Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Ubiorą Staszica na zimę! Jak się powiedziało „a”...

… to trzeba pójść dalej i powiedzieć „B”. Znacie zapewne Państwo to powiedzenie i w tej sprawie pragnę zabrać głos.
Ubiorą Staszica na zimę! Jak  się  powiedziało „a”...

A zostało wypowiedziane 6 listopada, kiedy po raz trzeci spotykaliśmy się na urodzinowym happeningu Staszica, tym razem przy ławeczce na placu Konstytucji 3 Maja. Była tam wówczas laurka, na której wszyscy chętni uczestnicy tego spotkania mogli złożyć swoje podpisy. Na laurce było zostawione wolne miejsce, by wypełnić je fotografią, którą z wysięgnika wzniesionego nad placem zrobił Robert Judycki.

To jest to nasze „B” - fotografia została wybrana spośród wielu i zapewne 20 lub 21 listopada kompletna laurka zostanie przekazana Muzeum Stanisława Staszica. Jestem przekonany, że dyrektor Muzeum Józef Olejniczak znajdzie sposób, by zaistniała ona w przestrzeni muzealnej.

Podążajmy dalej – goście, którzy przybyli na urodziny Staszica byli proszeni, by w miarę możliwości przynieśli ze sobą motki wełny, włóczki w barwach Piły – białym, czerwonym i zielonym. Zebrało się tego ze trzy koszyczki a przemiłe panie z Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych dziarsko zabrały się do pracy i szalik dla siedzącego na ławeczce Staszica jest już prawie gotów.

Doszliśmy więc do „C” - w poniedziałek, 27 listopada, o godzinie 16.00 spotkajmy się ponownie przy ławeczce Staszica. Jest już coraz chłodniej i nie możemy pozwolić, by nasz krajan marzł – ubierzemy go w szalik. A będzie on (ten szalik oczywiście) na tyle długi, że będzie można przysiąść obok Stanisława, otulić się kawałkiem szalika i w tej „wspólnocie” zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Pozostaje mi tylko wierzyć, że wszyscy mieszkańcy wezmą sobie do serca szalik Staszica i będą dawać baczenie, by ochraniał jego szyję i by nikt niepowołany nie zabrał go ze sobą do domu...

Jan Balcerzak

fot. Studio K2, CAOSiN



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama