Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Super Dyrektor w murach Edukacji Lubasz!

To był maj… I wcale nie pachniała Saska Kępa, ale któż wiedział, że już kilka miesięcy później dyrektor Szkół prowadzonych przez Edukację Lubasz – Pani Renata Małecka – „wyląduje” niedaleko wspomnianej Saskiej Kępy. A rzecz miała się następująco:
Super Dyrektor w murach Edukacji Lubasz!

Właśnie w maju na Facebooku pojawił się wpis, że ogłoszono ogólnopolski konkurs o tytuł Super Dyrektora Szkoły. Wtedy to pracownicy Szkół im. I. J. Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz, a dokładnie – wicedyrektor Iwona Libera i pedagog szkolny – Agnieszka Gołębiewska wpadły na pomysł zgłoszenia kandydatury Pani Renaty Małeckiej do konkursu. Nie mogło być inaczej. Konkurs skierowany był do szeroko rozumianych społeczności szkolnych, które mogły zgłaszać swoich dyrektorów. Dyrektorów tworzących atmosferę sprzyjającą edukacji i wzmacniających samodzielność swoich podopiecznych, mających wizję rozwoju placówki oraz współpracujących z rodzicami i społecznością lokalną. Wreszcie – dyrektorów, którzy z pasją dbają o rozwój podległych im placówek oraz wprowadzają nowe rozwiązania pedagogiczne i organizacyjne. Warunek był jeszcze jeden – zgłoszona osoba powinna być czynnym zawodowo dyrektorem i posiadać minimum trzyletni staż pracy na tym stanowisku w danej placówce. Dyrektor Renata Małecka spełniała wszystkie te warunki.

Nauczycielki przystąpiły ze skrupulatną dokładnością do dzieła i opisały sylwetkę oraz działania pani dyrektor, biorąc pod uwagę ostatnie lata jej pracy i współpracy z „Edukacyjnym Teamem”. Szczególnie zwrócono uwagę na kilka zasadniczych punktów w inicjatywach i przedsięwzięciach podejmowanych przez dyrektor Renatę Małecką: dbałość o rozwój uczniów, podpisywanie umów partnerskich dających młodzieży możliwość poszerzania wiedzy i kompetencji, inicjonowanie różnorodnych szkolnych przedsięwzięć o charakterze patriotycznym, obywatelskim, społecznym, sportowym, obronnym, dbałość o kadrę pedagogiczną i niepedagogiczną – skuteczne rozwijanie kompetencji zawodowych pracowników (innowacyjne szkolenia, kursy, warsztaty), aktywną współpracę z Radą Rodziców, motywując ich tym samym do działania na rzecz młodzieży szkolnej oraz podejmowania inicjatyw o charakterze lokalnym. Ponadto opisano, że pani dyrektor ma wizję szkoły, która spaja działalność placówki z internatem, dostrzeżono, że jest partnerem w rozmowie – stawia na relacje międzyludzkie i dialog, wspiera uczniów w procesie kształcenia i wychowania (przede wszystkim w sytuacjach trudnych), jest promotorem szkolnych tradycji i ceremoniału, a jej praktyka stawiana jest za wzór do naśladowania. Podsumowując sylwetkę dyrektor Renaty Małeckiej, nauczycielki stwierdziły, że bywa szalona i spontaniczna w szkolnym działaniu, a kreatywność i zmiana to jej drugie imię. Samo zgłoszenie miało być niespodzianką, jednak przepisy związane z ochroną danych osobowych wymusiły zmianę sytuacji.

Zgłoszenie poszło w lipcu – poparte prezentacją multimedialną. Wpłynęły wnioski z całej Polski w dwóch kategoriach: dyrektora szkoły i dyrektora przedszkola. I nagle we wrześniu przyszło zaproszenie z Warszawy na V Kongres Edukacja i Rozwój, który odbywał się w dniach 18-19 października oraz na Galę wręczenia nominacji i statuetek o tytuł Super Dyrektora. Tegoroczny Kongres minął pod hasłem „Wspólnie zmieniamy edukację”, a w jego ramach odbyła się XX Krajowa Konferencja Dyrektorów Szkół i Przedszkoli, IV Konferencja „Edukacja w Samorządach”, Konferencja Nauczycieli, Psychologów i Pedagogów, bloki warsztatowe, zaprezentowano dobre praktyki w edukacji, były stoliki eksperckie oraz strefa EXPO. Każdy uczestnik kongresu mógł skorzystać ze wszystkiego, co odpowiadało jego aktualnym potrzebom i zainteresowaniom. Atmosfera była świetna. Już pierwszego dnia wyłoniono laureatów konkursu i ogłoszono zwycięzcę. Dla Edukacji Lubasz ten dzień był najważniejszy i wpisał się do historii szkoły. Dyrektor Renata Małecka została wybrana do 10-tki najlepszych dyrektorów szkoły z całej Polski! To ogromny sukces nie tylko samej nominowanej, ale całej szkoły: począwszy od ucznia, przez kadrę, skończywszy na organie prowadzącym, który wspiera panią dyrektor w jej działaniach i godzi się na niektóre „wybryki” finansowe.

Ponoć wybór dokonany przez Kapitułę Konkursu był trudny, co podkreślano wielokrotnie podczas samej Gali, wskazując, że polska szkoła rozwija się, a nauczyciele i dyrektorzy są coraz bardziej kreatywni. W skład Kapituły weszły osobowości ze świata nauki i kultury: przewodnicząca: dr hab. Małgorzata Żytko, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Edukacji Szkolnej i Kształcenia Nauczycieli UW, członkowie: Zofia Adamaszek z Biura Rzecznika Praw Dziecka, Elżbieta Piotrowska-Albin, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju edukacji Wolters Kluwer Polska, Elżbieta Piotrowska-Gromniak, prezes zarządu Fundacji „Edukacja na NOWO”, Mirosław Sielatycki, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, obecnie zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Wzruszeniom i radości nie było końca, a dalsze świętowanie przeniosło się na poniedziałek – 22 października w mury Edukacji Lubasz, kiedy to Samorząd Uczniowski wraz z gronem pracowników przygotowali niespodziankę – kwiaty, życzenia i gratulacje podczas krótkiego uroczystego apelu. Pięknie się złożyło, bo 22 dzień października jest także Dniem Dyrektora. Wspomnienia z Warszawy pozostały wspaniałe, pogoda dopisała, Wisła srebrzyła się niedaleko, a Saska Kępa pachniała w oddali…



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

adoratorka 27.10.2018 22:41
Towarzystwo wzajemnej adoracji z Lubasza!!!!!!!!!!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: luzbluzTreść komentarza: Facet, który przedstawił się jako Mariusz Szalbierz ostatnio pauzuje w robocie redakcyjno- wydawniczej portaliku i papierowej ulotki o tematyce przebrzmiałej. Co to może być? Albo łopata grabarza albo choroba somatyczna wskutek luzackiej obyczajności redakcji zapoczątkowana relacją z obrad Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego 8 marca 2006.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 18:27Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: chwudeTreść komentarza: Czy chodzi o inicjatywę Mariusza Szalbierza powołania wydawnictwa instruktażowego o nazwie "Tłok czekoladowy"?Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hit
Reklama
Reklama