Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Mała naklejka, a może zmienić wiele

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Sejmie trwa debata na temat pełnego dostępu do segregowania odpadów przez mi.in. osoby niewidome. Przyczynkiem do niej był zainicjowany dokładnie rok temu program ENERIS „Segreguję – nie widzę przeszkód”. W jego ramach na polski rynek wprowadzono pierwsze w Europie naklejki na pojemniki w alfabecie Braille’a.
Mała naklejka, a może zmienić wiele

Czy gminy będą zobligowane do budowania udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie segregowania odpadów? Impuls do takich zmian w prawie odpadowym dała petycja w sprawie dostosowania wymogów zbiórki selektywnej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wniosek został złożony w lutym przez środowisko osób niewidomych oraz słabowidzących, w tym przez „Niewidzialną Wystawę”.

- Wiem, jak ważna dla osób niewidomych i słabowidzących jest samodzielność i poczucie równoprawnej przynależności do społeczeństwa. Naturalne jest, że ochrona środowiska i związane z nią segregowanie odpadów, jako element codzienności każdego z nas, jest obszarem, w którym ta grupa osób chce uczestniczyć. Ważne jest, aby mogła to czynić w pełni samodzielnie i bez ograniczeń. Podpisanie petycji w sprawie dostosowania systemu segregowania do potrzeb osób niepełnosprawnych było więc dla mnie oczywiste. Cieszę się, że kwestia barier w segregowaniu odpadów, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością wzroku, została dostrzeżona przez parlamentarzystów i spotkała się z ich zrozumieniem — powiedziała Małgorzata Szumowska, dyrektor „Niewidzialnej Wystawy” w Warszawie.

Postulat zyskał życzliwość Ministra Środowiska, Sławomira Mazurka oraz poparcie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych i jest obecnie tematem ustaleń między Komisją ds. Petycji a Ministerstwem. Wynikiem ma być decyzja, czy prawo odpadowe zostanie rozszerzone o przepis zwracający uwagę samorządów na konieczność uwzględnienia osób niepełnosprawnych w systemie zbierania odpadów. Takie rozwiązanie rekomenduje między innymi wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, poseł Sławomir Piechota.

***

W ramach programu „Segreguję – nie widzę przeszkód”
Eneris wprowadził w ubiegłym roku na rynek naklejki na pojemniki na odpady w alfabecie Braille’a. Naklejki zostały opracowane we współpracy ze środowiskiem osób niewidomych i słabowidzących, w tym z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Oznaczenia umożliwiają łatwe zidentyfikowanie pojemników na bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie i odpady zmieszane (podział zgodny z nowymi zasadami segregacji obowiązującymi w całym kraju od lipca br.). Każda z frakcji jest jednoznacznie opisana w alfabecie Braille’a, posiada czytelny piktogram i wersję kontrastową ułatwiającą odbiór osobom niedowidzącym i starszym.

Mała naklejka zmienia naprawdę wiele. Umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne segregowanie odpadów. Do tej pory ta grupa – licząca prawie 1,8 miliony osób w całej Polsce – była ze zbiórki selektywnej wykluczona. Ma to tym większe znaczenie, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że rocznie te osoby produkują 510 tysięcy ton odpadów, które do tej pory trafiały na składowiska, a mogłyby przecież zostać odzyskane jako surowce. Dla porównania to prawie 10 razy tyle ile rocznie wytwarzają mieszkańcy Kielc. — powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji ENERIS Ochrona Środowiska.

Naklejki są udostępniane bezpłatnie osobom oraz organizacjom pozarządowym (zamówienia można składać mailowo [email protected] bądź telefonicznie 801 00 38 38). Do tej pory oznaczenia w alfabecie Braille’a pojawiły się na około 2500 pojemnikach w ponad 40 miejscowościach. Naklejki można spotkać między innymi w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, ale także w mniejszych miejscowościach – Darłowie, Busku-Zdroju czy Legnicy.

(bl)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jarosław 19.02.2018 13:56
Ile taka naklejka może kosztować: kilkanaście groszy? A zawsze jest to bardzo, ale to bardzo duże ułatwienie do funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. https://maxgruz.pl/

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama