Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Kulinarna Krajna

Gołąbki chłopskie - to nazwa potrawy przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Byszkach (gm. Ujście), która zdobyła I nagrodę w zorganizowanym 20 listopada 2016 roku w Szydłowie konkursie „Kulinarna Krajna”. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią już po raz czwarty zorganizowało imprezę promującą tradycje kulinarne naszego regionu.
Kulinarna Krajna

Cieszymy się, że to właśnie nasza gmina po raz kolejny gości najbardziej aktywne koła gospodyń wiejskich – powiedział na przywitanie Dariusz Chrobak, wójt Szydłowa.

W imprezie wzięło udział 15 kół gospodyń wiejskich z całego powiatu pilskiego oraz świeżo powstałe Koło Gospodarzy Wiejskich z Szydłowa. Motywem przewodnim tegorocznej edycji kulinarnego konkursu była kapusta, która musiała znaleźć się w każdym prezentowanym przez KGW produkcie.

- Niezwykle zaskoczyła nas pomysłowość gospodyń przygotowujących potrawy, a także kreatywność w przyozdobieniu stołów – stwierdziła przewodnicząca konkursowego jury Mirosława Rutkowska-Krupka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Przywołała przykłady barwnie udekorowanych stołów między innymi w figurki zwierząt i ludzi wykonane z kapusty i materiałów naturalnych.

Każde koło gospodyń wiejskich mogło zgłosić jedną konkursową potrawę. Jury oceniało smak i pomysłowość przygotowanych potraw, estetykę nakrycia stołu, a także opis prezentowanych produktów i historię potrawy.

Na najwyższym podium stanęło Koło Gospodyń Wiejskich z Byszek (gm. Ujście) za gołąbki chłopskie. Dalsze miejsca zajęły Koła w Ferdynandowie (gm. Łobżenica) i w Wysoczce (gm. Wysoka). Wyróżnienia otrzymały ponadto Koła w Pokrzywnicy (gm. Szydłowo) i w Nowej Wsi Ujskiej (gm. Ujście).

- Aktywność obecnych kół oraz zaangażowanie w udział w tegorocznym konkursie udowadnia, że tradycje kulinarne obszaru historycznej Krajny mają się dobrze – podsumował imprezę Karol Jagodziński, prezes LGD. Jest to mobilizujące dla LGD Krajna nad Notecią, aby w przyszłym roku spróbować imprezy na jeszcze większą skalę – uzupełnił.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama