Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Poznawali tajniki zabezpieczenia śladów na miejscu zbrodni

Warsztaty kryminalistyczne z komendantem powiatowym Policji w Pile i technikiem kryminalistyki
Poznawali tajniki zabezpieczenia śladów na miejscu zbrodni

W ramach współpracy z klasami o profilu mundurowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, w siedzibie placówki odbyły się warsztaty kryminalistyczne z udziałem Komendanta Powiatowego Policji w Pile mł. insp. Sebastiana Cichockiego oraz technika kryminalistyki asp. Jakuba Franc. Podczas przedsięwzięcia młodzież poznała tajniki zabezpieczenia śladów na miejscu zbrodni.

22 listopada br. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile z uczniami z klas pierwszych o profilu policyjnym odbyły się warsztaty kryminalistyczne, które prowadził Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki oraz technik kryminalistyki z pilskiej komendy asp. Jakub Franc. W przedsięwzięciu udział wziął dyrektor szkoły Pan Piotr Halama oraz koordynator klas policyjnych Pan Roman Powolny, który z mundurem również był związany przez ponad 30 lat.

Prowadzący wprowadzili zebraną młodzież w tajemniczy świat kryminalistyki. Uczniowie obejrzeli jak wygląda walizka technika kryminalistyki i ukryte w niej nietypowe narzędzia oraz proszki, które są niezbędne w wykonywaniu czynności na miejscu przestępstwa. Najwięcej emocji wzbudziło „ściąganie” odbitek linii papilarnych z różnych powierzchni za pomocą specjalnych proszków daktyloskopijnych i ich ujawnianie za pomocą latarek ze światłem ultrafioletowym. Uczniowie również tworzyli własne karty z odbitkami palców oraz analizowali ślady linii papilarnych za pomocą lupy. Przez chwilę uczniowie poczuli się, jakby rzeczywiście pracowali na miejscu zbrodni.

Dzięki warsztatom młodzi ludzie, dla których jest to początek drogi do służby i wymarzonego munduru, dowiadują się jak wygląda codzienna praca policjantów. Wartościowym aspektem warsztatów było to, że prowadzącymi był m.in. Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki, który w latach 2012-2014 był wiceszefem Laboratorium Kryminalistycznego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

podkom. Żaneta Kowalska

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama