Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Ponad pięć milionów złotych na świetlice wiejskie lub domy kultury

Od 15 do 30 marca będzie trwał nabór wniosków o przyznanie dotacji na projekty w ramach zadania z PROW 2014-2020 pn. „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”. Na jeden projekt przyznane może być nawet pół miliona złotych wsparcia. Pula całego zadania to ponad 1,3 mln EUR. Środki mogą zostać przeznaczone na budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury.
Ponad pięć milionów złotych na świetlice wiejskie lub domy kultury

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”. Podmiotami uprawnionymi do otrzymania wsparcia są gminy oraz instytucje kultury, dla których organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, a środki w maksymalnej wysokości 500 000 zł na miejscowość mogą zostać przeznaczone na budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury. Wsparcie ma formę refundacji poniesionych kosztów kwalifikowalnych, a wymagany wkład własny wnioskodawcy wynosi 36,37% tych kosztów.

6 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyło się szkolenie dla samorządowców z terenu Wielkopolski czyli wszystkich potencjalnych beneficjentów środków z PROW.

Aktualnie na operacje „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”, czyli między innymi na możliwość budowy czy przebudowy świetlic przeznaczamy kwotę nieco ponad 1,3 mln EUR, jednak już planujemy zwiększenie tej kwoty, bo zainteresowanie tym działaniem jest naprawdę bardzo duże. W szkoleniu, podczas którego przedstawione zostały kryteria naboru udział wzięło ponad 250 samorządowców, co przerosło nasze oczekiwania- mówi Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o przesunięcie środków na to działanie, ponieważ Departament PROW posiada „oszczędności”, które pozostały po rozstrzygnięciu innych naborów. A kwota, o którą wnioskuje Urząd Marszałkowski jest niebagatelna, bo chodzi o około kilkanaście milionów złotych. Jeśli z Ministerstwo zgodzi się na to przesunięcie to ogromnie zwiększy się pula środków możliwych do wykorzystania m.in. na budowę świetlic.

Ocena złożonych wniosków dofinansowanie odbędzie się w terminie 6 miesięcy od zakończenia naboru, zatem jeszcze w 2018 roku beneficjenci, z którymi zostaną podpisane umowy o przyznaniu pomocy, będą mogli rozpocząć realizację zaplanowanych inwestycji.

To już kolejne środki z PROW 2014-2020, które kierujemy na obszary wiejskie. W następnych miesiącach będziemy ogłaszali kolejne konkursy m.in na kształtowanie przestrzeni publicznej oraz na ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego- dodaje wicemarszałek Grabowski.

W kwietniu i maju 2018 r. ogłoszone zostaną także nabory wniosków na operacje typu „Kształtowanie przestrzeni publicznej” - kwota na to zadanie wyniesie ok. 1,3 mln EUR oraz „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego”- w tym przypadku pula zadania wyniesie aż 2,6 mln EUR. Wszystkie informacje dotyczące naborów wniosków oraz związana z nimi dokumentacja opublikowane są na stronie Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego www.dprow.umww.pl.

(sw)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama