Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Bezpłatne badania profilaktyczne - powiat chodzieski

W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy Panie w wieku 25-59 lat do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych, a Panie w wieku 50-69 lat do udziału w badaniach mammograficznych.
Bezpłatne badania profilaktyczne - powiat chodzieski

 

Badania te są bezpieczne, skuteczne, trwają jedynie kilka minut i pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany, które nie dają jeszcze żadnych objawów.

U wszystkich Pań, u których stwierdzono nieprawidłowy wynik badania mammograficznego lub cytologicznego, zaleca się wykonanie pogłębionej diagnostyki w celu weryfikacji wcześniejszego wyniku badania. Dalsze badania także są wykonywane bezpłatnie.

W przypadku raka piersi, pogłębiona diagnostyka obejmuje takie badania jak:

  • ultrasonografia - USG piersi jest bezbolesną, bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnozowania guzów, rozróżniającą guzy stałe od guzów wypełnionych cieczą (torbieli). Badanie to zaleca się szczególnie kobietom młodym, których piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej.

  • biopsja aspiracyjna - podczas tego badania lekarz specjalista nakłuwa zmiany wykryte w piersi w celu pobrania komórek do dalszego badania mikroskopowego. W przypadku cyst (tzw. torbieli) usuwana zostaje całość cieczy znajdującej się w guzie i jedynie w rzadkich przypadkach wymagane jest dalsze leczenie. Jeśli guz ma konsystencję stałą, pobiera się więcej komórek i bada się je pod mikroskopem.

Diagnostyka pogłębiona w raku szyjki macicy obejmuje:

  • badanie kolposkopowe - badanie pozwalające na wykrycie zmian przedrakowych, niewidocznych gołym okiem. Polega ono na ocenie szyjki macicy, pochwy oraz sromu za pomocą urządzenia optycznego - kolposkopu.

  • badanie kolposkopowe z biopsją - wykonuje się w momencie, gdy lekarz zauważy zmiany komórkowe podczas kolposkopii. Ma on wtedy dodatkowo możliwość pobrania materiału do dalszych badań pod kontrolą kolposkopu.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania prowadzone są w mobilnych gabinetach na terenie całego województwa – w mammobusie, w którym można wykonać mammografię oraz w cytobusie – gabinecie ginekologicznym, w którym pobierany jest wymaz z szyjki macicy. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.


 

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie chodzieskim:

 

Mammobus: Szamocin- 27.11.2018

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie chodzieskim prowadzą lekarze rodzinni w Centrum Medycznym w Margoninie.

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych i wydarzeń lokalnych oraz miejscach postoju mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31),

a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

        
    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama