Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Poseł Porzucek rozmawiał z młodzieżą o Strajku Kobiet

W miniony poniedziałek w biurze poselski Marcina Porzucka w Pile doszło do spotkania z przedstawicielami młodzieży biorącej udział w protestach przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.
Poseł Porzucek rozmawiał z młodzieżą o Strajku Kobiet

Autor: Krzysztof Kuźmicz

Początkowo spotkanie było planowane na piątek 30 października, jednak w ostatniej chwili zostało odwołane. Jak tłumaczył wówczas poseł Porzucek, stało się tak na prośbę młodzieży, którą zatrzymały „inne obowiązki”. Szybko ustalono jednak nową datę spotkania, do którego ostatecznie doszło w poniedziałek 2 listopada. Przy jednym stole zasiedli, poza posłem, także uczniowie pilskich szkół średnich, którzy aktywnie uczestniczą w Strajku Kobiet, współorganizując protesty w Pile. W czasie spotkania poruszono wiele kluczowych dla obu stron kwestii, głównie oczywiście dotyczących trwających protestów.

- Protestujemy, bo nie zgadzamy się z waszą polityką, waszą wizją na nasz kraj. Uważamy, że jest szkodliwa – powiedział Maciej Stanek, uczeń jednej z pilskich szkół średnich. - Rządzicie już od pięciu lat, więc mieliście mnóstwo czasu na zmiany. Myślę, że wasze rządy można już oceniać na podstawie tego, co jest, a nie co może być.

Poseł Porzucek z kolei początkowo zaapelował o powstrzymanie się od protestowania na ulicach, co może prowadzić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. A w tym trudnym czasie, kolejne wzrosty zakażeń nie są nikomu na rękę.

- Uważam, że młodzi jak najbardziej mają prawo głosu, dlatego też zależało mi na spotkaniu. Mając na uwadze atmosferę społeczną, fakt, że mamy pandemię, obecnie notujemy 20 tysięcy zakażeń, a wkrótce pewnie i 30 tysięcy, warto rozważyć jednak to, by powstrzymać się od takich działań – powiedział.

Oczywiście najwięcej emocji budziła sprawa decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która może oznaczać zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych. To właśnie ta decyzja wywołała oburzenie wielu Polaków i liczne protesty w całym kraju, w tym również w naszym regionie.

- Szwecja zaproponowała legalną aborcję u siebie, jeśli Polki nie będą mogły robić tego tutaj. Szkoda jednak, że musimy wyjeżdżać do innych krajów, by zapewniać sobie podstawowe rzeczy, takie jak walka o własne prawa. Zresztą wiele osób uczestniczących w protestach nie jest nawet za aborcją, tylko za zapewnieniem podstawowych praw obywatelom – mówiła Marcelina Ogrodnik, uczennica pilskiej Nafty, która również wzięła udział w spotkaniu.

Jak się okazuje, obie strony dyskusji wcale nie były od siebie aż tak bardzo oddalone w poglądach, jak by mogło się wydawać. Poseł Porzucek wielokrotnie podkreślał, iż ma swoje zdanie na temat obecnej sytuacji.

- Na pewno nie będzie tak, że ja przekonam was do wszystkiego, a wy mnie. Liczę jednak na to, że się zbliżymy do siebie choć na kilka centymetrów – powiedział poseł Porzucek. – Uważam, że to, co jeszcze jest aktualnie jest najlepszym rozwiązaniem. Twierdzę, że kompromis w sprawie aborcji powinien pozostać. Zresztą ja nie podpisałem tego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, od którego wszystko się zaczęło. Zrobiła to część posłów dwóch klubów i jednego koła. Mieli do tego pełne prawo. Ja nie oceniam tej decyzji najlepiej, bo miałem świadomość, że jeśli taki wniosek zostanie skierowany do Trybunału Konstytucyjnego, to nadejdzie ten czas, że będzie on musiał podjąć decyzję i że ta decyzja będzie musiała być taka, jaka zapadła, biorąc pod uwagę wcześniejsze orzecznictwo – tłumaczył.

 

CAŁY ARTYKUŁ NA TEN TEMAT W NAJNOWSZYM NUMERZE TYGODNIKA NOWEGO


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pogrążeni 07.11.2020 13:57
Odszedł do domu Ojca mały ludzik z wielkim wąchem, CiJa - Robak - Karol - Józef, Honorowy Hakowy PRL.

ciekawska podfruwajka 13.11.2020 17:05
Czy rozchodzi sie o Jacka Ciechanowskiego?

precyzer 14.11.2020 09:49
Tak. W dodatku należy przypomnieć, że według jego deklaracji plakatowej w wyborach, uważał się on za wielkiego polityka o wielkiej wiedzy, wielopokoleniowego wielkopolanina urodzonego na dolnym śląsku.

Mnemozyna 16.11.2020 15:54
Używał też kryptonimów: Mister, fortop, Antymit wspólnie z Szalbierzem i Ożarowskim.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama