Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Dotacja dla pszczół

Zarząd Województwa uchwalił środki na wsparcie wielkopolskich pszczelarzy. To dotacja w wysokości 2 milionów złotych, przeznaczona na wymianę węzy pszczelej, czyli szablonów plastra pszczelego, umieszczanych w ulach. Wcześniej kwotą ponad 1,6 miliona złotych wsparto zakup miododajnych sadzonek drzew.
Dotacja dla pszczół

W środę, 8 sierpnia w Polsce po raz szósty obchodzono „Wielki Dzień Pszczół”. Nazajutrz, 9 sierpnia Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę, na mocy której wielkopolscy pszczelarze wsparci zostaną dofinansowaniem w wysokości 2 mln zł na zakupu węzy pszczelej.

Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego:- Jako władze województwa podjęliśmy swoje niezależne działania. Przekazujemy kwotę 2 milionów złotych na zakup węzy pszczelej na terenie naszego województwa. To bardzo oczekiwane i wymierne wsparcie, na które z informacji, jakie do nas docierają bardzo czekają pszczelarze. Cieszę się, że symbolicznie dzień po „Wielkim Dniu Pszczół” przekazujemy te środki na naprawdę dobry i potrzebny cel.

W otwartym konkursie ofert na realizacje pro-ekologiocznego programu pod oficjalną nazwą „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”, który 9 sieropnia rozstrzygnął Zarząd Województwa Wielkopolskiego, złożona została jedna wspólna oferta wszystkich związków pszczelarskich z terenu Wielkopolski. Ofertę złożył m.in. Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży. Wsparcie w wysokości 2 milionów złotych pozwoli na wymianę około 40-50 % węzy na terenie województwa. To pierwsze tego rodzaju działaniem w Polsce wdrażane przez samorząd wojewódzki.

Ale to nie jedyne takie działanie. Wcześniej zdecydowano o dofinansowaniu kwotą ponad 1,6 mln złotych zakupu miododajnych sadzonek drzew. Wiele miododajnych drzew w różnych regionach Wielkopolski już zostało posadzonych. Dzięki temu absolutnie nowatorskiemu pomysłowi przybędzie nam ponad 24,5 tysiąca nowych drzew.

-Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. To bardzo ważne działanie, które podjęliśmy po rozmowach z pszczelarzami, którzy prosili o wsparcie. Trzeba myśleć perspektywicznie, bo sadzonki drzew miododajnych będą wydawały owoce przez wiele następnych lat – podsumował wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

(acz)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama