Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Poznawali tajniki zabezpieczenia śladów na miejscu zbrodni

Warsztaty kryminalistyczne z komendantem powiatowym Policji w Pile i technikiem kryminalistyki
Poznawali tajniki zabezpieczenia śladów na miejscu zbrodni

W ramach współpracy z klasami o profilu mundurowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, w siedzibie placówki odbyły się warsztaty kryminalistyczne z udziałem Komendanta Powiatowego Policji w Pile mł. insp. Sebastiana Cichockiego oraz technika kryminalistyki asp. Jakuba Franc. Podczas przedsięwzięcia młodzież poznała tajniki zabezpieczenia śladów na miejscu zbrodni.

22 listopada br. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile z uczniami z klas pierwszych o profilu policyjnym odbyły się warsztaty kryminalistyczne, które prowadził Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki oraz technik kryminalistyki z pilskiej komendy asp. Jakub Franc. W przedsięwzięciu udział wziął dyrektor szkoły Pan Piotr Halama oraz koordynator klas policyjnych Pan Roman Powolny, który z mundurem również był związany przez ponad 30 lat.

Prowadzący wprowadzili zebraną młodzież w tajemniczy świat kryminalistyki. Uczniowie obejrzeli jak wygląda walizka technika kryminalistyki i ukryte w niej nietypowe narzędzia oraz proszki, które są niezbędne w wykonywaniu czynności na miejscu przestępstwa. Najwięcej emocji wzbudziło „ściąganie” odbitek linii papilarnych z różnych powierzchni za pomocą specjalnych proszków daktyloskopijnych i ich ujawnianie za pomocą latarek ze światłem ultrafioletowym. Uczniowie również tworzyli własne karty z odbitkami palców oraz analizowali ślady linii papilarnych za pomocą lupy. Przez chwilę uczniowie poczuli się, jakby rzeczywiście pracowali na miejscu zbrodni.

Dzięki warsztatom młodzi ludzie, dla których jest to początek drogi do służby i wymarzonego munduru, dowiadują się jak wygląda codzienna praca policjantów. Wartościowym aspektem warsztatów było to, że prowadzącymi był m.in. Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki, który w latach 2012-2014 był wiceszefem Laboratorium Kryminalistycznego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

podkom. Żaneta Kowalska

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RecipTreść komentarza: tradycja tureckiej kuchni proponuje kebab.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 21:01Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 20.Autor komentarza: okTreść komentarza: liczba pi zwana ludolfiną: 3,1415926535...Data dodania komentarza: 18.07.2025, 20:36Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 20.Autor komentarza: o trwaniuTreść komentarza: Niech nikt nie śmie czepiać się stylu wypowiedzi sędziów w sądach. Wypowiedź bez treści, błędna do bólu wszystkiego jest częścią etosu sądownictwa powszechnego. Dla przykładu z miasta Piły podajemy użycie przez Smyczyńskiego w uzasadnieniu wyroku, że on dywaguje, co po polsku znaczy: ględzi, bredzi rozwlekle nie na temat. I nic się nie dzieje, świat trwa.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 20:19Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 20. ( Autor komentarza: kaziuTreść komentarza: No i fajnieData dodania komentarza: 17.07.2025, 19:28Źródło komentarza: Rada Miejska Złotowa odwołała panią skarbnikAutor komentarza: bigosTreść komentarza: On jest wielką dupą jako Big Ass.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 19:11Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: luzbluzTreść komentarza: Facet, który przedstawił się jako Mariusz Szalbierz ostatnio pauzuje w robocie redakcyjno- wydawniczej portaliku i papierowej ulotki o tematyce przebrzmiałej. Co to może być? Albo łopata grabarza albo choroba somatyczna wskutek luzackiej obyczajności redakcji zapoczątkowana relacją z obrad Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego 8 marca 2006.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 18:27Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.
Reklama
Reklama