Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Apel Wielkopolskiej Rady Rolniczej o wsparcie producentów i hodowców gęsi

Hodowla gęsi i produkcja gęsiny w Polsce mimo zupełnie innej specyfiki produkcji i chowu tych zwierząt boryka się z wieloma problemami i brakiem rozwiązań względem przemysłowej i fermowej produkcji drobiu.
Apel Wielkopolskiej Rady Rolniczej  o wsparcie producentów i hodowców gęsi

Wielkopolska Rada Rolnicza podjęła stanowisko skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań na rynku gęsi. Hodowcy gęsi mimo trudów i wyzwań ponoszonych w specyficznej produkcji traktowanisą na równi z innymi rodzajami hodowanego w sposób wielkoskalowydrobiu w Polsce. Apel ma na celu zwrócenie uwagi ministerstwa na ten problem i podjęcie stosownych działań. 

Polska zaliczana jest do największych producentów drobiu w Unii Europejskiej. W Wielkopolsce hodowanych jest rocznie około 130 tys. szt. gęsi. Z czego blisko 90% wytworzonej gęsiny przeznacza się na eksport głownie do Niemiec Francji i Czech.. Jednak odsetek chowu gęsiny wynosi mniej niż 1 % całej produkcji drobiu w Polsce. Pomimo tak wysokiego eksportu, chów i hodowla gęsi nie wykazują tendencji rozwojowej. Za przyczyny takiego stanu uważa się traktowanie gęsiny na równi z innymi rodzajami drobiu, które są produkowane w sposób fermowy i przemysłowy. Chów i utrzymanie gęsi odbywa się w sposób podobny jak w przypadku chowu innych zwierząt gospodarskich: bydła, owiec, kóz i koni co powoduje zupełnie inne podejście do organizacji chowu i hodowli tych zwierząt.

- Hodowla gęsi i produkcja gęsiny w Polsce mimo zupełnie innej specyfiki produkcji i chowu tych zwierząt boryka się z wieloma problemami i brakiem rozwiązań względem przemysłowej i fermowej produkcji drobiu. Wprowadzone inne zasady wsparcia oraz klasyfikacja produkcji gęsiny umożliwiły by rozwój jej produkcji. Wielkopolska Rada Rolnicza dzięki głosom Przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi opracowała stanowisko, które wskazuje problemowe obszary szczególnie istotne dla producentów oraz wspierało by promocję tego rodzaju produkcji drobiu wśród innych rolników – mówi przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej Krzysztof Grabowski 

Niestety producenci gęsi mimo odrębnej specyfiki pracy i chowu traktowani są na równi zresztą sektora drobiarskiego. Członkowie Wielkopolskiej Rady Rolniczej w przygotowanym stanowisku wskazali działania, które przyczynią się do poprawy sytuacji hodowców gęsi: podwyższenia limitu zwrotu podatku akcyzowego, objęciem chowu i hodowli gęsi „ekoschematem” dobrostan zwierząt, zwiększenie kontroli podmiotów produkujących pasze, w związku z napływem na polski rynek zboża technicznego z Ukrainy oraz zwiększenia promocji chowu i hodowli gęsi i podjęcie działań promujących konsumpcję mięsa gęsiego na polskim rynku. 

(eEs)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama