Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

813 dni Afryki Nowaka

Zaledwie 20 kilometrów na południe od Czarnkowa znajduje się niewielka miejscowość, z którą związane są losy jednego z największych polskich podróżników –Kazimierza Nowaka. 4 listopada 1931 roku wyjechał on na swym rowerze z Boruszyna (gm. Połajewo), rozpoczynając tym samym pięcioletnią wyprawę do Afryki. Ten reportażysta i fotograf odbywał ją samotnie, rowerem i pieszo, konno i na wielbłądach, czółnem i łodzią –przemierzył wówczas kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem, pokonując łącznie 40 000 kilometrów.
813 dni Afryki Nowaka

Niemal osiemdziesiąt lat później, grupa polskich podróżników i miłośników Kazimierza Nowaka zorganizowała sztafetową wyprawę jego śladami. Afryka Nowaka to bezprecedensowy społeczny projekt, w który zaangażowanych było kilkaset osób, a ponad 150 osobiście wzięło udział w poszukiwaniu śladów Polaka na trasie jego wędrówki. Głównym założeniem sztafety była popularyzacja historii Kazimierza Nowaka, ponieważ jego wyczyn oraz dorobek reporterski nie zostały wcześniej należycie docenione. Przez ponad dwa lata (2009-2012), wykorzystując podobne środki lokomocji co Nowak, współcześni podróżnicy odtwarzali najwierniej jak to możliwe trasę jego afrykańskiej wyprawy.

13 marca 2017 roku, zapraszamy do Czarnkowskiego Domu Kultury, na wernisaż wystawy kilkudziesięciu zdjęć ilustrujących 813 dni Afryki Nowaka. Ekspozycję uświetniają również zdjęcia Kazimierza Nowaka wykonane w latach 1931 -1937. W spotkaniu weźmie udział uczestnik i współorganizator projektu: Norbert Skrzyński.

Początek o godzinie 18.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama