Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

O Polskim Ładzie z samorządowcami

Jeszcze w tym roku wystartuje drugi nabór wniosków w ramach Polskiego Ładu. W pierwszym rozdysponowano ponad 20 miliardów złotych, z czego 2 trafiły do naszego województwa, a około 500 milionów do północnej Wielkopolski.
O Polskim Ładzie z samorządowcami

Autor: FB Grzegorz Piechowiak

Spotkanie organizowane przez ministra Grzegorza Piechowiaka, które odbyło się w auli Auditorium Maximum Państwowej Uczelni Stanisława Staszica miało na celu omówienie pierwszego naboru, ale także przygotowanie do zbliżającej się wielkimi krokami drugiej edycji. Na miejscu pojawił się m.in. wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński.

- Co do zasady drugi nabór będzie bardzo podobny do pierwszego – zapewnił. – Będą zmiany wynikające z rozmów z samorządami, związane z problemami, które napotykają. Mowa tu o chociażby zamówieniach publicznych, bo to jest taki duży nabór, w którym problemy występują.

Niemniej sam nabór wniosków ma być maksymalnie uproszczony, podobnie jak to było w pierwszej edycji. Druga ma zostać ogłoszona jeszcze w tym roku. Później do prac przystąpi komisja konkursowa.

- W pierwszej edycji złożono wnioski na 93 miliardy. My mogliśmy rozdysponować 23 miliardy, więc widać jakie są jeszcze potrzeby. Są takie gminy, które bardzo czekają na ten program, bo one mają w swoim budżecie często 200-300 tysięcy złotych na inwestycje, więc to nawet nie wystarczy na wkład własny do wielkich zadań. Myślę, że te mniejsze ośrodki musimy ciągnąć jak najwyżej, by ten zrównoważony rozwój mógł być kontynuowany – powiedział minister Piechowiak.


Warto dodać, że w naszym regionie niemal wszystkie samorządy otrzymały wsparcie. Niemal, bo na przykład powiat wągrowiecki mocno przestrzelił ze swoimi wnioskami i w efekcie nie otrzymał w pierwszym naborze ani złotówki. Pozostałe gminy i powiaty pieniądze już otrzymały. Chociażby gmina Piła dzięki dofinansowaniu planuje zmodernizować stadion przy ulicy Bydgoskiej oraz ulicę Młodych. Powiat pilski tymczasem wsparcie wykorzysta do kontynuacji budowy północnej obwodnicy powiatu pilskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama