Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Rysunki i akwarele Wiktora Zina w Galerii BWA PP

Niezapomniany profesor Wiktor Zin – poprzez swoje rysunki i akwarele – będzie gościem pilskiej Galerii BWA PP. Autorski program telewizyjny Zina, emitowany co dwa tygodnie, gościł na antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor Wiktor Zin wykonał na wizji blisko 30 tysięcy rysunków. Wernisaż wystawy już 1 czerwca (czwartek) o godz. 19.00.
Rysunki i akwarele Wiktora Zina w Galerii BWA PP

Źródło: BWA PP

Niezapomniany profesor Wiktor Zin – poprzez swoje rysunki i akwarele – będzie gościem pilskiej Galerii BWA PP. Na wernisaż zapraszają Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Wybitny architekt i konserwator. Urodził się w Hrubieszowie 1925 roku, zmarł 17 maja 2007 roku w Rzeszowie. Był synem Piotra i Stefanii Zinów. Już w młodości przejawiał zainteresowanie sztukami pięknymi. Zwłaszcza pasjonowało go malarstwo i rysunek, do których wykazywał szczególne zdolności. Architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, generalny konserwator zabytków, prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zapamiętany został zwłaszcza jako popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, felietonista i autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. 

Emitowany co dwa tygodnie program gościł na antenie przez około 30 lat. W tym czasie profesor Wiktor Zin wykonał na wizji blisko 30 tysięcy rysunków. W telewizji polskiej prowadzi między innymi takie cykle jak: „Klub pod smokiem”, „Spotkania z zabytkami”, „Być tutaj”, „Nad Niemnem, Piną i Prypecią”, „Sztuka Patrzenia”, „Opowieści domu rodzinnego”, „Tajemnice miejsc znanych”.

Był także twórcą scenografii do spektakli i oper, autorem prac plastycznych (akwarele) oraz licznych publikacji naukowych, książkowych i prasowych. Autor wielu projektów architektonicznych (w tym koło 50 projektów kościołów i wnętrz kościelnych w kraju i za granicą). 

Zajmował się także działalnością na rzecz miasta Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. W latach 1977–1981 piastował funkcję generalnego konserwatora zabytków w randze wiceministra kultury i sztuki. W latach 80. XX wieku wykładał na uniwersytecie w Zagrzebiu. Był członkiem Rady Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, członkiem Meksykańskiej Akademii Architektury. Politechnika Krakowska przyznała mu tytuł doktora honoris causa.

Do końca życia był aktywny – zmarł nagle, gdy przygotowywał się do zajęć ze studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w której kierował Katedrą Dziedzictwa Kulturowego i Humanizacji Biznesu.

Galeria zaprasza na wernisaż wystawy: 1 czerwca (czwartek) o godz. 19.00. Galeria Debiutów BWA PP.

Wiktor Zin / Piórkiem i Węglem. Rysunki i akwarele. Kolekcja: Jerzy Kania.

Przypominamy też, że w Galerii BWA PP w Pile do 16 czerwca można oglądać wystawę „Kolory życia. Z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich” – z dziełami takich artystów jak Starowieyski, Wróblewski, Bereźnicki, Cześnik, Dwurnik, Lebenstein. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama