Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Turnus rehabilitacyjny dla Mateusza

3,5-letni Mateusz Brzeziński z Kruszek jest dzieckiem jednym na osiem tysięcy. Z taką właśnie częstością wykrywa się w Polsce chorobę zwaną fenyloketonurią. Jest to uwarunkowane genetycznie schorzenie metaboliczne, u którego podłoża leży nieprawidłowość przemiany w organizmie chorego jednego z aminokwasów – fenyloalaniny.
Turnus rehabilitacyjny dla Mateusza

O ile odpowiednio wcześnie nie zostanie ona zdiagnozowana, a tym samym niewdrożone zostanie odpowiednie leczenie, fenyloalanina gromadzi się w nadmiarze w organizmie dziecka i uszkadza jego mózg, powodując nawet ciężkie upośledzenie umysłowe. Chorobie mogą towarzyszyć napady padaczki, problemy z chodzeniem, zaburzenia zachowania oraz inne problemy neurologiczne.

- Mieliśmy szczęście w całej tej nieszczęśliwej historii, u Mateusza fenyloketonurię zdiagnozowano już w 3 dobie życia. Niestety, fenyloketonuria jest chorobą nieuleczalną, która towarzyszyć będzie chłopczykowi do końca życia i będzie o sobie przypominać każdego dnia. Aby zapobiec zatruciu organizmu i uszkodzeniu mózgu, Mateusz musi przestrzegać odpowiedniej, bardzo rygorystycznej diety. Nie może jeść m.in. mięsa, ryb, jajek, mleka, sera, chleba. Dieta taka powoduje również liczne niedobory witamin, których poziom musimy stale monitować i uzupełniać.

Mateusz ma również stwierdzony autyzm, problemy z mową, nie lubi hałasu, obcych ludzi, nawet dzieci obcych, dotyku, czasami przez nadmiar nowych bodźców i emocji reaguje na nie agresją.

- Gdy miał trzy lata dodatkowo zdiagnozowano również autyzm. Ruchowo Mateusz rozwija się prawidłowo, jednak ze względu na zaburzenia emocjonalne oraz intelektualne musi być pod stałą opieką wielu specjalistów.

Odpowiednia dieta to tak naprawdę jedyne i podstawowe „lekarstwo” na tę chorobę. Niestety, zarówno wizyty u lekarzy jak i rygorystyczna dieta wiążą się z bardzo wysokimi kosztami. Wraz z wiekiem stają się coraz większe, dlatego rodzina Mateusza zmuszona jest prosić Państwa o pomoc.

Zbiórkę na rzecz Mateusza prowadzi Fundacja Złotowianka poprzez stronę https://zlotowiankahelp.pl/cel/mateusz-brzezinski/ Na najpilniejsze potrzeby potrzeba 6 tys. złotych. Zbiórka potrwa do 30 czerwca br.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama