Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wystartowały 20. Nadnoteckie Dni Literatury

Trwają 20. Nadnoteckie Dni Literatury: Od wtorku, codziennie z okładek książek i szuflad uwalniana jest poezja. - Wiersze namalowaliśmy między innymi na pilskich chodnikach i skwerach. Zachęcamy do zatrzymania się na chwilę na ulicy i ich odczytania,  zapraszamy także do oglądania zdjęć z akcji na naszym profilu – zachęca pilska Biblioteka.
Wystartowały 20. Nadnoteckie Dni Literatury

Autor: PiMBP w Pile

Tydzień upływa w Pile pod hasłem „uwolnić poezję” - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile realizuje spotkania z poezją.

- W ramach 20. Nadnoteckich Dni Literatury, pod hasłem „Wiersz dobry na Dzień dobry" uwalniamy poezję z okładek książek i szuflad, dzięki czemu powstaje galeria wierszy chodnikowych oraz poetyckie ogłoszenia – informuje pilska Biblioteka. 

 Na chodnikach, w miejscach uczęszczanych w różnych częściach miasta, zostały umieszczone fragmenty wierszy uznanych twórców oraz lokalnych poetów. Wiersze namalowano kredą w sprayu. Do udziału w akcji placówka zaprosiła wszystkich twórców z regionu Nadnotecia, którzy mają w swoim dorobku jeden lub więcej tomików poetyckich, a także tych, którzy są laureatami konkursów literackich, ale do tej pory piszą do szuflady. 

- Wydrukowane wiersze można zabrać ze sobą, znalazły się w zaprzyjaźnionych sieciach sklepów Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Pile oraz Przedsiębiorstwa Handlowego „WPHW” Spółka z o.o. w Pile. Ponadto wiersze w całości można przeczytać na naszej stronie internetowej, Facebooku i Instagramie pod wspólnym tytułem „Jeden wiersz”, czytelnicy mogą je kopiować, przesyłać i drukować.   

Obok wierszy poetów z regionu: Henryka Liszkiewicza, Elżbiety Ambroż, Tomasza Perlicjana, Edmunda Miscari Czynszaka, Edyty Kin, Ewy Nowakowskiej, Zuzanny Przeworskiej, Moniki Pardy, Agnieszki Świderskiej, Krzysztofa Grabowskiego "Grabaża", Eweliny Wyrzykowskiej, Mirona Nalepy i Tadeusza Wyrwa - Krzyżańskiego prezentowane są – i malowane na chodnikach -  także wiersze uznanych poetów zaliczanych do kanonu poezji polskiej oraz przedstawicieli ciekawych zjawisk literackich: Zbigniewa Herberta, Ryszarda Krynickiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Tomasza Różyckiego, Romana Honeta, Marcina Świetlickiego, Andrzeja Sosnowskiego, Jacka Podsiadło, Jacka Dehnela, Wojciecha Bonowicza, Jerzego Jarniewicza, Agnieszki Wolny - Hamkało.

- Codziennie na kolejnych chodnikach i skwerach pojawiają się nowe wiersze. Najbardziej cieszy nas, gdy mieszkańcy zatrzymują się i je czytają. Mamy nadzieję, że nasza akcja umożliwi promocję twórczości wśród przypadkowych osób, grup społecznych, które na co dzień nie są aktywnymi uczestnikami życia literackiego – mówi Joanna Wyrwa – Krzyżańska, dyrektor PiMBP. 

Bądźmy uważni, poezja jest wszędzie! I pozostanie z nami przez parę tygodni… - trwałość chodnikowych wierszy jest ograniczona, ale przy pięknej pogodzie wytrzymają ok. 2 miesięcy. Może niektórym odbiorcom ten czas wystarczy, by zarazić się poezją? 

eKi



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama