Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Czarny pył utrudnia im życie

Mieszkańcy sołectwa Kruteczek już siódmy rok walczą o swoje zdrowie i stan środowiska w obszarze „Natura 2000”.
Czarny pył utrudnia im życie
Od 2015 r. drogi gminne i wewnętrzne na terenie sołectwa Kruteczek w gminie Lubasz są pokrywane tzw. kruszywem z żużla paleniskowego. Materiał ten jest odpadem, ale przy zachowaniu odpowiednich procedur może być dopuszczony do wykorzystania w drogownictwie. Problem w tym, że gminne instytucje odpowiedzialne za utrzymanie dróg, procedur tych nie zachowują. W konsekwencji chmury czarnego duszącego pyłu unoszą się za przejeżdżającymi pojazdami. Pył, który może mieć działanie rakotwórcze, jest wdychany przez osoby przebywające w pobliżu drogi oraz osoby, których domostwa zlokalizowane są wzdłuż dróg. W okresie wiosenno-letnim, gdy jest ciepło i sucho, czarny pył osiada na oknach, tarasach, brudzi elewacje, wdziera się do domostw i przejeżdżających pojazdów. 

 

Sołtys wsi Kruteczek, Romuald Gasperowicz wraz z Radą Sołecką, zajmują się sprawą dróg od kilku lat. W tym czasie wystosował mnóstwo pism do WIOŚ-u i instytucji samorządowych, zabierał głos na sesjach rady gminy i zebraniach wiejskich. Wielokrotnie zwracał się bezpośrednio do wójta Marcina Filody. Niestety, ten nie podejmuje działań mających całkowicie usunąć uciążliwy dla mieszkańców problem. Odpowiadając sołtysowi na składane przez niego wnioski, pisma i zapytania wójt powołuje się na Aprobatę Techniczną IBDiM, która jest w jego posiadaniu od maja 2016 roku, dopuszczającą stosowanie na drogach kruszywa żużlowego. Jednak jest to tylko część wymagań, ponieważ zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 10 listopada 2015 r., wspomniana powyżej aprobata nakazuje stosować materiał „Do utwardzania powierzchni dróg i placów w sposób uniemożliwiający pylenie”. Ten warunek powinien być spełniony ze względu na niebezpieczny skład chemiczny tego materiału. Żużel zawiera bowiem m.in.: cynk, kadm, miedź, nikiel, ołów, chrom ogólny. cyjanki wolne i siarczki. 

 

- Użycie kruszywa żużlowego, który jest materiałem wysoce pylącym, wymaga zgodnie z aprobatą, na która powołuje się Wójt, pokrycia go innym, naturalnym materiałem z kruszywa łamanego zwanego pospółką lub innym spoiwem. To ograniczyłoby pylenie i ustabilizowało powierzchnię drogi. Zabieg ten jest konieczny ze względu na to, że użycie samego żużla wpływa bardzo negatywnie na środowisko i jest przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego – mówi Romuald Gasperowicz, który w ubiegłym roku wystąpił do pilskiej delegatury WIOŚ z wnioskiem o podjęcie działań w ramach kompetencji związanych z ochroną środowiska.  

 

WIOŚ potwierdził nadmierne pylenie, ale sprawę przekazał do Starosty Powiatowego w Czarnkowie. Z kolei starosta z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy wystąpił do … Wójta Gminy Lubasz. Ten w odpowiedzi poinformował, że nie doszło do naruszenia prawa. I tak instytucje państwowe przerzucają pomiędzy sobą gorący kartofel, podczas gdy mieszkańcy zaczynają tracić cierpliwość. Sołtys wsi Kruteczek, jednak się nie poddaje. 28 października br. pisemnie wezwał Wójta Gminy Lubasz do przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Póki co odpowiedzi nie uzyskał. 22 listopada br. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z wnioskiem o usunięcie skutków bezprawnego oddziaływania na środowisko w obszarze chronionym Natura 2000. 

 

Czy kolejnym krokiem ma być powiadomienie organów ścigania, podobnie jak w roku 2017? Wtedy to rozpoczęła się batalia o drogi w gminie Lubasz, na które wysypano bardzo niebezpieczny materiał. W roku 2020 Gmina Lubasz została ukarana przez WIOŚ wysoką karą administracyjną (sygnatura PDI.703.26.2017.BF.MM) w kwocie 414 tys. zł, dotyczącą niezgodnego z prawem przetworzenia odpadu i użycia zmielonego żwiru, gruzu i azbestu na drogach w gminie Lubasz. 

 

- Sprawa jest ponownie, jak wtedy, bagatelizowana. Organy odpowiedzialne za ochronę środowiska do tej pory nie podjęły efektywnych działań, związanych z doprowadzeniem dróg do stanu zgodnego z aprobatą z 2016 roku, na którą powołuje się Wójt. Gmina nie stosuje się w swoich działaniach do wykonania dróg zgodnie z podanymi w aprobacie warunkami spełniającymi obowiązujące normy – mówi Romuald Gasperowicz. I dodaje: - Gmina Lubasz w większości leży na obszarze Natura 2000, na którym występuje znaczna liczba chronionych gatunków zwierząt i roślin. W związku z tym dbałość o środowisko naturalne jest szczególną powinnością osób, które są za to odpowiedzialne. Dlatego na pewno nie zrezygnujemy z walki o środowisko i nasze zdrowie.

 

(mb)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Iks 03.04.2023 16:25
Słyszałem że ten wójt to niezłe ziółko

Wiktor 14.12.2022 19:14
Pan Wójt Lubasza pozbawiony jest uczuć i odpowiedzialności. Jak można zostawić mieszkańców z problemem rakotwórczej drogi? Oni będą w Kruteczku umierać i chorować. 150 ton pospółki to na 200mb starczy. W Lubaszu rządzi PIS? Czyli prokurator umorzy sprawę.

Marian 12.12.2022 09:59
Gmina Lubasz powinna zamknąć niebezpieczne dla zdrowia i życia drogi. Czy Wójt zawiadomił mieszkańców o zagrożeniu na drogach? Powinny być odpowiednie oznaczenia przy drogach i wszczęte natychmiastowe procedury naprawcze. Za tego typu nieprawidlowosci i zaniechania grozi wysoka kara. Co to za Wójt, który lekceważy mieszkańców ........

Milimetr 10.12.2022 16:47
Za ten stan dróg w Gminie Kruteczek, płacą podatnicy. W formie kar, utraconego zdrowia i brudu w domach. I na wszystkim co ich otacza. Jak burmistrz postawi kwietnik w mieście za kasę podatników, strzela sobie fotkę do regionalnej gazetki. Proponuje, by strzelał sobie fotki na tle tych dróg, jak ja w tym samym momencie, wykonam samochodem wokół niego kilka ekologicznych przejazdów samochodem. Tak ku jego zdrowotności. Na zdrowie !

Drogowiec 09.12.2022 12:42
Ze zdjęcia widzę, że ta żużlówka jest zbyt grząska i niestabilna. Powinni to uzupełnić żwirem przed nadejściem zimy, i wiosna powtórzyć ten zabieg i powinno być ok

Gocha 08.12.2022 04:24
Drogi Panie Sołtysie, Pan Ziobro i Pan Bąkiewicz... Tym panom nie po drodze z "zielonymi" i LGBT ? Myślę, że trudno im stanąć zatem do konfrontacji z Panem Sołtysem i społeczeństwem, któremu nie jest obojętny stan naturalnego środowiska i ochrony przyrody. W czasach tak wielkich skażeń środowiska na jakie narażone są nasze dzieci i wnuki każda forma ochrony przyrody ma znaczenie. Tymczasem... Gmina "wykonała drogę" która będzie nas truć przez najbliższe kilkanaście (i więcej) lat???? Polska wschodnia wspiera Was w tym piekle, które Wam zafundował (za Wasze pieniądze) wójt ❗ Sam Mendelejew uciekałby z tak dotychczas pięknych płuc Wielkopolski ?

platforma obornika 10.12.2022 20:37
Wielkopolska umiera pod rządami propederastycznego prezydenta na J. Co ma Ziobro do Kruteczka? On wam wójta nie wybierał.

SOŁTYS WSI Kruteczek Romuald Gasperowicz 07.12.2022 23:38
Panie Ziobro czas na leśników udawaczy. Pokaż Pan swój szpon sprawiedliwości Zapraszamy aktywistę Bonkiewicza do Kruteczka. Może zapasy w żużlu lub bieg na orientację seksualną w tumanach toksyczny ch pyłów z żużla Pana Wójta

życie w pyle i tyle 10.12.2022 20:34
Zetrzyj z włosów pył bitewny, tych lat gniewnych, czarny pył.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: 21 lat minęłoTreść komentarza: Bez echa minęła 7 maja 21 rocznica uwięzienia ekipy telewizji publicznej pod dowództwem Sylwii Gadomskiej. To zdarzenie było przyczynkiem do powstania Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej. Upłynął czas jednego pokolenia. Czy zniknęła zmora ludności: smrody, odory, fetory, miazmaty emitowane przez Farmutil, co prowadziło ludzi do frustracji i szaleństwa wskutek niemożności prawidłowego funkcjonowania w mieście 75-tysięcznym i okolicznych miejscowościach północnej Wielkopolski? Jak dzisiaj mają się mieszkańcy Śmiłowa, Kaczor, Piły, Mościsk, Brodnej, Jeziorek, Zelgniewa, Kostrzynka, Grabówna, Dziembowa, Białośliwia, itd? Czy rewitalizowano jezioro Kopcze zatrute ściekami z zakładów mięsnych zbudowanych kosztem kredytu na oczyszczalnię ścieków? Czy prowadzi się badania wpływu na wody podziemne produktów rozkładu 5643 ton padliny i resztek poubojowych zakopanych na działce 85 w Śmiłowie? Czy przedsiębiorca rozliczył się z budżetem państwa, które płaciło za prawidłową utylizację 400 zł za tonę? Czy trud Stokłosy, który na zebraniu wiejskim zwrócił się do Mścisława Brodali: pańskie gówna, które pan wykichasz ze swojego domu ja biorę na moją oczyszczalnie i muszę je wąchać, dalej umila trud istnienia mieszkańców? Oczyszczalnie jak widać w końcu powstała, ale jezioro Kopcze umarło.Data dodania komentarza: 11.05.2025, 10:32Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: piła tarczowo-łańcuchowaTreść komentarza: Czy uczestnik - animator programu publicystyczno - satyrycznego "Szydercy", a jednocześnie organizator przemarszu trybad i pederastów przez miasto powiatowe przerżnął kogoś, czy jakąś w ramach hasła "Lipcowe rżnięcie w Pile 2018"? Z ogólnej wiedzy o personalnych układach powiatowych wiadomo, że nasz bohater od rżnięcia jest mieszkańcem wsi Białośliwie i tam, przy jego chawirze jest gaj tujowy sprzyjający.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 13:39Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: źródło wiedzyTreść komentarza: Można zapytać Agnieszkę albo jaką zdzirę z sektora pracownic seksualnych.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 12:03Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: ciekawość, czy Barabasz był obrzezany, jak to jest w obrzędowości żydowskiej ortodoksji.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 12:01Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: prawda talmudycznaTreść komentarza: Zaman stwierdził, że Le Man jest pochodzenia żydowskiego a jego dziady pochodzili z Ukrainy. Stamtąd przeniknęli do Polski, by w niej rozrabiać po chachłacku. Z drugiej strony jest opublikowany dokument bezpieki prl, pochodzący z Instytutu Pamięci Narodowej, że rodzina Le Mana jest od zawsze ze wsi mazowieckiej, konkretnie z Siemienia powiatu płockiego. Dziadek Le Mana, Paweł Lemanowicz syn Franciszka Lemanowicza zmarł w roku 1937. Nie mógł więc przenikać do Polski po wojnie. Jego chata chłopska zbudowana przez Franciszka około 180 lat temu świadczy, że rodzina była zakotwiczona w tym miejscu od zaborów. Jeśli przyjąć, że zaman to Barabasz, mamy prawo orzec o zaistnieniu głębokiego niedorozwoju intelektualnego tego wyrobnika niepierduśnika z pieniędzmi i osoby o złej woli.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 11:58Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Co to jest prawda w wersji talmudycznej?Data dodania komentarza: 8.05.2025, 13:41Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama