Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

RUR-Pierwsza Pomoc na „Kaczorskiej Dziesiątce”

Uczniów klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowie, nie mogło zabraknąć tam, gdzie promuje się zdrowie, czyli podczas VIII Kaczorskiej Dziesiątki. W Równopolu młodzi ratownicy mieli okazję ( już po raz trzeci) zademonstrować swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
RUR-Pierwsza Pomoc na „Kaczorskiej Dziesiątce”

Program RUR (Ratujemy i Uczymy Ratować) WOŚP, w Szkole Podstawowej w Śmilowie realizowany jest ósmy rok. Już trzeci rocznik uczniów został przeszkolony w zakresie pierwszej pomocy. Mlodzi ratownicy promują umiejętności pierwszej pomocy na różnych imprezach środowiskowych, jak również w szkołach i przedszkolach. Podczas „Kaczorskiej Dziesiątki” uczniowie ze Śmiłowa pokazali istotne elementy ratownictwa: sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej, ułożenia jej w pozycji ustalonej (zwanej też pozycją boczną bezpieczną) oraz resuscytację w sytuacji braku oddechu. Widok dzieci w wieku 8-9 lat wykonujących sprawnie czynności ratownicze, zrobił na zebranych niemałe wrażenie.

-Jako wieloletni instruktor pierwszej pomocy i realizator Programu RUR, WOŚP, jestem bardzo dumna z moich podopiecznych, bo wiem, że zarówno nabyta i utrwalona wiedza oraz przećwiczone umiejętności ratownicze, w razie konieczności zostaną przez dzieci wykorzystane w praktyce. A to oznacza jedno- uratowanie ludzkiego życia. O znajomości numerów alarmowych, ich celowym i praktycznym wykorzystaniu oraz umiejętności rozmowy z dyspozytorem pogotowia, policji, czy straży pożarnej już nie wspominam- komentuje instruktor, Wioletta Janowska. - Słowa uznania przesyłam rodzicom tych dzieci! Dzięki nim jesteśmy mobilni i prowadzimy pokazy poza miejscem naszego zamieszkania. Wspierają nas, uczestniczą w pokazach, a nawet partycypowali w kosztach zakupu dla nas koszulek, które z dumą nosimy.

Za rok młodziez ze Śmilowa ponownie przyjedzie na bieg do Równopola aby pokazać, że realizowany Program RUR, WOŚP, ma sens, ponieważ uczy ratować to co najcenniejsze – ludzkie życie.
Wioletta Janowska:- Liczę na to, że doczekam dnia, kiedy Program RUR – nauki pierwszej pomocy, stanie się jednym z przedmiotów w szkole podstawowej w klasach młodszych.

W pokazie uczestniczyli: kl. II – Małgorzata Pufahl i Martyna Nowak, kl.III – Zuzanna Forenc, Amelia Górka, Karolina Gruszczyńska, Dorota Hammling, Julia Olejniczak, Michalina Olejniczak.

(wj)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama