Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Patriotycznie w BWA

BWAiUP w Pile zaprosiło na wernisaż wystawy fotografii „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 - patrioci regionu Północnej Wielkopolski”. Ekspozycję przygotowano w ramach projektu „Niepodległa” realizowanego wraz z Powiatem Pilskim, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Patriotycznie w BWA

Dyrektor BWA Edmund Wolski witając gości wernisażu, pierwszeństwo oddał bohaterom wieczoru. A byli nimi wielkopolscy powstańcy, żołnierze wojen z 1920 i 1939 roku, a także okupacji w latach 1939-1945 i powojennego okresu komunistycznej represji z terenu obecnych powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko- trzcianckiego, złotowskiego. To ich wizerunki na planszach z fotografiami prezentuje przygotowana wystawa. Dopełnieniem ekspozycji były eksponaty wypożyczone Galerii przez Muzeum Okręgowe w Pile – można było m.in. obejrzeć mundur identyczny z tym, w jakim służył i zginął na posterunku w Jeziorkach w dniu 1 września 1939 roku kapral Piotr Konieczka – pierwsza polska ofiara II wojny światowej.

Na wernisaż przybyli m.in. krewni zaprezentowanych bohaterów (m.in. Kazimierza Rybickiego, pułkownika, powstańca wielkopolskiego, kawalera Krzyża Złotego i Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari i Bronisława Kluczyka, także powstańca wielkopolskiego, wachmistrza 15. Pułku Ułanów, kawalera Krzyża Virtuti Militari) przedstawiciele Powiatu Pilskiego ze starostą Eligiuszem Komarowskim na czele oraz Przemysławem Pochylskim, etatowym członkiem zarządu Powiatu Pilskiego, historycy z Wojciechem Kicmanem z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Pile i Romanem Chwaliszewskim – regionalistą, kierownikiem pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Maria Bochan z Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, ks. kanonik Władysław Deryng – kapelan pilskiego Ars Medicalu i wielu innych.

Z minirecitalem wystąpiła uznana pilska pianistka Jolanta Reszelska, która wykonała mazurki Fryderyka Chopina. Był to przepiękny, niezwykle wzruszający i jednocześnie podniosły koncert, genialnie ułożony - w sposób oddający uczucia i stany emocjonalne towarzyszące Polakom w chwilach kolejnych ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych. Artystkę nagrodzono gromkimi brawami.

Podniosłym momentem było złożenie wiązanki kwiatów w podziękowaniu wszystkim bohaterom, którzy walczyli o nasz kraj, przez starostę Eligiusza Komarowskiego oraz wnuczkę powstańca wielkopolskiego Kazimierza Rybickiego.

Wystawa prezentuje 60 plansz z fotografiami ze zbiorów muzealnych i prywatnych wraz z opisem, powiększonych i wydrukowanych w formatach 100 x 70 cm i 70 x 50 cm, które obrazują Polaków niezłomnych i niepokornych, żyjących w tamtych czasach i walczących o niepodległą ojczyznę oraz wiele reprodukcji dokumentów dających świadectwo prawdy o ich losach. Dopełnieniem fotografii jest katalog z biogramami pokazanych bohaterów.

Wystawę można oglądać do 13 października. Galeria zaprasza zarówno młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, studentów, a także wszystkich, którzy interesują się historią Polski.

Wystawę i katalog pod względem merytorycznym przygotował kurator - historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski. Projekty graficzne 60 kolaży z fotografii do wystawy wykonała Edyta Kin. Aranżacją wystawy zajęła się Anna Kluza – artysta plastyk.

eKi

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama