncjacji prasowych lub internetowych na kariery osobiste środowiska prawniczego w segmencie prokuratorskim. Tak samo jest w środowisku sędziów miejscowego grajdołu z alei Powstańców Wielkopolskich, ale i innych miejsc. Na przykład Stokłosa chciał powalić na kolana sędziego z Chodzieży za ujawnienie na rozprawie karnej, że Stokłosa nie stawił się ponownie, bo miał ***zkę, co było w epikryzie medycznej i stałe się podstawą do usprawiedliwienia absencji. W tym wypadku postulat zachowania wstrzemięźliwości co do spraw intymnych został wykorzystany przez Stokłosę i jego kauzyperdę do utrącenia sędziego, zmiany składu sędziowskiego, zaczęcia postępowania od nowa i w efekcie doprowadzenia do stanu przedawnienia sprawy karnej wskutek upływu okresu karalności za pobicie pasem w biurze przez senatora, bezbronnego człowieka nielegalnie pozbawionego wolności przez uwięzienie w garażu wyposażonego w wlot do szamba emitujący pulsująco trujące smrody. Tak wygląda państwo demokratyczne w wydaniu powiatowo-gminnym zawiadywane przez koterię trzymającą władzę i kaszankę z grilla.
takie prawo martwe
takie prawo martwe 24.01.2020, 17:24
Milena - Anna nie była ścigana przez prawo za krzywoprzysięstwo przed sądem, za udział w występku tatusia polegającym na wniesieniu oskarżenia pod fałszywym podpisem i przymuszenie córki do przyjęcia na siebie autorstwa doniesienia złożonego z samych kłamstw.
precyzer
precyzer 24.01.2020, 11:25
***zkę - A 09 choroba zakaźna manifestująca się obfitymi, gilowato-wodnistymi defekacjami, zwanymi popularnie s r a c z k ą.
mr dorsz
mr dorsz 15.01.2020, 19:10
lemanowic się wyhejtował kilkukrotnie w ciągu paru minut, jak turas strumieniem spermy w dópe robina - i już mu ulżyło pod beretem, buhahahahaha.
stary pryk JL
stary pryk JL 15.01.2020, 13:14
lemanowic się wyhejtował kilkukrotnie w ciągu paru minut - i już mu ulżyło pod beretem, buhahahahaha.
eneriz
eneriz 14.01.2020, 21:10
a kiedy wywiozą na Motylewską tego śmiecia z Wawelskiej?
util
util 15.01.2020, 07:42
to odpad niebezpieczny, więc zawiozą go do Śmiłowa
5643 ton ścierwa
5643 ton ścierwa 15.01.2020, 12:32
A Heniek jeebut na działkę 85 i zakoput. A kasę za utylizację do karmana.
Feniks
Feniks 14.01.2020, 23:37
Faktycznie jest problem, bo Kazek Posada ma zmiany w nosie od fetorów i odorów. Przez tyle lat wąchał i popierał smrody śmiłowskie. Teraz jak w Lotto jest kumulacja. Uważamy że nie wolno wnosić na forum publiczne postulatów pogrzebowych. Niech żyje 110 lat w kontenerze na niesort śmieciowy.
Jednocześnie precyzujemy, że on mieszka na rogu Wawelska-Łowiecka.

Pozostałe