Choroby układu sercowo-naczyniowego - jak z nimi walczyć?

  • 05.11.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Choroby układu sercowo-naczyniowego - jak z nimi walczyć?
Nieprawidłowo działający układ sercowo-naczyniowy ciągle pozostaje w czołówce przyczyn zgonów w naszym kraju. 200 tysięcy osób umiera w wyniku chorób układu krążenia mimo rozwoju metod leczenia, a najbardziej narażeni są mężczyźni w średnim wieku.

Wśród najczęstszych przyczyn zapadania na tego rodzaju choroby wymienia się:

  • zbyt wysoką masę ciała,
  • niewielką aktywność fizyczną,
  • wysoki poziom cholesterolu, 
  • nieprawidłową dietę,
  • stres, depresję.

Najczęściej występujące choroby układu krążenia

  1. choroba wieńcowa - polega na niedostatecznym dotlenieniu serca, w wyniku czego jego praca zostaje zaburzona. Jako najczęstszą przyczynę lekarze wskazują miażdżycę tętnic wieńcowych, tj. zamknięcie naczyń spowodowane zbyt wysokim cholesterolem. O prawdopodobieństwie zapadnięcia na chorobę wieńcową alarmują zazwyczaj specyficzny ból w klatce piersiowej, mdłości, kołatanie serca, zawroty głowy. Prócz rozpoczęcia leczenia farmakologicznego bardzo ważna jest poprawa krążenia poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz odstawienie alkoholu i tytoniu.
  2. nadciśnienie tętnicze - mamy z nim do czynienia kiedy ciśnienie krwi wzrasta ponad normę. Nazywane jest chorobą cywilizacyjną i znajduje się w niechlubnej czołówce wśród przyczyn zgonów na świecie, jest również przyczyną zapadania na inne choroby, często prowadzi do udaru i zawału serca. Osoby, które nie badają ciśnienia regularnie powinny zwrócić uwagę na takie objawy jak zawroty i tępy ból głowy, krwawienie z nosa, uczucie ciągłego zmęczenia, duszność, problemy ze snem. Leczenie nadciśnienia tętniczego może obyć się bez farmakologii - często wystarczy zmiana stylu życia.
  3. zawał serca - martwica mięśnia sercowego spowodowana nagłym przerwaniem dopływu krwi do narządu. Częstą przyczyną zawału serca jest miażdżyca, jak również nadmiar cholesterolu LDL, otyłość, czy cukrzyca. Alarmującym objawem następującego zawału jest silny ból w klatce piersiowej, opisywany jako ucisk, pieczenie, dławienie, promieniujący z lewej strony. Niestety bardzo często objawy nie występują wcale, a zawał jest wtedy cichym zabójcą. W przypadku zawału natychmiast podawane są leki i tlen. Przez kolejne miesiące po zawale konieczna jest rehabilitacja, zmiana stylu życia, zwłaszcza zwiększenie wydolności fizycznej, poprawa krążenia.

Aby zmniejszyć ryzyko zapadania na choroby układu sercowo-naczyniowego, należy wspomagać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wspierać przede wszystkim pracę serca. Obecnie na rynku istnieje szereg preparatów i produktów leczniczych, które znacznie ułatwią dbanie o zdrowie: http://wapteka.pl/serce-i-uklad-krazenia,237.html. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: