Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Gmina Ujście w hołdzie powstańcom

W gminie Ujście uczczono w czwartek, 27 grudnia, setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Burmistrz i przedstawiciele gminnego samorządu wraz z delegacjami z poszczególnych wsi złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci.
Gmina Ujście w hołdzie powstańcom

Kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego w Ujściu oraz pod figurą z tablicami pamiątkowymi w Byszkach. Ponadto odwiedzono cmentarze w Kruszewie i Mirosławiu, gdzie spoczywają wielkopolscy powstańcy. Tam też pojawiły się kwiaty i znicze.

W roku jubileuszowym podejmowano w gminie Ujście szereg inicjatyw upamiętniających powstańców wielkopolskich. Na tych terenach żyło ich wielu. W związku z powyższym na pięciu cmentarzach: w Ujściu, Kruszewie, Byszkach, Nowej Wsi Ujskiej i Mirosławiu umieszczono okolicznościowe tablice. Wcześniej nakładem Ujskiego Domu Kultury wydano publikację "Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919 mieszkańcami gminy Ujście", autorstwa Wojciecha Kicmana i Marzeny Rybarczyk. Publikacja jest efektem wieloletnich badań, ustaleń i pozyskiwania danych o czynie zbrojnym powstańców wielkopolskich z terenu gminy Ujście w okresie walk o Niepodległość Polski. Wielu mieszkańców odnajduje w nim opowieści o swoich bliskich- pradziadkach, dziadkach, rodzinie.

- Jesteśmy bohaterom tamtych niezwykłych, zimowych dni winni pamięć, bo póki pamiętamy, będą żyli w świadomości współczesnych oraz pokoleń, które przyjdą po nas- napisał w słowie wstępnym burmistrz Ujścia, Roman Wrotecki.

***

Powstanie wielkopolskie toczyło się przeciwko Rzeszy Niemieckiej na przełomie lat 1918–1919. Wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy czynem zbrojnym chcieli doprowadzić do powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej właśnie swoją niepodległość. Jak wiemy- udało się.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

(acz)

foto: (pz)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama