Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Autobus elektryczny na ulicach Piły

Od 13 do 22 czerwca br. na ulicach Piły testowany będzie autobus elektryczny marki Solaris. Przejazd autobusem jest bezpłatny.
Autobus elektryczny na ulicach Piły

Autobus nie posiada systemu biletu elektronicznego, ani automatu do sprzedaży biletów. Jest pojazdem bezemisyjnym, niezwykle cichym, płynnie podjeżdżającym do przystanku. Solaris tego typu pojazd, w pełni elektryczny, pierwszy raz zaprezentował w 2011 roku. Przez pięć lat rozbudował swoją ofertę o pojazdy o długości od 8,9 po 18,75 metra. Mogą one być wyposażone w różnego rodzaju baterie i systemy ich uzupełniania. Blisko 80 autobusów Urbino electric jeździ już w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce oraz Szwecji.

Autobus bateryjny Solaris o napędzie elektrycznym nE 12 Medcom prezentowany i testowany w Pile ma zastosowany napęd Medcom i wyposażony jest w następujące komponenty:

Silnik – dwa silniki trakcyjne asynchroniczne umieszczone w piastach ZF tylnych kół o mocy 2 x 60 kW ( w momencie startu pojazdu osiągają moc do 220 kW ); Baterie zastosowane firmy amerykańskiej A 123 Li-Jon – żelazowe mają pojemność 240 kWh; Napięcie w bateriach 600 V – waga baterii 1800 kg.

Pojazd jest ładowany za pomocą systemu PLUG-IN poprzez ładowarkę zamontowaną na dachu autobusu o mocy 38 kWh; Czas ładowania w tej konkretnej konfiguracji to 6 h; Do uruchamiania systemów wspomagających układ kierowniczy oraz pneumatyczny zastosowane są silniki elektryczne Tibbes – 3- fazowe; Pojazd można przystosować także do ładowania poprzez pantograf jak i poprzez płytę indukcyjną; Waga pojazdu 13 000 kg, pojemność pasażerska 70 osób; Autobus jest wyposażony w klimatyzację z napędem elektrycznym - Konvekta U 500; Pulpit - Solaris dotykowy; Pojazd posiada system rekuperacji-odzysku energii z hamowania, gdzie doładowywane są baterie trakcyjne; Drzwi otwierane elektrycznie - Ventura

Jak zapowiedziały władze miasta, jeszcze w tym roku ma zostać złożony wniosek na zakup pierwszego autobusu elektrycznego dla taboru MZK w Pile.

Źródło:UM

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dolo 15.06.2018 12:09
pojemność ogniw podaje się Ah (amperogodziny), a nie w kWh. Autor nie ma pojęcia o stosowanych jednostkach. . . to tak jakby kupować ziemniaki w litrach a prąd w kilogramach. . .ręce opadają.

VII c 15.06.2018 10:12
Kilowatogodziny, to energia, nie moc.

BUSOMAT PL 13.06.2018 19:52
Fajny autobus

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama