Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Nagroda dla 100-letniej Halki

Chór Mieszany „Halka” działa w Pile od 100 lat. Podczas uroczystości jubileuszowych, które odbyły się 5 listopada br. w Regionalnym Centrum Kultury, starosta pilski Eligiusz Komarowski, uhonorował chór specjalną nagrodą za całokształt działalności w dziedzinie ochrony i upowszechniania dóbr kultury.
Nagroda dla 100-letniej Halki

- Ta nagroda jest docenieniem dokonań Chóru „Halka” dla polskiej kultury w Pile i całym powiecie pilskim, a jego obecni członkowie są spadkobiercami pięknej, patriotycznej spuścizny swoich poprzedników. Godnie reprezentują też nasze miasto i powiat na zewnątrz, angażując się w wiele przedsięwzięć kulturalnych i charytatywnych. To chór ze wspaniałą historią i myślę, że ze wspaniałą przyszłością, ponieważ skupia ludzi kochających nie tylko śpiew ale również swoją Ojczyznę – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Chór po raz pierwszy zaistniał 3 sierpnia 1917 roku jako Towarzystwo Śpiewu „Halka” na fali rosnącej wśród polskich pilan nadziei na powrót miasta w granice mającej odrodzić się Polski. Pierwszym dyrygentem został Stefan Jasielski z Chodzieży, a pierwszym prezesem: Aleksander Banach. Początkowo skupiał 46 chórzystów – robotników, rzemieślników, kupców i urzędników. Od początku oprócz śpiewania w „Halce” uczono się poprawnej polszczyzny, podstaw tańca ludowego, organizowano także odczyty i spotkania z działaczami społecznymi i kulturalnymi.  Chórzyści, mimo niezadowolenia niemieckich władz miasta, śpiewali po polsku, koncertując w kościele pod wezwaniem Świętych Janów. Wraz z rozpoczęciem drugiej wojny światowej ujęto i wywieziono do obozu koncentracyjnego, a następnie zamordowano, kilku członków i dyrygenta chóru.

Po wojnie, w 1946 roku na podbudowie Towarzystwa Śpiewu Świętej Cecylii, które działało w kościele p.w. Świętej Rodziny w Pile, nastąpiła reaktywacja „Halki”, a ówczesny dyrygent Kazimierz Czerwiński przywrócił też przedwojenną nazwę.

Od połowy lat 50. chór działał pod skrzydłami pilskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. W 1960 roku odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku kamienicy na ul. 14 Lutego, upamiętniającą historię pilskiej „Halki”. W 1967 roku, w uznaniu zasług chóru na przestrzeni półwiecza istnienia, „Halka” otrzymała sztandar, który udekorowany został Złotym Krzyżem „Za zasługi w obronie słowa i pieśni polskiej w okupowanej przez Niemców Pile”. Po likwidacji ZNTK, od 1997 roku mecenat nad „Halką” roztoczył Pilski Dom Kultury, obecne Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji”.

Do tej pory przez chór przewinęło się setki śpiewaków, 14 prezesów i 23 dyrygentów, zawarto też wiele „śpiewających” małżeństw. Obecnie w chórze występuje ponad 30 osób, czasami towarzyszą im również dodatkowi śpiewacy oraz goście. Chór chętnie przyjmie jednak w swoje szeregi nowych członków, także osoby młode, które kochają śpiewać. Obecnie prezesem jest Józef Kaniecki, a dyrygentem Przemysław Wojnarowski. W repertuarze zespołu znajdują się utwory o różnym charakterze: kościelne, patriotyczne, kolędowe, biesiadne, rozrywkowe. Chór należy do Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile.

(pp)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama