Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Jesteśmy stąd!

W Nieżychowie, w gminie Białośliwie, odbyła się Majówka dla mieszkańców pod hasłem „Jesteśmy stąd”. Jej celem było upamiętnienie byłego biskupa diecezji chełmińskiej Franciszka Ksawerego Rydzyńskiego, mieszkańca Nieżychowa w latach 1795-1814, wielkiego patrioty, który walczył o polskość i prowadził działalność duszpasterską w Nieżychowie i okolicznych parafiach.
Jesteśmy stąd!

Źródło: Powiat Pilski

Uroczystość odbyła się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieżychowie, gdzie odbyła się msza święta, a następnie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą biskupowi. Po oficjalnych uroczystościach w ogrodzie parafialnym odbył się piknik dla mieszkańców.

Majówka odbyła się z inicjatywy administratora parafii w Nieżychowie ks. Michała Damazyna, doktora teologii, duszpasterza akademickiego oraz starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który uczestniczył w odsłonięciu pamiątkowej tablicy. 

- Aby planować przyszłość, trzeba pamiętać o swoich korzeniach i o swojej historii. Mieszkańcy Nieżychowa dali temu najlepsze świadectwo, oddając pamięć biskupowi Franciszkowi Ksaweremu Rydzyńskiemu, zasłużonemu dla tych ziem i kraju. Takie wydarzenia integrują lokalną społeczność, budują historię naszej małej Ojczyzny – mówi starosta Eligiusz Komarowski. 

_________

Biskup Ksawery Rydzyński (1734-1814) to najwybitniejszy mieszkaniec Nieżychowa. W 1795 roku został biskupem chełmińskim. Dobra biskupie zostały jednak skonfiskowane przez rząd pruski. Wtedy postanowił zamieszkać w Nieżychowie, w rodzinnym majątku i stąd zarządzał diecezją i troszczył się o miejscowych parafian. Był patriotą, troszczącym się także o odzyskanie niepodległości, senatorem Księstwa Warszawskiego, członkiem Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego i kawalerem Orderu Św. Stanisława, przez co jego działalność zapisała się w losy historii Polski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama